Uztur prasību indeksēt pensijas jau nākamgad

Latvijas Pensionāru federācija paliek pie savas prasības atjaunot pensiju indeksāciju jau no nākamā gada, to attiecinot uz pensijām, kuras nepārsniedz iztikas minimumu, Neatkarīgajai apstiprina federācijas vadītāja Aina Verze.


Pensiju indeksācija saskaņā ar krīzes laikā veiktajiem grozījumiem pensiju likumā ir apturēta līdz pat 2014. gadam, un premjerministrs Valdis Dombrovskis (Vienotība) šonedēļ paziņojis, ka Labklājības ministrija (LM) ir vērtējusi iespējas pensiju indeksāciju atjaunot jau nākamgad, taču tādu neesot.


Likums Par valsts pensijām nosaka, ka pensiju indeksācija ir atsākama 2014. gadā. LM Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece Neatkarīgajai skaidro, ka indeksācijas apturēšana laikā no 2009. līdz 2013. gadam ir saistīta ar ierobežotajiem sociālās apdrošināšanas budžeta līdzekļiem, tas ir, izdevumi pārsniedz ieņēmumus. «Arī 2013. gadā sociālais budžets tiek plānots ar 68,9 miljonu latu deficītu,» uzsver J. Muižniece.


Krīzes laikā pensiju indeksācijai faktiski arī nebūtu pamata, jo valstī bija vērojama nevis inflācija, bet deflācija, taču tieši patēriņa cenu indeksu ņem vērā, indeksējot pensijas. Bet cita situācija ir pašlaik, kad valstī novērojams cenu kāpums. Labklājības ministrijā norāda uz Finanšu ministrijas inflācijas prognozēm – 2013. gada oktobra indeksācijai paredzamais indekss (ja indeksācija notiktu) būtu 1,0221 jeb inflācija 2,21 procenta apmērā.


Premjers norāda, ka pie jautājuma par pensiju indeksāciju «varam atgriezties 2014. gada budžeta kontekstā». Visticamāk, no diskusijām par pensiju indeksāciju neizbēgt jau šoruden, jo Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) kā vienu no 2013. gada valsts budžeta prioritātēm apņēmusies virzīt pensiju indeksāciju. ZZS rosina atjaunot indeksāciju jau no 2013. gada, bet, ja tas nenotiks, politiskais spēks iesniegs pašu sagatavotos grozījumus pensiju likumā.


«Attieksmes, ne naudas jautājums,» tā par vairākkārtējiem noraidījumiem runāt par pensiju indeksācijas atjaunošanu saka A. Verze. Federācija paliek pie savas prasības indeksāciju atjaunot, taču sākt ar mazajām pensijām: «Joprojām 60 procenti pensionāru saņem pensijas zem iztikas minimuma. Es nesaprotu šo noraidošo un cietsirdīgo attieksmi pret veciem cilvēkiem. Mēs no savas prasības neatkāpjamies un uzturēsim to Saeimā.» Protestus pensionāri negatavojas organizēt, taču sākuši vēstuļu akciju, aicinot rakstīt vēstules Saeimai, valdībai un masu medijiem, stāstot, kā ar mazām pensijām cilvēki var izdzīvot. «Pareizāk būtu teikt, kādā izmisumā dzīvo cilvēki,» precizē A. Verze.


Avots: nra.lv /Inga Paparde


 

Padalies

laukudzive.lv © 2020 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress