Jāņos bez siera, bet ar alu?

Īsi pirms Līgo svētkiem ar Eiropas Savienības fondu un Latvijas budžeta naudas atbalstu uzbūvētā siera ražotne Rīgas piena kombināta teritorijā slēgta, jo jaunajam kombināta saimniekam SIA Food Union siera ražošana kļuvusi neizdevīga.


Savukārt alus ražotājiem pirmsjāņu laiks nes labas ziņas – Saeimas deputāti gatavo būtiskas izmaiņas Alkohola aprites likumā, kuras iegrožos stiprā alkohola ražotājus, bet vieglā alus darītājus neskars.


Lai gan Krievijas un Holandes siers ir paši pirktākie Latvijā, Food Union tos vairs neražos. Iemesls esot augstās piena iepirkuma cenas.


SIA Latvijas piens valdes priekšsēdētājs Raimonds Freimanis Neatkarīgajai apstiprina, ka piena iepirkuma cenas patlaban patiešām ir augstas. Taču tas nenozīmē, ka siera ražošanu pārtrauktu arī citi piena kombināti.


«Food Union paziņojums būtiski neietekmēs siera tirgu, un viņi kā plaša sortimenta produkcijas ražotāji, visticamāk, orientēsies uz citām produktu grupām. Bet Latvijas pienam, kas specializējas tieši uz augstvērtīga un kvalitatīva siera ražošanu no pašmāju zemnieku izejvielām, vietējais tirgus ir ļoti svarīgs. Tāpēc visi 600 piensaimnieki, kas apvienojušies Latvijas pienā, ir gatavi investēt gan laiku, gan darbu, lai kļūtu par nozīmīgu spēlētāju un kāpinātu siera ražošanas jaudas,» atzina R. Freimanis.


Veikalos plašs klāsts


Aptaujājot Baltijas valstu iedzīvotājus par viņu siera lietošanas paradumiem, lielveikalu tīklsMaxima noskaidrojis, ka visbiežāk šo piena produktu lieto tieši Latvijā. Kamēr Lietuvā un Igaunijā sieru teju katru dienu uzturā lieto trešā daļa (attiecīgi 36% un 34%) aptaujāto, Latvijā savu ikdienas maltīti bez tā nevar iedomāties vairāk nekā puse jeb 54% respondentu. Savukārt, izvēloties sieru, visu trīs valstu iedzīvotāji ir vienisprātis – garšas īpašības tomēr ir svarīgākas par produkta cenu. «Aptaujājot Baltijas iedzīvotājus, atklājām, ka arī siera izvēles ziņā baltieši ir patrioti, dodot priekšroku tieši savā valstī ražotajam sieram. Vietējo sieru kā savu iecienītāko nosauc 69% Latvijas un 61% Lietuvas iedzīvotāju, bet vislielākie patrioti ir mūsu ziemeļu kaimiņi, jo Igaunijā ražotu sieru par savu iecienītāko atzīst trīs ceturtdaļas jeb 75% igauņu,» stāsta Maxima Latvija preses sekretārs Ivars Andiņš. Viņš arī atklāj, ka populārākie Latvijā ir Krievijas un Holandes sieri.


SIA Rimi Latvia vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Podskočija Neatkarīgajai pauda, ka Food Union lēmums slēgt ražotni veikalos sortimentu nesašaurinās, jo to ražo arī citi vietējie Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi.


«Uzņēmums turpinās specializēties konkurētspējīgās piena produktu kategorijās ar augstu pievienoto vērtību, kurām redzam potenciālu kā mājas tirgū Latvijā, tā eksporta tirgos Krievijā, NVS valstīs, Lietuvā un Igaunijā. Food Union šī gada prioritātes ir saldējums, krēmsiers un sviests – produktu kategorijas, kuru ražošanā pērn ieguldīti vairāk nekā 30 miljoni eiro,» Neatkarīgajai uzsvēra Food Union ģenerāldirektors un valdes priekšsēdētājs Sergejs Beshmeļņickis.


Dārgā ražotne slēgta


Pirms septiņiem gadiem – 2006. gada 20. jūnijā – Rīgas piena kombināta teritorijā tika svinīgi atklāta siera ražotne – toreiz pirmā Latvijā no jauna uzceltā ražotne piensaimniecības nozarē pēc neatkarības atgūšanas. Atklāšanā piedalījās arī premjers Aigars Kalvītis un citas augstas amatpersonas.


Kopējās projekta izmaksas tika lēstas 5,5 miljonu latu apmērā. Uzņēmums izmantoja iespēju saņemt ES fondu atbalstu 1,7 miljonu latu apmērā, no kura 0,5 miljoni latu bija arī Latvijas līdzfinansējums. Lauku atbalsta dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Vineta Jansone Neatkarīgo informēja, ka šī projekta uzraudzības periods beidzās jau 2011. gada septembrī, līdz ar to uzņēmumam nedraud nekādas sankcijas par ražotnes slēgšanu, kaut arī tajā ieguldīti lieli ES un Latvijas līdzekļi.


Izmaiņas alkohola tirgū


Latvijas alkoholisko dzērienu ražotāju un izplatītāju asociācija (LADRIA) ir sašutusi, ka, grozot Alkohola aprites likumu, stiprajam alkoholam un vīnam plānots noteikt daudz stingrākus tirdzniecības ierobežojumus nekā vieglajam alum. Saeimas deputātiem trešajā, galīgajā, lasījumā būs jāizlemj, vai turpmāk alkoholiskos dzērienus un ar to saistītās preces (tabakas izstrādājumi, trauki, dzērienu atvēršanai paredzētās ierīces, sērkociņi, šķiltavas) atļaut tirgot tikai atsevišķā tirdzniecības zāles zonā, kas aprīkota ar videonovērošanu, savukārt alu, kur absolūtais spirta daudzums nepārsniedz 5 tilpumprocentus, varēs pārdot bez šādiem ierobežojumiem. LADRIA valdes priekšsēdētājs un Latvijas balzama valdes priekšsēdētājs Guntis ĀboltiņšĀboliņš uzsver, ka, pieņemot grozījumus pašreizējā redakcijā, Saeimas deputāti kropļotu tirgu, turklāt novilktu robežu piedāvājumā, kas ir uzskatāms par labu alkoholu un sliktu.


***


Latvijā populārākie sieri


1. Krievijas siers


2. Holandes siers


3. Mozzarella


4. Kausētais siers


5. Zilie sieri ar pelējumu (Dor Blue, Danablu)


6. Talsu ritulis


Avots: nra.lv /Ilze Šteinfelde


 

Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress