Latvijā visbiežāk šķiras pēc 20 gadu laulības

Joprojām šķiršanās pie notāriem ir ļoti pieprasīts pakalpojums. Acīmredzot cilvēkiem ir vajadzīgs ilgāks laiks, lai nokārtotu ilgstoši samilzušas vai reāli izirušas, bet formāli saglabātas attiecības.


Ļoti daudzi pāri, kas laulībā aizvadījuši desmit, 20 un vairāk gadu, izvēlas juridiski pārtraukt savu savienību pie notāra.


«Varam pieņemt, ka daļai cilvēku šādā veidā ir vieglāk šķirties. Tas ir saudzīgāks process nekā tiesas zālē, jo skar cilvēku intīmo dzīvi. Pie notāra cilvēki jūtas emocionāli komfortablāk. Pie notāra nevalda sacensības princips – kurš kuru,» vērtē Latvijas Zvērinātu notāru padomes izpilddirektore Vija Piziča. Viņa par šķiršanās dinamiku saka – 2012. gadā lēciens nav bijis, bet šķiršanos skaits ir liels. Acīmredzot vēl nav pagājis pietiekami ilgs laiks un cilvēki turpina kārtot vecas lietas.


Aprīlī visi Latvijas notāri būs apguvuši mediācijas jeb konfliktu risināšanas procesa pamatprasmes. Daļa notāru šīs zināšanas izmanto jau tagad. Tādējādi līdzšinējā kārtība, kad pie notāra bija iespējama tikai bezstrīdus šķiršanās, mainās.


2011. gadā Latvijā pirmoreiz laulību sāka šķirt ne tikai tiesā, bet arī notāri. Tiesa, pie notāra laulātie varēja doties vien tad, ja viņiem nebija strīdu ne par mantas dalīšanu, ne par bērnu uzturēšanu. Varēja prognozēt, ka iedzīvotāji noteikti izmantos šo iespēju, jo pie notāriem process bija gan ātrāks, gan lētāks, bet notāri tik un tā bija pārsteigti par cilvēku lielo interesi. 2011. gadā tika šķirtas 5783 laulības. Taču 2012. gadā šis skaitlis īpaši nesamazinājās. Arī pērn šādi šķirto laulību skaits bija liels – 5273. Turklāt visvairāk laulāto attiecības pārtrauca pāri, kuri laulībā nodzīvojuši desmit, 20 un vairāk gadu.


Par šādu laulības šķiršanas kārtību tika izteikti arī bažīgi viedokļi – notāriem šķiršanās būšot tikai bizness, un tas ir drauds laulības institūcijai. Ciniski vērtējot, varētu teikt, ka visu nosaka tirgus un pieprasījums. Ja tūkstošiem cilvēku izvēlas šādā veidā pārcirst svētās laulības saites, tātad tas nenotiek bez iemesla. Notāri, apgūstot mediācijas pamatiemaņas, ir pierādījuši, ka vēlas panākt abu pušu sapratni un miermīlīgu risinājumu arī strīdus gadījumos. Ja laulāto konflikts ir smags, tad gan viņiem jādodas pie profesionāla mediatora un tikai pēc tam notārs turpinās šķiršanās procedūru.


Iespējams, cilvēki ar vairāk nekā desmit gadu ilgu laulības stāžu lēmumu šķirties nav pieņēmuši emociju uzplūdā. Nereti oficiāli noslēgtā laulība joprojām ir spēkā, bet vīrietim un sievietei sen ir katram sava dzīve. Atsevišķi vienam no otra. Un saplēsto trauku ne vienam, ne otram nav vēlēšanās salīmēt. Drīzāk jau valstij vajadzētu uztraukties par tām ģimenēm, kuras laulībā nodzīvojušas apmēram piecus gadus. Pērn tādu bija apmēram trešā daļa no notāru šķirtajām laulībām. Šeit būtu vērts darboties mediācijas dienestam.


***


ŠĶIRŠANĀS PIE NOTĀRA


Laulība pie zvērināta notāra var tikt šķirta ne agrāk kā 30 dienas pēc lietas uzsākšanas. Šajā termiņā vienam vai abiem laulātajiem ir tiesības atsaukt iesniegumu.


Ja laulātie savstarpēji nav vienojušies par laulības šķiršanu vai attiecībā uz kādu no jautājumiem, kas skar kopīgu nepilngadīgu bērnu vai kopīgu mantu, laulību var šķirt tikai tiesa.


Ja abi vienojušies gan par bērna aprūpi, gan uzturlīdzekļu maksāšanu, gan mantas dalīšanu, tad notariāli apliecinātam laulības šķiršanas iesniegumam un laulības apliecības oriģinālam jāpievieno rakstveida vienošanās.


Laulības šķiršanas lietu skaits pie notāriem


Kurzemes apgabaltiesa: 2011. gads – 665, 2012. gads – 589


Latgales apgabaltiesa: 2011. gads – 611, 2012. gads – 574


Rīgas apgabaltiesa: 2011. gads – 3374, 2012. gads – 3033


Vidzemes apgabaltiesa: 2011. gads – 433, 2012. gads – 409


Zemgales apgabaltiesa: 2011. gads – 700, 2012. gads – 668


Avots: nra.lv /Antra Gabre


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress