Pētījums par eiro banknotēm

Iedzīvotāju zināšanu līmenis par eiro banknošu pretviltošanas elementiem ir zems, tā secinājis Tildes Jumis, veicot iedzīvotāju aptauju Rīgas ielās. Aptaujas dati liecina, ka 78% aptaujāto iedzīvotāju ar grūtībām var atcerēties eiro banknošu nominālvērtību, kā arī nezina, ka eiro un latu banknošu izmēri ir atšķirīgi.


Baltijā vadošais IT uzņēmums Tilde veica aptauju, kurā piedalījās 150 dažāda vecuma respondenti. Aptauja liecina, ka visbiežāk iedzīvotāji kļūdās, nosaucot eiro banknošu nominālvērtību, par īstām uzskatot arī 30, 60, 80, 1000 eiro banknotes, kādas patiesībā nemaz neeksistē. Otra visbiežāk pieļautā kļūda ir attēlu pazīšana eiro banknotes reversā. Tikai nedaudz vairāk par 22% aptaujas dalībnieku bija informēti, ka eiro banknošu reversā attēloti dažādiem gadsimtiem raksturīgi tiltu silueti. Lai gan aptaujas dalībniekiem bija iespēja eiro banknotes aptaustīt, tikai katrs piektais spēja noteikt pareizo naudaszīmju izmēru atšķirības.



Ilze Lapiņa, TILDES JUMJA biznesa attīstības vadītāja: “Veiktās aptaujas dati liecina, ka sabiedrībā kopumā trūkst informācijas par eiro un cilvēki nav pārliecināti, vai reālajā situācijā spētu atšķirt īstu naudaszīmi no viltojuma. Jāsaka, ka vairākiem gados vecākiem respondentiem šī bija pirmā iespēja iepazīties ar eiro. Lai plašāk informētu iedzīvotājus par eiro pretviltošanas pazīmēm, kā arī skaidrotu uzņēmumu pārstāvjiem aktualitātes par gaidāmo pāreju uz eiro, Tildes Jumis ir izstrādājis īpašu interneta lapu eiropadomi.lv.”


Prognozē krāpšanas gadījumu skaita pieaugumu lauku reģionos
Tildes Jumis prognozē, ka līdz ar eiro ieviešanu Latvijā, īpaši lauku reģionos, pieaugs naudas viltojumu un krāpšanas gadījumu skaits, jo tieši šeit saskarsme ar jauno valūtu līdz šim notikusi visretāk. Tajā pašā laikā arī uzņēmējiem jau laikus ir jāapmāca savi darbinieki drošam darbam ar eiro, kā arī jāparedz dažādi risinājumi, kā efektīvi identificēt jebkādus viltojumus.


“Jāatceras, ka eiro banknošu drošības līmenis ir viens no augstākajiem pasaulē, tomēr vienmēr būs cilvēki, kas ļaunprātīgi izmantos citu nekompetenci viltotu naudaszīmju atklāšanā. Tāpēc īpaši lauku reģionos iedzīvotājiem būtu labāk jāiepazīst jaunā valūta un jābūt pārliecinātiem, ka savstarpējos norēķinos spēsim ieraudzīt eiro pretviltošanas elementus,” uzsver I. Lapiņa.


Tildes Jumis atgādina, ka eiro banknotēs ir iestrādāti vairāki vismodernākie pretviltošanas elementi, kurus ikviens var noteikt pēc taustes un mainot apskates leņķi. Eiro banknotēs ir iestrādātas ūdenszīmes, hologrammas, metāla joslas un mikroburtu raksts. Savukārt uzņēmēji visvieglāk un visātrāk varēs pazīt īstu eiro banknoti, lietojot UV staru lampu.

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress