Lampas materiāla ietekme uz apgaismojumu


Foto: Shutterstock.com

Gaismas ķermeņu tirgū jau no pašiem pirmsākumiem ir pieejami visdažādākie lampu un lampas abažūru materiāli, un tajos izmantoto krāsu, rakstu, zīmējumu un dizainu daudzveidība ir vēl daudz lielāka. Pateicoties ārkārtīgi plašajam piedāvājumam, perfekti piemērotu gaismekli ir iespējams piemeklēt pilnīgi visu stilu un dizainu telpām neatkarīgi no tā, vai lampa vajadzīga karaļa viesistabai, lauku namiņa labierīcībām vai Tavai guļamistabai. Pareizā gaismekļa izvēle ir atkarīga no tā, kādu atmosfēru Tu gribi radīt telpā – sienas, galda, grīdas vai griestu lampas abažūra materiālam ir milzīga nozīme ne tikai no vizuālās saskaņas ar interjera dizainu viedokļa, bet arī telpas gaismai piešķirtā efekta ziņā. Kā dažādi materiāli un to krāsas ietekmē apgaismojumu, uzzini turpinājumā!

Lampas krāsas ietekme uz atmosfēru

Visspēcīgāk noskaņu telpā ietekmē tieši gaismas krāsa, un viens no galvenajiem tās noteicējiem ir griestu lampas abažūra krāsa. Dažādu krāsu gaisma uz cilvēka psihi un noskaņojumu (centrālo nervu sistēmu) iedarbojas atšķirīgi.

Uzmundrinošai atmosfērai


Uz cilvēka CNS uzmundrinoši un uzbudinoši iedarbojas garo viļņu gaisma. Tie ir sarkanie un oranžie toņi. Šīs krāsas paātrina pulsu un paaugstina asinsspiedienu, palielina muskuļu spēku un adrenalīnu. Garo viļņu gaismai var būt divējāds efekts – tā var gan padarīt cilvēku mundru un dzīvespriecīgu, gan arī nervozu un agresīvu, tāpēc nav ieteicams aizrauties ar sarkano un oranžo toņu ieviešanu apgaismojumā.

Nomierinošai atmosfērai

Nomierinošu efektu uz centrālo nervu sistēmu rada īso viļņu gaisma – zaļie un zilie toņi. Šo krāsu ietekmē cilvēka pulss un asinsspiediens pazeminās, kustību precizitāte uzlabojas, jo nervu sistēma vairs nav tik uzbudināta, tāpēc ir vieglāk koncentrēties un maksimāli precīzi kontrolēt kustības.

Mājīgai atmosfērai

Krāsa, kas rada mājīgu un siltu atmosfēru, ir dzeltena. Turklāt tai ir asociatīvs efekts, kas pastiprina siltuma sajūtu – dzeltenā krāsa saistās ar sauli, saules gaismu, kas savukārt saistās ar siltumu, dzīvīgumu, enerģiskumu, bet ne haotiskumu vai stresu.

Gaismas temperatūrai ir milzīga nozīme

Gaismas temperatūra nav tā, ko var sajust kā fizisku siltumu, bet gan tā, ko acs saskata – jo siltāka gaisma, jo tā ir dzeltenāka, jo aukstāka – jo zilāka. Šajā kontekstā dzeltenā jeb siltā gaisma nomierina un atslābina, piešķirot mājīgu atmosfēru telpai, savukārt zilā gaisma uzbudina un veicina darba produktivitāti, jo tās ietekmē neizstrādājas miega hormons melatonīns. Šī iemesla dēļ ir vēlams, lai lampa, kas atrodas guļamistabā, dotu siltu gaismu, bet darba vietā esošie gaismekļi – vēsu vai aukstu gaismu.

Abažūra materiāls un gaismas caurlaidība

Par to, cik daudz gaismas ir telpā, atbild ne tikai spuldze un tās jauda, bet arī griestu lampas abažūra materiāls un tā caurspīdīgums. Populārākie abažūru materiāli ir:

● stikls;
● plastmasa;
● papīrs;
● metāls;
● Audums.


Foto: Shutterstock.com

Vislielākā gaismas caurlaidība neatkarīgi no abažūra biezuma ir stiklam, vismazākā – metālam. Tas, cik daudz gaismas aizturēs plastmasas, papīra un auduma abažūri, ir atkarīgs no tā, cik biezs ir materiāla slānis, piemēram, ja abažūrs būs no tik plāna papīra, cik plāna ir viena salvetes kārta, gaismas aizture būs ļoti maza, taču, ja lampai apvilksi parastu drukāšanai paredzēto papīra lapu, gaismas aizture būs gandrīz tik pat liela, cik ar metāla abažūru. Ņemot vērā šo caurlaidību un izmantojot abažūru krāsas pareizi, jebkurai telpai ir iespējams piešķirt neatkārtojamu atmosfēru.

Gaismas ķermeņi plašā izvēlē

Tava griestu lampa jau savu ir nokalpojusi, ir pienācis laiks iegādāties jaunu? Dodies uz interneta veikalu 1a.lv, kur Tevi plašā piedāvājumā sagaida dažādas lampas un citas mājsaimniecības preces! Veic pirkumu un saņem to ar piegādi uz mājām jebkurā Latvijas vietā!

Publicitātes materiāls
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress