Daugavā jāsargās no baktērijām; vairākās peldvietās neiesaka peldēties

Septiņās Latvijas peldvietās Veselības inspekcija neiesaka peldēties. Lai arī ūdens kvalitāte uzlabojusies, zarnu nūjiņu un enterokoku klātbūtne konstatēta daudzviet.


Rīgā peldēties aizliegts Daugavas peldvietā aiz putnu novērošanas torņa Dārziņu virzienā. Peldēties neiesaka Daugavas peldvietās pie Grāpju pussalas, pie Maskavas ielas 206, kā arī pie a/s Kvadrāts. Minēto peldvietu ūdens paraugos konstatēts palielināts zarnu enterokoku daudzums, kas paaugstina risku saslimt ar ādas, gļotādas vai kuņģa un zarnu trakta infekcijas slimībām. Baudīt ūdenspriekus neiesaka Lielvārdes novadā – Daugavas peldvietā Austriņas un Jumpravas dīķī. Nebūtu vēlams peldēt arī Ādažu novada Vējupes krastmalā, jo konstatētais zarnu nūjiņu daudzums pārsniedz normu, informēja Veselības inspekcijas pārstāve Ieva Raboviča.


Ūdens kvalitātes pārbaude ir pašvaldību kompetencē. Ne visas to dara, un ir pašvaldības, kas ūdeni pārbauda tikai vienu reizi vasarā, lai gan baktēriju stāvoklis ūdenī mainās ik nedēļu. Veselības inspekcijas sabiedrības veselības nodaļas vides veselības analītiķis Normunds Kadiķis paskaidroja: «Tiek noteikti divi mikrobi – zarnu nūjiņas un zarnu enterokoki. Šīs baktērijas nav sliktas, bet bīstamas ir to patoloģijas. Minētās vielas ir vienas no fekālā piesārņojuma indikatoriem. Eksperti noteikuši, ka risks pastāv, ja konstatē vairāk nekā 2000 baktēriju šūnas uz 100 mililitriem, – tad šajās vietās peldēties aizliedz. Dzeramajā ūdenī gan nedrīkst būt neviena no šīm baktērijām.» Īpaši tādās vietās nebūtu ieteicams peldēties bērniem, vecākiem cilvēkiem un ļaudīm ar pavājinātu imūnsistēmu. Piesārņojumu ietekmē vietas apstākļi – vai ūdenī nav kanalizācijas ietekas un vai lietus laikā nevar ieplūst izkārnījumi no sauszemes. Pilsētvides klātbūtne šādi ietekmē Daugavas ūdeni, kurā baktēriju līmenis ir visaugstākais. Šis fakts ir mudinājums dabiskās vajadzības nokārtot tualetē un pamatā aizliegumam peldvietās ievest suņus. Savukārt zilaļģes visdrīzāk parādīsies vasaras otrajā pusē noslēgtās ūdenstilpēs – ezeros un dīķos. Satelīti konstatējuši zilaļģes Baltijas jūrā, bet līdz Latvijas krastiem tās nav nonākušas.


Eiropas Savienība prasa novērtēt oficiālo peldvietu kvalitāti. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ūdens kvalitāte ir uzlabojusies. Iepriekš bija trīs peldvietas ar zemu kvalitāti, bet nu aptuveni 22 ir izcilas, 18 labas un pārējās pietiekami labas.


***


Peldēties aizliegts


Daugavas peldvietā aiz putnu novērošanas torņa Dārziņu virzienā.


Neiesaka peldēties


1. Daugavas peldvietās pie Grāpju pussalas.


2. Pie Maskavas ielas 206.


3. Daugavā pie a/s Kvadrāts.


4. Ādažu novada peldvietā Vējupes krastmalā.


5. Daugavas peldvietā Austriņas Lielvārdes novadā.


6. Jumpravas dīķī Lielvārdes novadā.


Avots: nra.lv /Laura Sīle


 

Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress