Deputāta dzimtas labklājību vairo valsts pasūtījums

Lai nepārkāptu interešu konflikta likumu, pats sev nodrošinot valsts pasūtījumus, deputāts Ilmārs Latkovskis laikus pārrakstīja savu uzņēmumu Hansamedia uz dēla vārda. Pavisam drīz pēc ievēlēšanas Saeimā.

Pateicoties šai tālredzīgajai rīcībai un paša partijas – Nacionālās apvienības – biedru atbalstam, deputāta rīcības ētikas vērtēšana beigusies ar čiku. Savukārt firma turpina baudīt dažādu valsts iestāžu pasūtījumu augļus un vairot Latkovsku dzimtas labklājību.

Saskaņā ar Uzņēmumu reģistra datiem par Hansamedia vienīgo dalībnieku 2011. gada nogalē kļuvis Emīls Latkovskis – 24 gadus vecais deputāta dēls.

Deklarācijā tukšums

Taču amatpersonas deklarācijās šī rokāde nav atspoguļota. Deklarācijā, ko I. Latkovskis aizpildīja, stājoties amatā, viņš joprojām ir Hansamedia valdes loceklis un dalībnieks 100% apmērā. Jau nākamajā deklarācijā, kas rakstīta 2012. gadā, pie uzrādāmām kapitāla daļām, akcijām un vērtspapīriem palikuši vien astoņi privatizācijas sertifikāti. Savukārt uzņēmums nezin kur bez pēdām pačibējis. Pie darījumiem, kas pārsniedz 20 minimālo mēnešalgu, tas nav uzrādīts, kaut gan simtos tūkstošu latu mērāmais Hansamedia apgrozījums noteikti bijusi ļoti vērtīga dāvana. Arī ailē, kur deklarētājs var uzrādīt citas ziņas, kas attiecas uz viņa mantisko stāvokli un tā izmaiņām pārskata periodā, deputāts neko nav ierakstījis. Hansamedia nosaukums parādās vien pie saņemtajām dividendēm – 9166 latiem, kas dubulti pārsniedz 20 minimālo algu.

Tas likumsakarīgi liek uzdot jautājumu, vai I. Latkovskis patiešām ir nolicis visas ar uzņēmuma darbību saistītās pilnvaras un vai, būdams deputāts, patiešām nav pieņēmis lēmumus, kuros ir personiski vai mantiski ieinteresēts – kā to aizliedz likums un arī Satversme. Valsts pamatlikuma 32. pants vēsta, ka «Saeimas loceklis nevar pats, ne arī uz citas personas vārda saņemt no valsts pasūtījumus un koncesijas».

Godīgs, jo savējais

Iepriekš Neatkarīgajai I. Latkovskis vērtīgā biznesa izkūpēšanu no savas deklarācijas skaidroja šādi: «Šo var uzskatīt par dāvinājumu. Nodevu daļas dēlam.» Pašam ar Hansamedia vairs neesot nekāda sakara. Taču, kādēļ šis fakts bija jānoklusē deklarācijā, ja darījums bijis likumīgs, gan nav saprotams.

Uzņēmuma mājaslapā I. Latkovskis ir pieminēts ar titulu Hansamedia dibinātājs – vēstures sadaļā, taču viņa citāts runā par uzņēmumu kā «mēs», nevis «viņi», un tagadnes formā: «Vai mums ir darīšana ar raidījumiem vai ar reklāmu – mūsu izaicinājums ir: katram uzdevumam rast oriģinālu, bet piemērotu risinājumu. Mūsu devīze: «Idejas sasniedz mērķi!»» Var tikai minēt, cik lielā mērā uzņēmuma pieeju valsts pasūtījumiem nodrošina deputāta vārds un reputācija. Jāatgādina, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas uzmanību piesaistīja sekojošs fakts: pēc tam, kad deputāta sievas un dēla firmas PR Stils un Hansamedia bija saņēmušas pasūtījumus no Latvijas Bankas, I. Latkovskis balsoja par bankas prezidenta pārvēlēšanu amatā. Abu uzņēmumu kontos ieripojuši 65 tūkstoši latu, un komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs šajā faktā saskatīja vismaz ētisku problēmu. Tomēr pēc būtības lieta netika skatīta, jo komisijas vairākuma ieskatā I. Latkovskis vienkārši nevar būt rīkojies nepareizi.

Sieva neskaitās

Nule ir kļuvis zināms, ka ne tikai līgumi ar Latvijas Banku Latkovskiem nodrošina biznesa apgrozījumu un ienākumus. Tas atklājies ministriju sniegtajās atbildēs uz Saeimā Saskaņas centra deputātu iesniegtajiem jautājumiem Par valsts pārvaldes līgumiem ar medijiem.

Valsti šajos līgumos pārstāv dažādas iestādes un dažādas summas. Izglītības ministrija, Labklājības ministrija, Ekonomikas ministrija. Hansamedia pakalpojumus pēdējos trīs gados pirkusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Nodarbinātības valsts aģentūra, Kultūras informācijas sistēmu centrs, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Tāpat daudzi valsts pasūtījumi tikuši uzņēmumam PR Stils. Firmu 1995. gadā dibināja Ilmārs un Inga Latkovski. Šā gada 21. janvārī uzņēmuma nosaukums ticis mainīts, un tagad to sauc LEAD. Korporatīvā komunikācija. Uzņēmums lepojas, ka tā klientu skaitā ir Latvijas Banka, Veselības, Ekonomikas, Ārlietu ministrijas, Trešais tēva dēls un Eiropas Komisijas pārstāvniecība. I. Latkovskim arī ar šo uzņēmumu neesot nekādas saistības (turklāt jau daudzus gadus), izņemot maznozīmīgo faktu, ka firmas līdzīpašniece ir viņa sieva.

***

Atsevišķi valsts pasūtījumi Latkovskiem (deputāta sievai un dēlam) piederošajām firmām PR Stils un Hansamedia kopš 2011. gada:

PR Stils līgumi

Latvijas Banka

Ls 58 668 par televīzijas sižetu un infografiku veidošanu un pārraidīšanu.

Ekonomikas ministrija

Ls 28 072 – kampaņa Godīgs eiro ieviesējs.

Ls 3623 – gastronomiskā tūrisma publicitātes pakalpojumi.

Hansamedia līgumi

Latvijas Banka

Ls 6382 – audiovizuālo materiālu sagatavošana.

Ekonomikas ministrija

Ls 3606 – reklāmas izvietošana.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

Ls 50 630 – konkurss Firmas noslēpums.

Ls 60 482 – sacensības topošajiem uzņēmējiem.

Ls 17 285 – videosižeti par Latvijas eksportu.

Labklājības ministrija

Ls 7381 – septiņi līgumi par videosižetu vai filmu sagatavošanu.

Nodarbinātības valsts aģentūra

Ls 12 280 – četri līgumi par videoklipu izveidi projektā Kompleksi atbalsta pasākumi.

Izglītības ministrija

Ls 3641 – sižeti raidījumam Kopā LTV1.

Kultūras informācijas sistēmu centrs

Ls 750 – video projektam Trešais tēva dēls.

Ls 1826 – interneta tiešraides un ieraksts projektam Trešais tēva dēls.

Ls 2895 – videofilmas producēšana.

Latvijas Nacionālais kultūras centrs

Ls 2900 – dokumentālā filma Kultūras centru konferencei.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija

Ls 1841 – sižets raidījumā Viss notiek un videoklips.

Avots: Latvijas Banka un Saeima

Avots: nra.lv /Imants Vīksne
Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress