Cūkkopji uztraucas: kas notiks ar tirgu, kad ĀCM būs pārņēmis visu Latviju



Latvijas cūkkopji bažījas par tirgus situāciju pēc tam, kad Āfrikas cūku mēris (ĀCM) būs pārņēmis visu Latviju, sacīja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCA) vadītāja Dzintra Lejniece.

Viņa teica, ka šis gads cūkkopības nozarē iesācies cerīgi, jo cūkgaļas cenu tirgū ir labvēlīgāka situācija. «Vienīgais, kas mūs dara bažīgus, ir ĀCM zonu ierobežojumu zonu paplašināšanās un līdz ar to tirgus ierobežojumi,» teica Lejniece, piebilstot, ja ĀCM pārņems visu Latviju, cūkgaļu nebūs iespējams brīvi izvest uz ārvalstīm un zudīs brīvā tirgus apstākļi, jo tirdzniecība būs atļauta tikai Latvijā.

Pēc Lejnieces teiktā, patlaban tikai neliela daļa Kurzemē vēl ir palikusi ĀCM neskarta un cūkkopji šajā daļā var brīvi tirgot produkciju uz citām Eiropas valstīm. «Pateicoties šīm saimniecībām Latvijā vēl pastāv brīvie tirgus apstākļi, un cūkgaļas cenu nevar ietekmēt Latvijas kautuves. Kā būs, kad būs visa Latvija ietilpst ĀCM riska zonā, grūti pateikt. Tas ir laika jautājums,» teica asociācijas vadītāja, uzsverot, ka brīvi tirgoties var tikai tās saimniecības, kas nav ĀCM skartajās zonās.

Vienlaikus viņa piebilda - pozitīvi vērtējams, ka no ĀCM brīvajā Latvijas teritorijā visvairāk ir koncentrētas tieši lielās cūkkopības saimniecības.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga aģentūrai LETA pastāstīja, ka no ĀCM brīva patlaban ir tikai apmēram viena ceturtdaļa Latvijas - pamatā Dienvidkurzeme. «ĀCM ir skāris trīs ceturtdaļas Latvijas. Visa Dienvidkurzeme un daļa Zemgales vēl ir brīva no ĀCM,» teica Lamberga.

Viņa teica, ka starp tām teritorijām, kurā ĀCM konstatēts iepriekš, nav tādu, kurās vīruss vairs netiek atkārtoti konstatēts.

Kā liecina PVD izstrādātā karte, kurā attēlotas inficēto meža cūku atrašanās/nomedīšanas vietās, ĀCM riska zonas vēl nav noteiktas tikai Auces, Saldus, Skrundas, Vaiņodes, Priekules, Rucavas, Nīcas, Grobiņas, Durbes, Aizputes, Alsungas, Pāvilostas novados un daļā Kuldīgas novada.

Jau ziņots, ka mežacūku populācijā ĀCM šogad konstatēts 53 novadu 105 pagastos. Šonedēļ PVD inspektori ĀCM konstatējuši 18 no ĀCM nobeigušās mežacūkas.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Latvijas Cūku audzētāju asociācijas mērķis ir labvēlīgas ekonomiskās un politiskās vides izveidošana cūkkopības nozares attīstībai Latvijā, ievērojot starptautiskās integrācijas aspektus. Latvijas Cūku audzētāju asociācijas uzdevumi ir pārstāvēt cūku audzētāju intereses valsts institūcijās un organizācijās, kā arī nevalstiskajās organizācijās un ārvalstīs un veidot un attīstīt kautuvju un pārstrādes jaudu, panākot maksimāli iespējamo ietekmi tās pārvaldē.
Foto: Jon Bragg / https://www.flickr.com/photos/festivefrog/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress