Lauksaimnieki: Garās ziemas dēļ šogad gaidāmas zemākas graudaugu ražas

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs norāda: šā gada graudaugu un rapša raža gaidāma zemāka par vidējo, jo garās ziemas dēļ šogad būs īsāks veģetācijas periods, turklāt pērn rudenī sētie ziemāji, cīnoties ar sniegu un salu, ir novājināti.


Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) agronomijas konsultanti, kas darbojas visos valsts reģionos, prognozē vidēji zemākas ražas rapsim, kā arī ziemas miežiem un kviešiem. Garā un lauksaimniecības kultūraugiem pārziemošanai smagā ziema atstās iespaidu uz ražu visos valsts reģionos.


LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis: "Šī ziema bija smaga visos novados. Kurzemes pusē sējumiem kaitēja lielais sals martā. Latgalē un lielākajā daļā Vidzemes rudenī sniegs uzkrita uz nesasalušas zemes, kā rezultātā veidojies risks ziemāju noslāpšanai. Nedaudz labāka situācija ir Zemgalē, kur pavasara sals varētu būt kaitējis pamatā rapša sējumiem."


Kurzemes reģiona LLKC augkopības konsultanti secinājuši, ka smagākā situācija ar sējumiem ir piejūras apvidos, kur jau februāra beigās nokusa sniega sega, bet martā temperatūra naktīs ilgstoši turējās zem 10 grādiem. Šādi klimatiskie apstākļi iznīdējuši daļu rapša sējumu, kā arī kaitējuši ziemas kviešiem un miežiem.


Latgales un Vidzemes LLKC augkopības konsultanti šobrīd var tikai izteikt pieņēmumus, kas noticis ar sējumiem, jo sniega sega aprīļa pirmajā dekādē joprojām ir pusmetru dziļa. Tā kā pērn sniegs daudzviet uzsnidzis uz nesasalušas zemes, pastāv risks, ka daļa ziemāju sējumu zem biezās sniega segas būs noslāpusi. Turklāt izdzīvojušos sējumus apdraud augu slimības, pamatā sniega pelējums. Šobrīd ar satraukumu tiek gaidīts atkusnis, kas var atnest plūdus. Agronomi norāda - ziemāju sējumu atrašanās zem ūdens ilgāk kā 5 - 7 dienas var būt tiem liktenīga.


Cerīgāka situācija ir Zemgalē, kur LLKC augkopības konsultanti problēmas ar sējumiem konstatējuši laukos, kur ātrāk nokusis sniegs. Zemgalē martā varētu būt izsaluši daļa ziemas rapša sējumu, savukārt ziemas kviešu sējumiem sals kaitējis samērā maz.


Šī ražas sezona lauksaimniekiem prognozējama smaga - laukos kur, ziemāju sējumi būs iznīkuši, tos nāksies pārsēt, tādējādi palielinot ražošanas izmaksas. Iekavējies pavasaris nav cerīgs arī vasarājiem - rapsim, kviešiem, miežiem, rudziem.


Oskars Balodis: "Lai būtu laba vasarāju raža, svarīgi ir to pēc iespējas savlaicīgāk iesēt. Citus gadus aprīļa sākumā jau pabeigti lauku mēslošanas darbi un sākta sēja, šogad uz laukiem vēl ir sniegs. Arī tad, ja līdz šīs nedēļas beigām sniegs nokusīs, vēl nedēļa jāgaida, kamēr lauki apžūs tiktāl, lai uz tiem var doties ar tehniku. Atliek cerēt uz vasaru, kas būs ražai labvēlīga."


Avots: nra.lv


 

Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress