Apkārtējās ainavas dizaina uzlabošana ar ēnaugiem

Tā kā mēdz būt, ka mums ir ļoti daudz ēnainu vietu dārzos. Un parasti šādas vietas dārzos netiek izmantotas un tāpēc kopējā ainava neizskatās īpaši pievilcīga. Kaut gan ainavas dizaina veidošanā ir ļoti liela loma šīm ēnainajām vietām. Jo ēnainas vietas dārzā ir ļoti svarīgas daudziem augiem. It īpaši, lai tie pilnvērtīgi augtu un atklātās-saulainās vietās mēdz šādi augi apdegt un var pat iznīkt. Tāpēc, ja tādu vietu nav, tad speciālisti iesaka pat tādas speciāli izveidot. Tāpat arī ēnainās vietās augi saņem sev vēlamo vēsumu un mitrumu. Šajās ēnainajās vietas augi tiek mazāk pakļauti temperatūras svārstībā, kā ziemā, tā arī vasarā.

Speciālisti izdala vairākus ēnas veidus:

-Pilnīga ēna – veidojās zem ļoti biezi saaugušiem krūmiem, kokiem. Pārsvarā tā ir nemainīga un saule šo vietu nesasniedz vispār vai minimāli.
-Daļēja ēna – atkarīga no saules pārvietošanās debesīs. Tā var nebūt dienā 2-6 stundas, kad uz augiem ir tiešie saules stari. Šāds ēnas veids ir piemērots augiem, kam patīk saule, bet tie nav izteikti saulmīļi.
-Neliela un nevienmērīga ēna – šādu ēnu rada lielas ēkas vai nožogojumi atklātās vietās (mežmalas, koku lapotnes). Ēna aiztur tikai tiešos saules starus. Šis ēnas daudzums mainās atkarībā no gadalaika – vasarā tā ir izteikti lielāka nekā ziemā.

Veidojot ainavas dizainu ir vēlams izveidot plānu stādāmajiem augiem. Tas ir nepieciešams, jo augiem ir ļoti liela krāsu dažādība – zilas, zaļas, dzeltenas un pelēkas krāsas variācijas. Tāpat ir arī liela ēnmīļu augu formu dažādība – tie var būt zemi, ložņājoši augi, gan arī lieli krūmi.

Augu veidi:

Lapaugi – tie ir iecienīti dēļ to lapu dažādajām formām un nokrāsas. Tāpat arī tiem lapas saglabājas zaļas visas augšanas sezonas laikā. Te var minēt dažās paparžu formas, kā arī hostas, efejas, gandrenes. Ir arī vēl mūžzaļās lapaugu formas (vijolītes, efejas, dievkrēsliņi, ložņu cekuliņš u.c.). Tāpat arī ir ložņājoša augu forma – mugurenes, klājeniska forma – podagras gārsa.

Ziedošas augu formas – tie ir pieprasīti pateicoties to maigajām ziedu nokrāsām (balti, dzelteni, rozā, zili u.c. ziedu nokrāsas). Parasti šādi augi ir tie paši, kuri dabā aug un zied ēnainās vietās. Piemēram, neaizmirstulītes, pa hiacintes, anemones, uzpirkstītes, žagatiņas, balzamīnes, ciklamenas, hostas, astilbes, puķu tabaka u.c.



 

Avots: www.lejkanna.lv
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress