Ja aptiekā nebūs lētāko, izsniegs citas zāles

Pēc vairāku mēnešu diskusijām beidzot Veselības ministrija (VM) ir piedāvājusi valdībai izskatīt grozījumus zāļu kompensācijas kārtībā, paredzot risinājumu situācijai, ja aptiekā nav pieejamas vienas vislētākās zāles.


No šā gada sākuma valstī ir spēkā sistēma, ka ārsts receptē raksta tikai zāļu vispārīgo nosaukumu, bet aptiekām jāizsniedz vislētākais medikaments. Izsniegt citu, arī ja pacients to vēlētos, nevar, tam tad ir nepieciešama pavisam cita recepte, kas neparedz valsts kompensāciju. Tomēr gada sākumā radās situācija, ka daudzās aptiekās pacientiem nevarēja izsniegt valsts noteiktās lētākās zāles.


Tagad ir rasts risinājums. Valsts sekretāru sanāksmē iesniegtais VM dokuments paredz: gadījumā, ja iesniedzēja (visticamāk, domāts zāļu ražotāja, kas parasti piesaka zāles) vainas dēļ aptiekā nav pieejamas lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles, tad farmaceits drīkstēs izsniegt pacientam nākamās lētākās zāles vai medicīnas ierīces. Taču farmaceitam būs pienākums ziņot Veselības inspekcijai par zāļu kompensācijas sistēmā esošo medikamentu un medicīnas ierīču nepieejamību. VM speciālists Oskars Šneiders Neatkarīgajai apliecināja, ka starpību starp vislētāko medikamentu un nākamo lētāko nāksies piemaksāt pacientam. VM piekrīt, ka pacientam sanāks maksāt šo cenas starpību ne savas vainas dēļ, bet tāpēc, ka ražotājs vai izplatītājs nav lētākās zāles piegādājis aptiekā. «Tomēr mums šajā brīdī bija svarīgi pieņemt risinājumu pacientam, lai viņam nebūtu vēlreiz jāiet pie ārsta un jālūdz cita recepte, un jāpērk zāles par pilnu samaksu, tagad varēs uzreiz dabūt, piemaksājot starpību,» atzina O. Šneiders. Diskutēti arī varianti, ka šo starpību segtu ražotāji, taču par to vienošanās netika panākta. Nacionālais veselības dienests (NVD) varēs īstenot soda sankcijas pret tiem ražotājiem, kuri būs apņēmušies, bet nebūs nodrošinājuši aptiekas ar lētākām zālēm. Tomēr VM piekrīt, ka situāciju jāturpina risināt, un pieļauj, ka varētu būt pat tiesu darbi no pacientu puses par to, ka pacientam ir jāmaksā tikai tāpēc, ka lētāko zāļu nav.


Saskaņā ar NVD datiem līdz šim no saraksta svītroti 16 lētākie medikamenti, kuri nav bijuši aptiekās, un to vietā par lētākajiem atzīti nākamie lētākie medikamenti. Tāpat no šā gada 1. jūlija apstiprināts jauns saraksts, tas arī papildināts ar 71 medikamentu, tostarp vairākās diagnožu grupās par lētāko apstiprināts pilnīgi jauns medikaments. Gan VM, gan NVD atzīst, ka pašlaik tomēr sistēma jau iestrādājusies un tādu problēmu ar zāļu neesamību kā gada sākumā neesot.


Vēl grozījumi paredz šogad palielināt finansējumu zāļu kompensācijai individuālām personām no diviem procentiem līdz trim, savukārt 2013. gadā atstāt atkal divu procentu apjomā. Neatkarīgā rakstīja, ka reto slimību pacienti bija satraukušies par ziņu, ka individuāli kompensējamām zālēm plānots finansējuma samazinājums. Šāds dokuments, kas paredzēja no diviem uz vienu procentu samazināt naudas apjomu, ir arī laikraksta rīcībā. Tomēr valdībai apspriešanai tiek virzīts cits, un VM apgalvo, ka nav bijis plāna ko samazināt. Individuālā kompensācija paredz valsts atbalstu smagi slimiem pacientiem, kuriem nepieciešamās zālēs izmaksā tūkstošus latu. Valsts kompensē 10 000 latu gadā.


Avots: nra.lv /Inga Paparde


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress