Mālpilieši negrib cūku fermu

Vienu reizi jau mālpilieši iebilda pret cūku fermas būvniecību. Tagad iedzīvotāji nevēlas pieļaut kārtējo cūkkopības kompleksa būvniecību.


Sabiedriskā apspriešana ir pagarināta līdz 29. augustam, un pašlaik vairākums iedzīvotāju ir pret. Esot saņemta tikai viena pozitīva anketa.


Pirms vairākiem gadiem Mālpilī SIA Baltic Pork vēlējās uzcelt cūku fermu apmēram 2000 cūkām, bet iedzīvotāju negatīvās attieksmes dēļ atteicās no ieceres. Tagad projektu turpina īstenot SIA Mālpils Agro, kas, kā liecina publiski pieejamā informācija, pirms dažiem gadiem uzskatīja, ka pašmāju uzņēmumam būs vieglāk izprast iedzīvotāju vēlmes un atrast kompromisu.


Informācijai Neatkarīgajai Mālpils Agro sola ievērot «iedzīvotāju konstruktīvos ieteikumus projekta īstenošanas gaitā» un norāda, ka projekta plānā ietilps cūkkopības kompleksa izveide ar biogāzes ieguvi un koģenerācijas staciju pirmajā etapā, kā arī graudkopības kompleksa izveide turpmākajā attīstības procesā tuvā nākotnē. Uzņēmums arī plānojot kļūt par nozīmīgu vietējo nodokļu maksātāju. Bet kaut kad – nākotnē – Mālpils Agro sola paplašināt savu darbību, attīstot arī citas lauksaimniecības jomas, un kopumā radīt apmēram 100 darba vietu. Mālpils novada domes priekšsēdētājs Aleksandrs Lielmežs ir skeptisks pret tādiem solījumiem. Tā informācija, kas ir novada domes rīcībā, liecinot, ka cūku fermā tikšot izveidotas līdz 16 darba vietām. A. Lielmežs saka – nav teikts, ka tur strādās vietējie cilvēki.


Mālpils novada domes deputātiem būs jālemj, vai šāda kompleksa būvniecību atļaut. A. Lielmežs pašlaik vien noteic, ka novada domes deputāti, pieņemot lēmumu, ievēros sabiedrības intereses. Pagaidām krasi negatīvs sabiedrībai tas viedoklis ir. Viņš saka: «Es augusta sēdē esmu iecerējis izveidot darba grupu, kas analizēs stiprās un vājās puses, draudus. Ekonomisko pusi ņemsim vērā. Ieguvumi ir ļoti minimāli, uzreiz varu pateikt.» A. Lielmežs uzskata, ka pēc fermas uzbūvēšanas lielāks labums netiks no nekustamā īpašuma nodokļa un arī par iedzīvotāju ienākuma nodokli saprašanas nav – kurā pašvaldībā šie darbinieki būs reģistrēti un kurai tas nodoklis aizies?


Cūku ferma atrastos īpašumā KlūgasGrūbas, kas atrodas aptuveni četru kilometru attālumā no novada centra. Mālpils Agro sola, ka topošajai fermai būšot gaisa filtri, uzglabāšanas tvertnes tikšot pārklātas un kūtsmēslus pārstrādāšot biogāzes iekārtā. Tādējādi «visiem zināmās, nepatīkamās smakas» maksimāli samazināšot.


Kamēr sabiedriskā apspriešana nav beigusies un novada domes deputāti nav sanākuši uz sēdi un lēmuši, A. Lielmežs par domes nostāju strikti nerunā. Tomēr pieļauj: «Izskatās, ka no tiesvedības neizbēgt.» Viņš piebilst – domes lēmumam jābūt argumentētam, lai kāds arī tas būtu.


Avots: nra.lv /Antra Gabre


 

Padalies

laukudzive.lv © 2020 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress