Labs vārds, kas dots otram, ir guvums abiem«Uzslava viņu padarīs pašapmierinātu, viņa vairs necentīsies!» «Tā tik vēl trūka, ka es par viņa pamata pienākumu veikšanu teikšu uzslavas! Tas viņam vienkārši ir jādara, bez papildu bonusiem. Viņam taču algu par to maksā, kādas vēl uzslavas?!» «Beidzot saņemas laikā nodot darbus, un man tagad viņu par to jāslavē? Tas vienkārši nav taisnīgi pret tiem, kuri parasti visu izdara laikā.» «Ja teikšu komplimentus, tad padomās, ka es pielienu.» «Ja pateikšu paziņai, ka viņai smuki svārki, viņa var samulst un veidosies neveikla situācija.» Šādus vārdus mēs reizēm dzirdam no cilvēkiem, kad mudinām teikt labo otram. Noteikti pieņēmumi par komplimentiem, kā arī iedomāts taisnīgums reizēm mūs kavē uzslavēt un teikt komplimentus.

Labs vārds, kas dots otram, ir guvums abiem. Par pozitīvu novērtējumu – komplimentiem un uzslavām

Tomēr, ja skatās pēc derīguma kritērija, tad izvēle ir vienkārša – ievērots taisnīgums un principi vai motivēts cilvēks un vairotas pozitīvas emocijas. Kritika un norādes motivē ievērot precizitāti, termiņus un iekļauties izvirzītajos kritērijos, bet tā arī mazina iekšējo vēlmi patiesi iesaistīties un drīzāk liek izpildīt tikai prasīto minimumu.

Uzslava motivē citādākā veidā. Tā liek ne tikai labi justies, bet arī censties izdarīt vairāk par prasīto, veicina iesaistīšanos un radošu pieeju.

Vairumam gribas būt labiem, novērtētiem un sajust spēka sajūtu. Uzslavai un komplimentam nevajadzētu būt pašmērķim dzīvē, tomēr nevar noliegt, ka tas ir viens no spēcīgākajiem darbības dzinuļiem; tātad tas noteikti ir viens no pamata motivēšanas rīkiem.

Atceries pēdējo reizi, kad saņēmi uzslavu par darbu. Kā tu juties? Ko darīji? Varu pastāstīt savu piemēru! Mani paslavēja par interesantu rakstu. Rakstīšana man ir patīkams process, tomēr tas prasa piepūli. Kā jau piepūles aktivitāti, reizēm to gribas atlikt. Tomēr, saņemot uzslavu, es naski metos plānot nākamo rakstu darbu, kaut izpildes termiņš vēl bija tālu.

Ieguvējs uzslavas vai komplimenta gadījumā nebūt nav tikai saņēmējs. Milzīgs ieguvums ir devējam! Jo:

Tu tādā veidā uzlabo kopējo atmosfēru un tā ietekmē visus klātesošos, tātad arī tevi (ir liela iespēja, ka otrs cilvēks būs iepriecināts, smaidīs, teiks tev paldies);

Tu esi šīs labas atmosfēras saimnieks, jo pirms taviem labajiem vārdiem, iespējams, nebija ne šī smaida, ne prieka. Šajā brīdī tu piedzīvo, ka pats vari rīkoties, lai vairotu labo (nav tikai jāsēž un jāgaida, kad kaut kas labs gadīsies, es varu aktīvi to radīt);

Ja pašam noskaņojums un domas ir drūmas, tad kompliments, ko izsaki otram, novērš tavu uzmanību no tevis paša. Un atkal, tu nevari nevienu piespiest pie tevis pienākt un uzlabot tavu omu, bet vari radīt tādus apstākļus, kas šādu iespēju vairo.

Pastāv pat tāds ieteikums: ja esi sliktā noskaņojumā, izsaki komplimentu pirmajam cilvēkam, kuru satiec!

Labu darbu veikšana ir viena no laimes radīšanas stratēģijām! Uzslavas vai komplimenta izteikšana ir viens no šādiem labajiem darbiem!

Tāpat, bieži izsakot pozitīvu novērtējumu, tu pastiprināti trenē pašu efektīvāko laimes stratēģiju – uzmanības virzīšanu uz gaišo pusi ikdienā. Sakot komplimentu, tu virzi uzmanību uz pozitīvajiem aspektiem cilvēka izskatā vai rīcībā, jo, nudien, kā gan varēsi izteikt komplimentu, ja iepriekš nebūsi pamanījis, par ko to teikt. Ar komplimentu palīdzību mēs kultivējam, mums apkārt esošo labo lietu apzināšanos.

Komplimenti, protams, ne vienmēr ir tikai jauki un labu atmosfēru veicinoši. Piemēram, darba situācijā meitene kolēģa ik dienas izteiktos, komplimentus par to, cik labi viņa izskatās, var uztvert kā uzmākšanos. Ja, saņemot komplimentu, patiesi šķiet, ka tas ir nevietā, tad uz to mierīgi drīkst norādīt! Lai tas nemazina kopējo pozitīvo attieksmi pret komplimentiem!

Reizēm nesakām labo novērtējumu, jo baidāmies, ka labas atmosfēras vietā iegūsim neveiklu situāciju. Tas, protams, nav neiespējami. Mūsu kultūrā ir pieņemts uz komplimentu par smuku kleitu atbildēt ar caurumiņu un pleķīšu skaitīšanu un norādīšanu, ka kleita ir šausmīgi veca.

Tomēr labu vārdu teikšana un saņemšana atkal ir treniņa jautājums.

Jo vairāk to darīsim, jo labāk tas izdosies, un varbūt ar laiku vairums no mums uz komplimentu mācēs atbildēt ar smaidu un vienkāršu «Paldies!».
Foto: Tammy McGary/ https://www.flickr.com/photos/47152453@N07/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress