Daudzviet Latvijā labības lauki sagāzušies veldrē

Spēcīgās lietavas un vējš, kā arī pārlieku dāsna slāpekļa papildmēslojuma deva daudzus labības laukus sagāzuši veldrē, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības ekspertu veiktie apsekojumi.

Kā informē LLKC, ievērojamas veldres platības novērotas pat labākajos rudzu laukos – rudziem ir ļoti garš un veldres neizturīgs stiebrs. Līdzīgi kā pērn ievērojama veldre redzama arī Stendes graudaugu selekcijas institūta veidotajai ziemas kviešu šķirnei "Edvins", kura, kā norāda selekcionāri, ir vidēji veldres izturīga šķirne.

Centra Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis skaidro, ka tā Latvijā ir viena no ziemcietīgākajām un agrākajām šķirnēm, tādēļ zemnieki to iecienījuši. "Agrākas novākšanas dēļ "Edvins" ir labs priekšaugs ziemas rapšiem, jo saimniekiem ir vairāk laika augsnes sagatavošanai. Veldres skartajos laukos cietusi būs kā raža, tā graudu kvalitāte. Arī novākšana būs ļoti apgrūtināta. Agronomi gan atzīst, ka veldrē krīt tie lauki, kas saņēmuši pamatīgu slāpekļa papildmēslojuma normu (augstāku kā iesaka selekcionāri), un arī tie lauki, kuros ir pieļautas kļūdas, lietojot augu augšanas regulatorus."

Kurzemē visvairāk cietuši ziemas kvieši, kā arī rudzi, bet dažviet atsevišķi vasaras miežu lauki. Arī Zemgalē veldre visvairāk skārusi ziemas kviešus "Edvins". Latgales un Vidzemes reģionos veldre novērota tikai dažviet, kur sējumi bijuši sabiezināti, tādēļ veldres nodarītais kaitējums pagaidām uzskatāms par nenozīmīgu.

Agrākos ziemas kviešus plānots vākt jūlija pašās beigās vai augusta sākumā, jo pašlaik kviešu laukos vēl notiek grauda attīstība.
Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress