Ar mokām pieļauj vien mazo pensiju indeksāciju

Pagaidām pavisam neskaidri iezīmējas pensiju indeksācijas jautājums šogad – vēl tiekoties ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu, premjerministrs Valdis Dombrovskis noraidīja iespēju pensijas indeksēt jau šogad, taču pēc tikšanās ar Latvijas Pensionāru federāciju valdības vadītājs jau bija kļuvis pielaidīgāks un, piesaucot budžeta rādītājus, pieļāva, ka varbūt pensijas varētu indeksēt šāgada rudenī, taču tikai mazās pensijas.


Gadījumā, ja īstenotos šāds scenārijs, nav skaidrs, kāda apmēra pensijas sagaidītu indeksāciju, jo nevienā dokumentā nav noteikts, kas ir liela un kas maza pensija. Vārdu salikums «mazā pensija» līdz šim ticis locīts atbilstoši ierēdņu un politiķu izpratnei. Iepriekšējo gadu laikā par mazu pensiju uzskatītas gan tādas, kuras nepārsniedz 135 latus, gan tādas, kas nav lielākas par 225 latiem. Nereti pensijas apmērs tiek sasaistīts ar iztikas minimumu, proti, ja pensija šo līmeni nesasniedz, tad tā ir maza. Pašlaik vidējais pensijas apmērs valstī ir 179 lati, taču vidējā vecuma pensija ir lielāka – 190 latu. Uzmanīgu gan dara fakts, ka saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem šogad februārī (tie ir jaunākie pieejamie dati) vidējais piešķirtās vecuma pensijas apmērs bijis vien 145 lati.


Latvijas Pensionāru federācija, nemierā ar to, ka pensiju indeksāciju varētu sākt tikai nākamā gada rudenī, kā noteikts pensiju likumā, sākusi parakstu vākšanu. Pensionāri parakstās par to, lai pensijas tiktu pārskatītas ne tikai par vienu gadu, bet visu periodu, kopš pensiju indeksācija ir iesaldēta. Tas nozīmē vismaz par četriem pieciem gadiem. Pensijas netiek indeksētas kopš 2009. gada. Saskaņā ar pensiju likumu pensijas indeksē atbilstoši patēriņa cenu kāpumam, taču zināms, ka krīzes gados bija deflācija un Saeima pat pieņēma grozījumus likumā, lai pensijas netiktu pārskatītas ar mīnusa zīmi. Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš uzskata, ka sociālajā budžetā ir pieejami līdzekļi, lai pensijas indeksētu, jo maznodrošināto pensionāru situācija ir katastrofāla. Viņš neizslēdz arī kādas pensionāru akcijas.


Aizvadītajā nedēļā, tiekoties ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu, premjers noraidīja iespēju, ka pensiju indeksācija varētu notikt jau šodien, un tas saistīts ar budžeta izpildi. Savukārt tiekoties ar pensionāriem, V. Dombrovskis atzina, ka jautājumu par pensiju indeksēšanu jau šogad varētu skatīt pēc pirmā pusgada, kad būs redzams, kāda situācija ir sociālajā budžetā. Premjers gan atzina: ja pensiju indeksācijai būtu nauda, tad indeksēt varētu tikai mazās pensijas. Sociālais budžets gan pērn, gan šogad pildās labāk nekā iepriekšējos gadus. 2012. gadā sociālā budžeta ieņēmumi bija 1,35 miljardi latu, izdevumi – 1,4 miljardi latu, no tiem pensijām – 1,08 miljardi latu. Pērn sociālā budžeta izdevumi joprojām pārsniedza ieņēmumus, veidojot deficītu 49,5 miljonu latu apmērā. Pēc LM prognozēm, situācija uzlabosies 2014. gadā, taču arī šogad sociālais budžets joprojām būs ar deficītu.


Labklājības ministrijas nostāja ir tāda: kamēr ir šis deficīts, budžets nevar uzņemties jaunas saistības, tostarp veikt pensiju indeksāciju. Aplēses liecina, ka pensiju indeksācija varētu prasīt ap 4,5 miljoniem latu. Kā zināms, nākamgad sociālo budžetu plānots atslogot no pensiju piemaksu finansēšanas, kas gadā izmaksā 140 miljonus latu un ko no nākamā gada segs valsts pamatbudžets. Nākamgad plānota arī invaliditātes pabalstu indeksācija, tiesa, lēmums vēl nav pieņemts. Tam būs nepieciešami ap 10 miljoni latu.


Pensiju indeksācijai šogad varētu atvēlēt tikai dažus miljonus latu, tāpēc šāds solis būtu vairāk kā pozitīvs žests, intervijā Latvijas Radio sacījis finanšu ministrs Andris Vilks. Līdzīgi kā premjers arī finanšu ministrs norāda, ka pensijas var indeksēt, ja pirmā pusgada valsts budžeta rādītāji un arī ekonomiskie rādītāji ir labi. Šogad gada vidējā inflācija varētu būt starp vienu līdz pusotru procentu. Gada griezumā tā varētu būt vien 0,6 procenti. Atjaunot pensiju indeksāciju vairākas reizes Saeimā rosinājušas opozīcijas partijas, taču priekšlikumi noraidīti. Visticamāk, pensiju indeksācijas jautājums jau atkal drīzumā varētu nonākt parlamenta dienaskārtībā.


***


PENSIJAS


CIK LIELA?


• Vidējais piešķirtais pensijas apmērs 179,01 lats


• Vecuma pensijas vidējais apmērs 190,29 lati


• Invaliditātes pensijas vidējais apmērs 117,39 lati


• Izdienas pensijas vidējais apmērs 234,04 lati


• 2013. gada februārī piešķirtās vecuma pensijas vidējais apmērs ir tikai 145,52 lati


CIK DAUDZI SAŅEM?


• Visas pensijas 580 817


No viņiem


• vecuma pensijas 481 074


• invaliditātes pensijas 71 021


• izdienas pensijas 10 449


Avots: VSAA, šā gada februāris


Avots: nra.lv /Inga Paparde


 

Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress