Muzeju nakts pārņem Latviju

Sestdienas vakarā visā Latvijā notiks vērienīgais Muzeju nakts pasākums, kas katru gadu pulcē daudz apmeklētāju visā Latvijā.


Muzeju nakts, kas notiks jau astoto reizi, šogad ar devīzi Zilā krāsa – jūra iesāks trīs gadu tematisko ciklu, kas noslēgsies 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, godinot dzintaru kā Latvijas kultūras simbolu. Iedvesma šai tēmai rasta Raiņa dzejas rindās par sauli, kas atspīd drīz zila, drīz zaļa, drīz sarkana.


Šogad Muzeju naktī iesaistīsies vairāk nekā 133 muzeji Rīgā un Latvijas reģionos. Galvaspilsētā piedalīsies 41 muzejs, Rīgas rajonā – 9, Vidzemē – 37, Kurzemē – 23, Zemgalē – 11 un Latgalē – 12.


Pirmo reizi sevi pieteiks vairāki jauni un topoši muzeji, piemēram, Drustu muzejs, Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas muzejs, Iecavas sporta muzejs, Melānijas Vanagas muzejs Amatas novadā, Kazdangas muzejs, Piena muzejs Rudbāržu pagastā, Rīgas geto un Latvijas Holokausta muzejs.


Pirmo reizi akcijā piedalīsies Ministru kabinets, Valmieras Drāmas teātris, Rīgas Mateja baznīca, Kalnciema kvartāls, Francijas institūts Latvijā, Latvijas Nacionālais arhīvs un citi. Kā ierasts, savas durvis apmeklētājiem vērs arī citas baznīcas, arhīvi, teātri, kā arī bibliotēkas, koncertzāles, industriālā mantojuma objekti, augstākās valsts institūcijas, piemēram, Saeima, Valsts prezidenta kanceleja, Ministru kabinets. Interesentiem, kas gribēs apskatīt minētās institūcijas, līdzi jāņem personu apliecinoši dokumenti.


Mūzika un māksla


No muzikāliem pārsteigumiem gaidāma Valsts akadēmiskā kora Latvija performance Skaņu vilnis Kaļķu ielā 11a, indiešu klasiskās dejas un meditācijas Spīķeru koncertzālē, dažādu gadsimtu romantiskā mūzika, ko izpildīs Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas un Latvijas Mūzikas akadēmijas audzēkņi Mencendorfa namā, Nika Matvejeva mūzikas programma Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī un citi koncerti. Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā līdz pat pusnaktij notiks seno rotaļu un spēļu mācīšanās, zivju zupas degustācija un citas aktivitātes.


Mākslas mīļotāji aicināti apskatīt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls ekspresizstādi par Muzeju nakts tēmu un fotomākslinieka Egona Spura darbu izstādi Vieta, izcila skatienam, padomju propagandas plakātu ekspozīciju Krāsa – padomju zilā Latvijas Okupācijas muzejā, Latvijas Mākslas akadēmijas Modes dizaina nodaļas tērpu un aksesuāru izstādi Talantu jūra Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, foto stāstus Cilvēks un jūra Latvijas Fotogrāfijas muzejā.


Spēles un atrakcijas


Fizisko aktivitāšu cienītājiem Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs piedāvās dažādu veidu veselības stiprināšanas nodarbības, piemēram, vingrošanu ar Anša Rūtentāla kustību teātri, dūņu terapiju, minerālūdens organisma attīrīšanu un citas. Spēles un atrakcijas piedāvās arī Farmācijas muzejs, bet Rīgas Kino muzejā līdzās tēlnieces Andas Poikānes telpisko objektu Kino skatītāji atklāšanai mazākajiem apmeklētājiem būs iespēja pašiem iedzīvināt kino tēlus ēnu teātrī. Alus darītavā Aldaris Sarkandaugavā varēs iepazīties ar alus brūvēšanas tradīcijām, kā arī dzirdēt dažādus interesantus stāstus par tā darīšanas vēsturi. Būs iespēja aplūkot dažādus vēsturiskos kausus, senu etiķešu un 19. gadsimta mucu eksponātus, baudīt ekskursijas gidu pavadībā, kā arī piedalīties dažādos izklaides pasākumos un alus degustācijās. Lai Muzeju nakts apmeklētāji Rīgā pēc pasākumu beigām varētu tikt mājās, Rīgas satiksme pagarinājusi sabiedriskā transporta kustības grafiku līdz pulksten diviem naktī. Interesantas aktivitātes piedāvās arī muzeji Rīgas apkārtnē – Ķekavā, Salaspilī, Jūrmalā, Olainē un citviet.


Ārpus Rīgas


Citur Latvijā Muzeju nakts izskaņa daudzviet paredzēta tikai rītausmā, piemēram, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs līdz pulksten četriem rītā piedāvās vokālā ansambļa Tikai tā programmu Zilais karbunkuls, bet pie Alūksnes Jaunās pils ballīte Un atkal zilā vakarā... noslēgsies pulksten divos naktī. Saldus pārsteigumus sarūpēs Andreja Upīša memoriālmājā Skrīveros, savukārt muzikālas un izzinošas atrakcijas gaidāmas Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā. Liepājas muzejs piedāvās dokumentālo filmu demonstrāciju par Liepājas izaugsmi 20. gadsimtā, jūras velšu degustāciju un citas aktivitātes. Bagātīga programma gaidāma arī Jaunpils muzejā, Kazdangas novada muzejā un citviet.


Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā gaidāmas radošās darbnīcas, koncerti, izstādes un uzvedums. Savukārt Krāslavas Vēstures un mākslas muzejā līdzās citiem pasākumiem vizinās ar zirgiem. Vērienīgi pasākumi gaidāmi arī Zemgalē, piemēram, Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā Pikšas notiks muzikāla spēle – džemošana, ko vadīs etnomuzikoloģe Inese Mičule.


Avots: nra.lv /Laura Brokāne

Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress