Nacionālajā bibliotēkā atklāj pastāvīgo ekspozīciju «Grāmata Latvijā»



Šodien Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 97.gadadienā tika atklāta bibliotēkas pastāvīgā ekspozīcija «Grāmata Latvijā», kas būs 21.gadsimta un bibliotēkas jaunā veidola iedvesmots stāsts par Latvijas grāmatniecības vēsturi pasaules kontekstā.

Ekspozīcija vēsta par grāmatu gan kā par materiālu objektu, gan kā par sociālu un garīgu parādību, kas ir mainījusi un maina sabiedrību, cilvēku dzīves un prātus, informēja LNB sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts.

Grāmata kā medijs ir būtiski ietekmējusi Eiropas kultūru, tāpēc ekspozīcija arī mēģina atbildēt uz jautājumu, kāda loma ir grāmatai šodien un kāda tā būs nākotnē.

Ekspozīciju veido četras daļas, kas atklāj grāmatu no dažādiem skatpunktiem. Grāmatniecības vēsturei veltītajā daļā iespējams apskatīt tās Latvijā un latviski iespiestās grāmatas, kuras ir būtiski ietekmējušas Latvijas kultūru un nācijas identitāti.

Mikroizstāde ar nosaukumu «Maņas» veltīta lasītāja ķermeniskajai pieredzei saskarsmē ar grāmatu. Ar dažādu interaktīvu nodarbju palīdzību ir iespējams burtiski uz savas ādas, ar savu dzirdi, redzi un garšu pieredzēt grāmatu. «Vara» aplūko grāmatu kā varas instrumentu - gan padarot apmeklētāju par politisku manipulāciju objektu, gan atsaucot atmiņā izjūtas, kuras katrs reiz piedzīvojis, nonākot kāda suģestīva teksta varā. Savukārt ekspozīcijas daļa «Gars» atklāj grāmatu ne tikai kā garīgā un laicīgā garīguma mediju, bet ar «dzīvas» grāmatas instalācijas palīdzību ļauj arī nokļūt grāmatu fantāziju pasaulē.

Ekspozīciju «Grāmata Latvijā» interesantu un ērti uztveramu dažādām auditorijām padara vēsturiskā satura sasaiste ar šodienas realitāti, mūsdienīgs dizains un interaktīvi risinājumi.

Ekspozīcijā skatāmi vairāk nekā 100 grāmatu oriģināli no viduslaikiem līdz mūsdienām. Ekspozīcijā ir redzamas ne tikai grāmatas, bet arī īpaši tām veidoti mākslas objekti, kuru autori ir Andris Breže, Reinis Pētersons un Valdis Villerušs.

Ekspozīciju veidojusi starpdisciplināra komanda. Idejas autors ir LNB direktors Andris Vilks, bet projektu vada Inga Surgunte. Izstādes kuratori ir vēsturnieks Gustavs Strenga, muzeoloģijas speciāliste Maija Uzula-Petrovska un rakstnieks Pauls Bankovskis.
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress