Pensiju indeksācijā ņems vērā algu pieaugumu

Labklājības ministrijai nāksies lūgt papildu naudu pensiju indeksācijai, ja pensiju likumā tiks veiktas izmaiņas pensiju indeksācijas kārtībā, jo pašlaik šāgada budžeta ietvaros pensijas var indeksēt tikai atbilstoši inflācijas pieaugumam.

Taču jau pērn Senioru lietu padome vienojās, ka 2014. gadā pensijas būtu jāindeksē, ņemot vērā arī vidējās algas pieaugumu.

Labklājības ministrija (LM) piedāvā pensiju indeksācijā piemērot jaunu formulu, proti, indeksēt visas pensijas, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 25 procentus no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. Visām pensijām indeksētu noteiktu bāzes summu – pensiju vai tās daļu, un 2014. gadā šī summa būtu 285 eiro jeb aptuveni 200 latu, bet turpmāk – 50 procenti no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī.

Senioru lietu padomes sēdē vakar pensionārus pārstāvošās organizācijas informēja labklājības ministru Uldi Auguli, ko domā par šogad rudenī gaidāmo pensiju indeksāciju. Neatkarīgā jau rakstīja, ka Latvijas Pensionāru federācija pieļāva domu, ka pensijas vajadzētu indeksēt atkarībā no to lieluma – jo mazāka pensija, jo lielāku koeficientu piemērot, jo citādi vienlīdz lielu pensijas pielikumu saņems gan mazu, gan ievērojamu pensiju saņēmēji. Taču pensionāri konceptuāli piekrīt arī LM piedāvātajam variantam.

U. Augulis norādīja, ka jārisina jautājums par pensionāru situācijas uzlabošanu, un īpaši būtisks šis atbalsts būs pēc 1. aprīļa, kad atvērsies elektroenerģijas tirgus. «Tomēr pašlaik esam situācijā, kad jāstrādā jau pieņemta budžeta ietvaros,» saka ministrs. Tāpēc piektdien paredzējis tikties ar finanšu ministru Andri Vilku, lai vienotos par papildu 1,6 miljonu eiro nodrošināšanu pensiju indeksācijai 2014. gada rudenī. Kopā pensiju un atlīdzību indeksācijai šogad nepieciešami 12 miljoni eiro, no kuriem valsts budžetā jau piešķirti 10,4 miljoni eiro. Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem, 2013. gada decembrī uzskaitē bija 476 600 vecuma pensijas saņēmēji, 71 700 invaliditātes pensijas un 19 000 apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmēji. No valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta izmaksā 3600 izdienas pensijas, bet 6700 izdienas pensijas izmaksā no valsts pamatbudžeta.

Līdz šāgada 1. martam valdība iecerējusi sagatavot un iesniegt Saeimā pensiju indeksācijai nepieciešamos likuma grozījumus. Kā uzsver LM, tas jāizdara laikus, lai VSAA varētu sagatavoties rudenī gaidāmajai pensiju indeksācijai.

Avots: nra.lv /Inga Paparde
Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress