Palielinātos pabalstus vēl nesaņem; starpību sola samaksāt līdz martam

Šāgada janvārī jaunajiem vecākiem bērna kopšanas pabalsts ir palielināts par 20 latiem jeb 28 eiro. Taču daudzi vecāki palielināto pabalstu 171 eiro apmērā janvārī nav saņēmuši, liecina vecāku stāstītais Neatkarīgajai.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) atzīst, ka šāda situācija patiešām ir, un sola, ka pabalstu starpību izmaksās līdz marta beigām.

Jaunais gads atnesis vairākas pārmaiņas pabalstu izmaksā. Gan strādājošiem, gan nestrādājošiem vecākiem bērna kopšanas pabalsts par bērnu līdz pusotram gadam ir 171 eiro (tas pieaudzis no 100 līdz 120 latiem). Arī minimālais vecāku pabalsts tagad ir 171 eiro. Divu bērnu māmiņa Zinta Neatkarīgajai pastāstīja, ka janvārī saņemtais pabalsts bijis tikpat liels kā 2013. gadā, tikai pārrēķināts uz eiro. Tāpat kā iepriekš viņa arī saņēmusi ģimenes valsts pabalstu par vienu bērnu – astoņu latu vietā 11,38 eiro, jo par bērnu līdz gadam šis pabalsts netiek izmaksāts. «Neredzu šajā situācijā īpašu problēmu – pabalsta pielikums nav tik liels, lai ar to ģimene jau būtu rēķinājusies, tomēr būtu labi, ja vecāki būtu informēti,» saka Zinta. «Kad Saeimā lēma par šiem jautājumiem, visur bija ziņās, ka pabalsts būs lielāks no janvāra. Tāpēc tagad, saņemot šo pabalstu, loģiski rodas jautājums – kāpēc pabalsts ir iepriekšējā apmērā?» Zinta stāsta, ka runājusi ar kaimiņieni, kurai arī ir mazs bērns, viņa teikusi: nevajag visam ticēt, ko stāsta, varbūt pabalsta pieaugums nemaz nebūšot...

Jaunie vecāki jānomierina – pabalstu apmērs ir palielināts, taču to izmaksā ir dažas korekcijas. VSAA speciāliste Iveta Daine stāsta: «Pabalstus jaunajā apmērā uzreiz saņems tikai tie vecāki, kuriem pabalsti tiek piešķirti tagad, jau jaunajā gadā,» skaidro speciāliste. Bērnu kopšanas pabalsta saņēmējiem, kuriem pabalsts piešķirts līdz 2013. gada beigām un tā izmaksa nepārtraukti turpinās pēc 2014. gada 1. janvāra – pabalsta apmēru no 1. janvāra pārrēķinās un starpību par šāgada janvāri un februāri izmaksās līdz 31. martam kopā ar pabalstu par martu. Sākot no aprīļa, pabalsti ik mēnesi tiks izmaksāti jaunajā apmērā. VSAA arī informē, ka bērna kopšanas pabalstu izmaksā par kārtējo mēnesi, un iesniegums pabalsta pārrēķinam nav jāiesniedz.

Arī vecāku pabalsta saņēmējiem, kuriem līdz 2013. gada 31. decembrim pabalsts piešķirts minimālajā apmērā vai arī tā apmērs ir mazāks nekā 171 eiro un pabalsta izmaksa nepārtraukti turpinās pēc šā gada 1. janvāra, – pabalsta apmēru no janvāra pārrēķinās un pabalsta starpību par janvāri arī izmaksās līdz 31. martam. Starpība tiks ieskaitīta kontā martā kopā ar pabalstu par februāri. Vecāku pabalstu izmaksā par iepriekšējo mēnesi. Arī šajā gadījumā pabalsta saņēmējam iesniegums pabalsta pārrēķinam nav jāiesniedz.

Saeima arī pieņēma lēmumu, ka jau no pērnā gada novembra bērna kopšanas pabalstu var saņemt arī tie vecāki, kuriem ir bērns līdz gada vecumam un kuri strādā (iepriekš šie vecāki nesaņēma nekādu pabalstu). Taču arī te, kā liecina Neatkarīgās rīcībā esošā informācija, vecākiem nav pilnīgas informācijas, vai ir jāiet uz VSAA un jāpieprasa pabalsts? I. Daine informē: arī strādājošiem vecākiem no 2013. gada 20. novembra piešķir bērna kopšanas pabalstu par bērnu līdz gada vecumam, ja strādājošais vecāks nesaņem maternitātes vai vecāku pabalstu. Taču tā kā finansējums šī pabalsta izmaksai paredzēts tikai 2014. gada budžetā, tad par novembri un decembri VSAA to izmaksās janvārī, precīzi – līdz 31. janvārim. «Iesniegumi nav nepieciešami, jo šo pabalstu piešķirs automātiski,» uzsver I. Daine.

Tiesa, trīs bērnu māmiņa Līga, kas atsākusi strādāt pirms bērna gada vecuma sasniegšanas un nekādu pabalstu pašlaik nesaņem, atklāja, ka viņa interesējusies VSAA par šo pabalstu un saņēmusi atbildi: «Lai saņemtu bērna kopšanas pabalstu no 2013. gada 20. novembra, jebkurā VSAA nodaļā varat iesniegt iesniegumu par pabalsta piešķiršanu...»

***

Pabalsti jaunajiem vecākiem

•No 2014. gada 1. janvāra bērna kopšanas pabalsts ir 171 eiro

Vecākiem, kuriem šis pabalsts piešķirts pērn, janvārī un februārī pabalstu izmaksā iepriekšējā apmērā, starpību izmaksās martā

•Vecāku pabalsta minimālais apmērs ir 171 eiro

Vecākiem, kuriem šis pabalsts piešķirts pērn, pabalstu par janvāri izmaksās iepriekšējā apmērā februārī, bet starpību un pabalstu par februāri martā

Avots: Neatkarīgā pēc VSAA informācijas

Avots: nra.lv /Inga Paparde
Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress