Katrā otrajā lauksaimniecības un mežsaimniecības uzņēmumā strādā nelegāli nodarbinātais



Pērn Valsts darba inspekcija (VDI) teju katrā otrajā lauksaimniecības vai mežsaimniecības uzņēmumā atklāja kādu nereģistrētu nodarbinātu personu, informēja VDI pārstāve Dace Aleksāne. Savukārt, piemēram, būvniecībā, kas tradicionāli ir līdere nereģistrētās nodarbinātības ziņā, nereģistrēti nodarbinātas personas VDI pērn konstatēja katrā piektajā apsekojumā, stāstīja VDI.

Aleksāne stāstīja, ka lauksaimniecības un mežsaimniecības aktīvajā sezonā, kā ierasts, pieaug to darbinieku skaits, kas tiek nodarbināti uz konkrētu laiku - pāris mēnešiem gadā. Lai arī lauksaimniecībā un mežsaimniecībā ir nodarbināti tikai apmēram 8% no visiem strādājošajiem Latvijā, nereģistrētā nodarbinātība un letālie nelaimes gadījumi 2015.gadā visbiežāk tika konstatēti tieši lauksaimniecības un mežsaimniecības uzņēmumos. Tāpēc VDI aicina pirms darbu uzsākšanas ikvienam rūpīgi izvērtēt, vai izvēlētā darba apstākļi ir droši un nerada riskus dzīvībai, kā arī vai darba tiesiskās attiecības ir sakārtotas.
Arī darba aizsardzības kontekstā lauksaimniecība un mežsaimniecība ir viena no riska nozarēm. Pagājušajā gadā lauksaimniecībā un mežsaimniecībā notika seši letāli nelaimes gadījumi, kas vērtējams kā negatīvs un satraucošs rādītājs, sacīja Aleksāne.

Arī arodslimību risks šajā nozarē ir salīdzinoši augsts - ķīmiskās vielas, troksnis, smagumu pārvietošana, putekļi, nepiemērots mikroklimats un citi faktori var veicināt dažādu slimību rašanos, tāpēc darba devēja atbildība sakārtotas darba aizsardzības sistēmas izveidē ir īpaši būtiska, uzsvēra VDI pārstāve.

Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem lauksaimniecībā un mežsaimniecībā vidēji gadā normālo darba laiku strādā vien 25% nodarbināto, savukārt pārējie nodarbinātie strādā nepilnu darba laiku vai kā papildu darbu. Līdz ar to darba devējam ir lielāka slodze, veicot darbinieku apmācības, instruktāžas, obligātās veselības pārbaudes. Lai noteiktu veicamos darba aizsardzības pasākumus, kā arī sagatavotu nepieciešamo dokumentāciju, darba devēji tiek aicināti izmantot bezmaksas interaktīvu rīku «OiRA» (Online Interactive Risk Assessment). Šobrīd latviešu valodā ir izstrādāti seši rīki, tostarp lauksaimniecības (augkopības, lopkopības) uzņēmumiem. Plašāka informācija pieejama VDI mājaslapas «vdi.gov.lv» sadaļā «OiRA».

VDI atgādina, ka pirms darba attiecību uzsākšanas arī pašiem darbiniekiem ir nepieciešams rūpīgi izvērtēt iespējamos riskus gan no drošības, gan tiesiskās aizsardzības viedokļa. Inspekcija arī vērš uzmanību, ka darba devējs, kurš neievēro vienu normatīvo aktu, visbiežāk neievēros arī citus, piemēram, ja darba devējs nodarbina bez darba līguma, darba vide arī, visticamāk, nebūs droša. Tāpēc VDI aicina darbiniekus neklusēt un vērsties pie darba devēja, tiklīdz ir radušies kādi iebildumi vai ieteikumi. Ja darba devējs tos ignorē, darbiniekiem ir tiesības vērsties VDI.

No 1.janvāra līdz 30.jūnijam darba vietā bojā gājuši 17 nodarbinātie, bet pērn - 15 cilvēki. Pirmajā pusgadā darba vietā atrasti miruši vēl 11 cilvēki , tomēr VDI norāda, ka šie cilvēki, iespējams, miruši dabīgā nāvē.
Foto: Kannan Muthuraman/ https://www.flickr.com/photos/wellbredkannanclicks/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress