Reģionālo partiju apvienošanās miglā tīta

Reģionu alianse (RA), kuru dažāda kalibra eksperti laulā te ar Reformu partiju, te ar Einara Repšes jauno projektu Latvijas attīstībai, izrādās, nemaz nevēlas pievienoties kādai no pie varas esošajām partijām, bet gan līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām izveidot nacionāla mēroga reģionālo partiju apvienību. Šis process varētu neiet tik raiti, kā iecerējis alianses līderis Andrejs Ence, jo viņa apvienības kaldināšanai izraudzītie partneri joprojām nav pārliecināti, ka vēlas šo sadarbību.


Intervijā aģentūrai LETA A. Ence stāstīja, ka RA veidos apvienību ar Latgales partiju un Vidzemes partiju, ar kurām vienošanās jau esot gandrīz panākta. Sadarbība esot iespējama arī ar citām reģionālajām partijām, taču apvienību veidošana ar Reformu partiju vai Vienotību neesot pieņemama.


Cerību, ka alianse, apvienojot spēkus ar vairākām reģionālajām partijām, varētu iekļūt Saeimā, visticamāk radījis salīdzinoši veiksmīgais politiskā spēka starts aizvadītajās pašvaldību vēlēšanās. Tajās RA startēja 30 pašvaldībās, un partijas deputātu kandidāti neiekļuva tikai trijās pašvaldību domēs – Liepājā, Jūrmalā un Salaspilī. Pēc vēlēšanām RA pārstāvji vada 13 pašvaldību domes, piecās pašvaldībās ir domes priekšsēdētāja pirmie vietnieki.


Tomēr eksperti īsti netic spēcīga reģionālo partiju apvienojoša politiskā spēka izveidei gan tāpēc, ka nav pārliecināti par RA organizatora spējām un iekšējo kārtību, gan tāpēc, ka šādu spēku izveidot, ja tas maz ir iespējams, vajadzēja jau pirms pašvaldību vēlēšanām.


«Salīdzinot ar Vidzemes partiju, alianse organizatoriski ir krietni švakāka. Neticas, ka tā patiešām lolo nacionāla līmeņa ambīcijas. Ja viņi būtu spējīgi izveidot vienu lielu reģionālu partiju, tad neredzu iemeslu, kādēļ nevarēja to izdarīt jau uz pašvaldību vēlēšanām,» saka politologs Ivars Ījabs, kas atgādina, ka tradicionāli reģionālās partijas Latvijā nav bijušas spēcīgas. «Diez kam jānotiek, lai tas mainītos,» piebilst politologs.


To, ka vairāku reģionālo partiju apvienošanās svinības ir pāragras, apliecināja arī Vidzemes partijas līderis Vents Armands Krauklis. Pagaidām Vidzemes partija esot atvērta piedāvājumiem, un šobrīd notiek plašas konsultācijas arī ar citiem politiskajiem spēkiem.


«To vēl ir pāragri teikt. Ir liela iespējamība, ka būsim partneri, bet konsultācijas notiek diezgan plašas un pa visu laukumu,» saka politiķis. Viņš neslēpj, ka sarunas uzsāktas arī par iespējamas savienības slēgšanu ar Vienotību. «Savienība ar Vienotību noteikti būtu izdevīga īstermiņā, bet mums jābūt skaidram, kas notiks vidējā termiņā,» saka V. A. Krauklis.


Arī Valmierai un Vidzemei pārstāvošais Valmieras mērs Inesis Boķis, kas jūlija sākumā bija uzaicināts pārspriest pašvaldībām svarīgus jautājumus ar Vienotību, saka, ka valmierieši pagaidām nav izlēmuši, ko darīt, kaut arī uzaicinājumu apvienot spēkus nākamajām Saeimas vēlēšanām netrūkstot.


«Daudzi nāk un runā, bet nekādus lēmumus neesam pieņēmuši. Runājam ar visiem, vēl ir laiks. Turklāt neizslēdzu, ka arī pats varētu startēt Saeimas vēlēšanās. Mēs esam jauna partija un varam vēl kādu laiku padomāt,»


saka I. Boķis.


Pārliecība par veiksmi mazumā šķiet gājusi arī pašam Encem, kurš Neatkarīgajai pastāstīja, ka triju reģionālo partiju apvienošanās liktenis būšot zināms tikai tuvāko divu vai trīs nedēļu laikā. Tikai tad, ja vienošanās tiks panākta, pie sarunu galda tiks pieaicināti arī valmierieši, liepājnieki un citas reģionālās partijas.


Avots: nra.lv


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress