Skolēnu vecāki sūdzas par mācību līdzekļiem

Lai gan grozījumi Izglītības likumā noteikuši, ka vecākiem mācību līdzekļi nav jāpērk, dažas skolas tomēr to mudinājušas darīt.


Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) saņēmis sūdzības par trim skolām, kurās tuvākajā laikā tiks veiktas pārbaudes. Vecāki pauduši neapmierinātību arī par skolu padomju pieņemtajiem lēmumiem, kas dažkārt esot pārspīlēti.


IKVD vadītāja Inita Juhņēviča apliecina, ka skolas gada sākumā viņas un viņas padotie saņēmuši daudz jautājumu gan no skolām, gan vecākiem. Tāpat dienestu sasniegušas sūdzības par trim skolām, kur it kā pārkāptas likumā noteiktās prasības. Viena no skolām esot Ikšķilē, uz kurieni jau drīz dosies IKVD inspektors, atklāja I. Juhņēviča. Viņa uzsvēra, ka skolotāji ir atbildīgi par to, kādus mācību līdzekļus viņi izmanto. Ja mācību iestāde nesaredz iespējas nodrošināt izglītojamos ar darba burtnīcām, tad no tām jāatsakās un jālieto citas metodes mācību procesa nodrošināšanai. Tāpat neesot risinājums: aizliegt rakstīt darba burtnīcās, jo tās nav paredzēts izmantot atkārtoti.


Lai gan likums nosaka, ka vecāki un skolas padome drīkst lemt tikai par individuālajiem mācību līdzekļiem, arī šajā jautājumā dažām izglītības iestādēm izdevies iebraukt auzās. «Protams, var lemt par skolas formām vai sporta apaviem, bet nedrīkst būt tādas nesamērības, ka tiek pieprasīts iegādāties botas tikai ar baltām zolēm, lai nesmērētu zāles grīdu,» teica IKVD vadītāja, piebilstot, ka arī attiecībā uz skolas formām jāizvairās no pārspīlējumiem: nedrīkst aizliegt bērnam piedalīties stundā, ja viņam tās nav.


Izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis aicināja gan skolas, gan vecākus būt saprotošiem un pacietīgiem, – likums pieņemts «tādā tempā pavisam nesen, tāpēc nebija laika sagatavoties». Neskaidrību gadījumā viņš mudināja nevis pašiem mēģināt interpretēt likumu, bet skaidrot to Izglītības un zinātnes ministrijā.


Tāpat pacietība būs vajadzīga, gaidot, kad beidzot skolas sasniegs papildu finansējums mācību līdzekļu iegādei – aptuveni 2 lati vienam skolēnam. IZM pārstāve Evija Papule skaidroja, ka pusmiljons latu, kas paredzēti šim nolūkam, vēl ir mazliet iestrēguši varas gaiteņos. Visticamāk, ka šo šodien par to lems Ministru kabineta sēdē. «IZM dara visu, lai šie līdzekļi nonāktu skolām pēc iespējas ātrāk,» uzsvēra E. Papule.


Tajā pašā laikā pedagogi atzīst, ka viņu pacietība nav neizsmeļama. Preiļu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Andrejs Zagorskis Neatkarīgajai norādīja, ka situācija ar mācību līdzekļiem likusi krietni panervozēt visām iesaistītajām pusēm un pārvalde saņēmusi daudz satrauktu zvanu par to, kā rīkoties. Daļa vecāku atmetuši ar roku un paši nopirkuši gan grāmatas, gan darba burtnīcas, ko pavasarī, kad vēl likums nebija stājies spēkā, skolas ieteikušas iegādāties. Arī pašvaldībai tagad nu jādomā, kā ārpus budžeta, kas taču tiek pieņemts gada sākumā, nodrošināt trūkstošo mācību līdzekļu iegādi.


Avots: nra.lv /Aisma Orupe


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress