Latvijā lielākais uzņēmums – ienācējs no Kipras

Latvijā vienīgais uzņēmums ar gada apgrozījumu virs viena miljarda eiro ir radies, pārceļot no Kipras uz Latviju darījumu iegrāmatošanas biznesu.

Par Latvijas lielāko uzņēmumu pēc apgrozījuma otro gadu pēc kārtas izrādās SIA Uralchem Trading. Tikai tagad, kad beigām tuvojas jau 2013. gads, ir sīki un smalki apkopoti 2012. gada rezultāti uzņēmējdarbībā. Lursoft un Firmas.lv datu bāzes liecina, ka pagājušā gada apgrozījuma līderis strādājis ar 855,9 miljonu latu jeb 1,2 miljardu eiro apgrozījumu. Ar 657,5 miljoniem latu otrajā vietā palikušajam Latvenergo līdz miljarda eiro robežlīnijai pietrūkuši apmēram 60 miljoni. Šo datu izcelsmi 2012. gadā vēlreiz akcentē uzņēmumu topa 9. vietā liktais Liepājas metalurgs. Jā, 2013. gads un šā uzņēmuma agonija sākās praktiski vienlaikus, bet tas vairs negroza faktu, ka Liepājas metalurgs tieši pirms sava kraha sasniedza rekordus pēc apgrozījuma un tā pieauguma.

Ikviens uzņēmējs gribētu sekot Uralchem Trading izaugsmes piemēram, bet tikpat loģiski, ka Uralchem Trading atteicās izpaust sava brīnumainā biznesa receptes. Atliek apkopot to informāciju, kas tomēr ir pieejama.

Galvenais ir kliedēt stereotipu, ka Uralchem Trading būtu parādījies Latvijā, lai Rīgas brīvostas teritorijā uzbūvētu minerālmēslu pārkraušanas termināli. Šādi specializēta termināļa izbūve patiešām notiek, tikai tajā piedalās cita Kiprā reģistrēta firma Uralchem Freight Ltd. Tā kopā ar SIA Rīgas tirdzniecības osta Latvijā nodibinājusi SIA Riga Fertilizer Terminal, kas pagaidām atrodas kapitālieguldījumu fāzē.

Firmas.lv fiksē Uralchem Trading parādīšanos Latvijā 2009. gadā toreiz vēl kā Krievijas Uralhim meitas uzņēmumu, bet jau tajā pašā gadā šo «meitu adoptēja» kipriešu Havenport Investment Ltd. «Meita» izrādījās spējīga uz izaugsmes brīnumu, palielinot savu apgrozījumu no 93 miljoniem latu pirmajā dzīves gadā uz 457 miljoniem jau nākamajā gadā. Vēl pāris gadu laikā arī šis rādītājs tika divkāršots. Visu to sasnieguši 23 darbinieki.

Pagaidām spilgtākā ziņa par Uralchem Trading parāda uzņēmumu kā ziedotāju Valsts kultūrkapitāla fondam. Ar 40,4 tūkstošiem latu Uralchem Trading formāli ieņēma ziedotāju otro pozīciju, bet pareizāk tomēr būtu likt Uralchem Trading pirmajā pozīcijā un neņemt vērā valsts uzņēmuma Latvijas Valsts meži iemaksu valsts fondā, jo tā vairāk atspoguļo Latvijas valsts budžeta veidošanas īpatnības nekā ziedotāju labo gribu. Vēl jo vairāk pacentusies Uralchem Trading un Uralchem Freight Ltd. kopīgā ciltsmāte Uralhim, no kuras 100 000 eiro dabūjušas divas Vecmīlgrāvja vidusskolas, lai tās varētu modernizēt ķīmijas kabinetus. Arī šādā veidā tika risinātas problēmas, kādas Riga Fertilizer Terminal celtniecībai radīja sabiedriskie aktīvisti ar stāstiem, ka minerālmēsli esot sprādzienbīstami: tad lai viņi pamācās ķīmiju un saprot, ka nekādi sprādzieni nenotiek, ja dažādas vielas nesajauc noteiktā veidā, un tas nevar notikt minerālmēslu pārkraušanas procesā.

Sakarā ar naudas nodošanu skolām Latvijā bija ieradies Uralhim ģenerāldirektors Dmitrijs Koņajevs. Viņš paskaidroja, ka Uralhim Latvijā pārstāv gan tirdzniecības nams, gan topošais terminālis. Uralhim līdzdalība varbūt nozīmē, ka Uralchem Trading ekonomiskais brīnums nebeigsies tāpat kā Latvijas uzņēmumu 2006. gada apgrozījuma čempionam Vundera. Arī tas esot bijis tirdzniecības nams, tikai sadzīves tehnikas nozarē. Toreiz tas visiem bija liels pārsteigums. Tika sameklēts uzņēmuma īpašnieks Pīters Antonijs Galahers, kurš aizrautīgi slavēja Latvijas lielisko biznesa vidi un taisnīgo nodokļu sistēmu, kas mudina iegrāmatot darījumus Latvijas jurisdikcijā. Par Vundera darījumu jēgu uzņēmuma īpašnieks gan bija tikpat nerunīgs kā tagad Uralchem Trading. Dīvaini, ka Latvijas labumi neglāba Vundera no pazušanas, bet tās darba turpinātāju uzrašanās liek domāt, ka kaut kas no P. A. Galahera komplimentiem Latvijai atbilst patiesībai.

***

UZŅĒMUMU TOP 10

uzņēmums apgrozījums (milj. latu) % pret 2011

1.Uralchem Trading 855,9 19%

2.Latvenergo 657,5 -6%

3.ELKO grupa 510,05 29%

4.ORLEN Latvija 488,49 33%

5.MAXIMA Latvija 450,4 9%

6.RIMI LATVIA 443,3 7%

7.Latvijas gāze 427,4 21%

8.Statoil Fuel & Retail Latvia 312,04 12%

9.Liepājas metalurgs 305,23 49%

10.LDZ Cargo 278,23 8%

Avots: Lursoft

Avots: nra.lv /Arnis Kluinis
Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress