Latus pret eiro mainīs arī pasta nodaļās

Latvijas pastam kā uzņēmumam ar lielāko un sazarotāko pakalpojumu sniegšanas tīklu valstī – kopumā 618 pasta pakalpojumu sniegšanas vietām visā Latvijā – ir ievērojama nozīme eiro ieviešanas procesā, jo daļā pasta nodaļu latus pret eiro varēs samainīt tieši tāpat kā Latvijas Bankā vai komercbankās.

Kaut gan Latvijas pasts nav finanšu iestāde, šajā gadījumā uzņēmums sniegs palīdzību vietās, kur iedzīvotājiem citu iespēju samainīt latus pret eiro vienkārši nav. Bez komisijas maksas un saskaņā ar oficiāli noteikto kursu – 0,702804 – latus pret eiro mainīs 302 Latvijas pasta nodaļas vietās, kur tuvumā nav pieejami ne banku pakalpojumi, ne bankomāti. Šīs nodaļas ir noteiktas Ministru kabineta noteikumos, un jau tagad tās var atšķirt pēc īpašām uzlīmēm, kas redzamas uz latu maiņas nodaļu durvīm. Attiecīgo nodaļu sarakstu un to adreses iespējams uzzināt interneta vietnē eiropasts.lv, zvanot uz Latvijas pasta un valsts oficiālo eiro informatīvo tālruni vai iegriežoties jebkurā pasta nodaļā, kurās izvietoti speciāli Latvijas pasta eiro bukleti. Jāatceras gan, ka Latvijas pasts latus pret eiro pasta nodaļās mainīs no 2014. gada pirmās darba dienas, tas ir, 2. janvāra, līdz 31. martam. Šajās 302 pasta nodaļās, sākot ar 10. decembri, būs iespējams iegādāties arī eiromonētu sākumkomplektus.

Būtiski uzsvērt, ka atbilstoši Euro ieviešanas kārtības likuma normām Latvijas pasts noteicis kārtību veiksmīga maiņas procesa nodrošināšanai virs 3000 latu. Lai kādā no 302 Latvijas pasta nodaļām varētu pret eiro samainīt par 3000 latu lielāku naudas summu, būs jāveic iepriekšēja rezervācija tajā pašā nodaļā, kurā plānots izdarīt naudas maiņu. Trīs dienas iepriekš attiecīgajā pasta nodaļā būs jāuzraksta iesniegums, norādot maiņai nepieciešamo summu.

Latvijas pasts arī atgādina, ka visērtākā pāreja uz eiro ir bezskaidras naudas norēķini, jo latu uzkrājumi vai atlikumi, kas atradīsies banku vai pasta norēķinu sistēmas kontos, 2014. gada 1. janvārī automātiski tiks konvertēti eiro. Ikviena fiziska persona kontu bez maksas var atvērt ne tikai 302 pasta nodaļās, kurās notiks skaidras naudas maiņa, bet jebkurā Latvijas pasta nodaļā. Atverot tieši naudas maiņai paredzētu kontu Latvijas pastā nākamā gada janvāra pirmajās divās nedēļās, kad varēs norēķināties abās valūtās, līdz 31. janvārim izņemt eiro no konta varēs bez maksas.

Pārejot no latiem uz eiro, pasta pakalpojumu tarifi paliks nemainīgi. Latvijas pasts ir pievienojies Latvijas uzņēmēju iniciatīvai Godīgs eiro ieviesējs, apliecinot atbildīgu uzņēmējdarbības praksi cenu pārrēķināšanā no latiem uz eiro. Pakalpojumu cenas eiro tiks pārrēķinātas, ievērojot oficiālo valūtas maiņas kursu.

Divu valūtu norēķinu laiks

Nākamā gada pirmās divas janvāra nedēļās saskaņā ar Euro ieviešanas kārtības likumu par pakalpojumiem un precēm varēs norēķināties vai nu latos, vai eiro, savukārt atlikumu saņemt tikai eiro. Šis princips darbosies arī visās 618 Latvijas pasta nodaļās. «Janvāra pirmajās divās nedēļās, kad varēs norēķināties abās valūtās – gan latos, gan eiro –, arī par visiem Latvijas pastā pieejamajiem pakalpojumiem saskaņā ar likumu varēs norēķināties pēc klienta izvēles: vai nu latos, vai eiro,» Neatkarīgajai skaidroja Latvijas pasta ārējo komunikāciju vadītāja Gundega Vārpa.

Pirmās eiro pastmarkas – ar ziediem

Janvāra pirmās dienas ar nepacietību gaida filatēlisti, jo jau 2. janvārī Latvijā tiks izdotas pirmās pastmarkas ar eiro nominālu. G. Vārpa stāsta, ka jauno pastmarku tēma būs Ziedi un kopumā tiks izdotas pastmarkas ar sešu veidu dizainu un atšķirīgu nominālvērtību. Pastmarku nominālvērtība būs 0,03; 0,47; 0,57; 0,78; 0,85; 1,39 eiro. Šogad Latvijas pasts uzsāka pastmarku izdošanu ar dubulto nominālvērtību vienlaikus latos un eiro, un tās būs derīgas neierobežotu laiku, savukārt pastmarkas ar lata nominālu būs iespējams izmantot vēl visu 2014. gadu.

Doma laukumā jau ir sācis darboties Latvijas pasta apsveikumu namiņš. Īpaši sirsnīgs ikvienam adresātam būs no svētku tirdziņa nosūtīts apsveikums ar Latvijas pasta izdotajām jaunajām Ziemassvētku pastmarkām, kas ir pēdējās ar dubulto nominālu. Latvijas pasts arī aicina Latvijas mazos iedzīvotājus nosūtīt vēstuli Ziemassvētku vecītim. Apsveikumu namiņā iespējams nosūtīt arī Doma laukuma tirdziņā iegādātās dāvanas un saņemt informāciju par Latvijas pasta pakalpojumiem, tajā skaitā par aktualitātēm, pārejot uz eiro.

Eiro pastkarte tuviniekiem

Latvijas pasts sarūpējis arī iespēju bez maksas nosūtīt saviem tuviniekiem vai draugiem īpašu pastkarti ar noderīgu informāciju par būtiskākajiem Latvijas pasta pakalpojumiem un to izmaiņām, pievienojoties eirozonai. Pastkarti ikviens var nosūtīt no interneta vietnes eiropasts.lv, izmantojot savu sociālā tīkla Twitter kontu. Kopš 2. decembra, kad sākās akcija, līdz vakardienai bija nosūtītas jau 2300 pastkartes. Izvēloties nosūtīšanai vienu no piedāvātajiem pastkaršu variantiem un norādītajā adreses laukā ierakstot precīzu adresāta dzīvesvietu, uz pastkartes, ko bez maksas piegādās Latvijas pasts, automātiski tiks norādīta arī šai dzīvesvietai tuvākā pasta nodaļa, kurā nākamā gada sākumā būs iespējams samainīt latus pret eiro. Pastkartes adresātiem pakāpeniski tiks piegādātas līdz Ziemassvētku brīvdienām.

Avots: nra.lv /Ilze Šteinfelde
Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress