Samazina šīs sezonas ražas prognozi; kavējas ziemāju sējaLatvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālistu septembrī veiktā graudaugu ražas prognoze liecina, ka kopējais graudu iekūlums šajā sezonā tomēr ir par 4,78% mazāks par iepriekš prognozētajiem 2,629 miljoniem tonnu un būs 2,509 miljonu tonnu apjomā.

Kā informēja LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis, lielākais ražas prognozes kritums konstatēts vasaras kviešiem - augustā prognozēja kopražu 589 010 tonnas, bet septembrī - vairs tikai 532 300 tonnas. Vasaras miežiem augustā prognozētas 301 800 tonnas, septembrī - 282 900 tonnas, bet vasaras rapsim - attiecīgi 43 800 un 36 100 tonnas.

"Latgalē un Vidzemē, kur ražas novākšana bija vissarežģītākā, īpaši vasarājiem, prognoze samazināta visvairāk. Par lielāko problēmu vasarāju novākšanā šī reģiona zemnieki min pārlieku nezāļainību, ko radīja ilgstošais mitrums, kā arī veldri, kura pēc augusta lietavām vairs nebija novācama," sacīja Balodis.

Turklāt šogad kavējusies ne tikai ražas novākšana, bet arī ziemāju sēja Vidzemē un Latgalē. Kā informēja LLKC Limbažu biroja lauku attīstības konsultante Brigita Skujiņa, patlaban ziemājiem jau bija jābūt iesētiem, taču vēl ļoti daudzi saimnieki tos tikai sēj.

"Vissliktāk klājas bioloģiskajās saimniecībās. Kad varēja tikt uz lauka, lai nokultu, piemēram, auzas, kas pērn tika eksportētas pat uz ASV, kult vairs nebija ko - graudi bija sadīguši jau uz lauka," sacīja Skujiņa.

LLKC speciālisti norāda, ka Kurzemē un Zemgalē ziemājiem šoruden bijis ļoti labs sējas laiks, kaut arī daži lauki vēl tiek sēti. Smagākajās augsnēs problēmas sagādāja tās apstrāde, jo smagā tehnika kulšanas laikā augsni sablietēja un tā biji slikti sastrādājama. Būtisks ziemājiem būtu lietus, jo sausuma dēļ iesētie graudi pagaidām nedīgst. Ja šonedēļ nokrišņu būs pietiekami, ziemāji līdz ziemai paspēs attīstīties veiksmīgai pārziemošanai, norāda agronomi.
Foto: Andy Rogers/ https://www.flickr.com/photos/cobaltfish/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Padalies

laukudzive.lv © 2020 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress