Ārstu biedrība likumu pieprasa apturēt

Arī Latvijas Ārstu biedrība pieprasa Veselības aprūpes finansēšanas likuma projektu nodot atpakaļ Veselības ministrijai pārstrādāšanai, jo iesniegtie priekšlikumi tikai likumprojekta otrajam lasījumam Saeimā vien jau krietni pārsniedz atbildīgās Saeimas komisijas iespējas likumprojektu izskatīt redakcionālā līmenī.

Savukārt tiesībsargs valdībai un Saeimai nosūtījis saņemto atbildi no ANO augstās komisāres cilvēktiesību jautājumos, secinot, ka VM maldina sabiedrību, jo no ANO nav saņemts pozitīvs slēdziens šim likumam.

Pieprasa pārstrādāt

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) aicina Saeimas komisijas – Budžeta un nodokļu un Sociālo un darba lietu – atdot Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu atpakaļ Veselības ministrijai (VM) pārstrādāšanai. LĀB valde, izskatījusi likumprojektu, starptautiskos un vietējo speciālistu atzinumus, kā arī iesniegtos priekšlikumus likumprojekta otrajam lasījumam, secina: iesniegtie un vēl nepieciešamie labojumi krietni pārsniedz Saeimas komisiju iespējas sakārtot likumu. LĀB uzskata, ka likumā valsts finansēto veselības aprūpes pamatpakalpojumu skaitā obligāti jāparedz primārās veselības aprūpes un vienkāršāko, salīdzinoši lēto izmeklējumu pieejamība ikvienam neatkarīgi no apdrošināšanas iemaksām. Jo labāk attīstīta un pieejamāka ir primārā aprūpe, jo vairāk līdzekļu valsts ietaupa citos veselības aprūpes līmeņos. Likumā obligāti jāietver definīcijas un jānosaka pakalpojumu apjoms vismaz principu līmenī, piemēram, neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai, primārajai aprūpei un citiem. LĀB arī uzsver, ka likumprojekts papildināms ar mērķi, kas paredz taisnīgu, pārskatāmu un prognozējamu finansējuma sadali valsts finansētajiem veselības aprūpes pakalpojumiem.

Tiesa, pats Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis konceptuāli atbalsta VM izstrādāto likumprojektu; to P. Apinis arī apliecināja Saeimas deputātiem, kuri bija neizpratnē, kāpēc mediķu organizācijām nav vienota viedokļa par jauno likumu. Viņš norāda, ka valdes lēmums ir pretrunā viņa uzskatam – Saeimas komisijā visus šos labojumus Ārstu biedrība var iesniegt un panākt to iestrādi likumā, tomēr pievienojas valdes vairākuma viedoklim, ka bez būtiskiem labojumiem likumprojektu nedrīkst tālāk skatīt un tas ir pat bīstams Latvijas iedzīvotājiem. Latvijas Ārstu biedrības valdes locekle, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas priekšsēdētāja Līga Kozlovska atzina, ka likumprojekts ir pretrunā Eiropas sociālajai filozofijai, ka veselības aprūpes finansēšanas kārtība nedrīkst būt diskriminējoša ne pret vienu iedzīvotāju kategoriju.

Nav saņemta pozitīva atbilde

Tiesībsarga birojs informējis Saeimu par atbildi, ko tiesībsargs Juris Jansons saņēmis no ANO augstās komisāres cilvēktiesību jautājumos. Šāda vēstule ANO struktūrām tapa, jo VM atsaucas uz pozitīviem atzinumiem un atbalstu Veselības aprūpes finansēšanas likumam no starptautiskām organizācijām.

«Uz jebkuru iebildumu par likumprojekta trūkumiem veselības ministre Ingrīda Circene kā vienu no būtiskiem argumentiem min ANO augstās komisāres cilvēktiesību jautājumos pozitīvu slēdzienu. Tāpēc uzskatīju par savu pienākumu pārliecināties par šāda dokumenta esamību un tā saturu,» vēstulē premjerministrei Laimdotai Straujumai norāda J. Jansons. Šādu vēstuli tiesībsargs nosūtījis arī Saeimai. ANO augstā komisāre cilvēktiesību jautājumos atbildes vēstulē tiesībsargam informē par tikšanos ar veselības ministri 2013. gada jūnijā, kurā pārrunāts koncepcijas – nevis likuma – projekts par veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeli. Sarunas laikā augstā komisāre ministrei uzsvērusi, ka ikvienam ir jābūt pieejai pilnam veselības aprūpes pakalpojumu klāstam bez jebkādas diskriminācijas. Augstā komisāre vēstulē norāda, ka atbildība par veselības aprūpes jaunās politikas atbilstību cilvēktiesību standartam gulstas uz visām likumdošanas procesā iesaistītajām pusēm. «Secinu, ka likumprojektam nav saņemts ANO augstās komisāres cilvēktiesību jautājumos pozitīvs slēdziens, līdz ar to veselības ministre ir maldinājusi Latvijas sabiedrību,» teikts vēstulē.

Jānovirza vairāk naudas

Uz iespējamiem pārpratumiem norāda Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, uzsverot, ka Pasaules Veselības organizācija, ko piesauc VM, atzinumā par veselības aprūpes finansēšanas sistēmu Latvijā nav devusi nepārprotamu atbalstu jaunajam likumprojektam. Situācija esot pavisam cita: PVO komentāros pēc neoficiālās sanāksmes par ilgtspējīgu finansējumu veselības aprūpei attiecībā uz Latviju vairākas reizes uzsver nepieciešamību nodrošināt veselības aprūpei stabilu finansējumu, paaugstinot valsts izdevumus veselībai līdz 5 procentiem no IKP līdz 2014. gadam (dokuments rakstīts 2013. gadā), un pakāpeniski samazināt starpību starp Latviju un valstīm ar salīdzināmu ekonomiku Eiropas reģionā. PVO ieteikumos arī lasāms: ieviešot jaunu veselības apdrošināšanas sistēmu, jānosaka: veselības apdrošināšana ir obligāta visiem, un jāparedz pārejas periods, lai nevienam netiktu liegta piekļuve veselības pakalpojumiem, kā arī jāpastiprina sociālās drošības tīkls un jāizveido tāda politika, kas ļautu samazināt pacientu līdzmaksājumus.

Avots: nra.lv /Inga Paparde
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress