Vai Tava lauku māja ir gatava ziemai?Kad ziema vairs nav aiz kalniem, ir pēdējais mirklis salikt visus punktus uz i jeb sagatavot mājokli aukstiem laikapstākļiem. Iepazīsties ar darbiem, kas noteikti jāpaveic pirms ziemas iestāšanās, ja dzīvo lauku privātmājā!

Apkures sistēmas sakārtošana

Apkure ikvienā lauku mājā ir ļoti būtiska - tai jābūt pārdomātai un ugunsdrošai. Lielākoties mājas tiek apkurinātas ar plīts vai lielas krāsns palīdzību, kas parasti jākurina vismaz pusi dienas, lai telpas būtu siltas, bet krāsns - droši izkurināta, neradot dzīvībai bīstamas tvana gāzes. Lai arī ar ko māja tiek apkurināta, būtiska ir skursteņu tīrība.

Skursteņa tīrīšana

Nav nozīmes tam, ar kādu malku kurini krāsni, skurstenis tik un tā ir jātīra vismaz divas reizes gadā. Neiztīrītu sodrēju dēļ, kas nosēžas dūmvadā, krāsnij:

● pasliktinās vilkme;
● samazinās siltuma atdeve;
● kurināšanas laikā rodas dūmi;
● paaugstinās ugunsbīstamība.

Vai zināji, ka, aizdegoties skurstenim, liesmas var radīt pat 1000 grādu pēc Celsija augstu temperatūru? Nejoko ar savas ģimenes un mājokļa drošību - izsauc pieredzējuši un zinošu skursteņslauķi!

Profesionāls skursteņslauķis pratīs novērtēt arī dūmvada tehnisko stāvokli. Varbūt tam radušās plaisas, caur kurām dzirksteles var nokļūt tālākās konstrukcijās un izraisīt ugunsgrēku.

Neaizmirsti, ka jātīra visa veida skursteņi neatkarīgi no to materiāla:

1. ķieģeļu;
2. nerūsējošā tērauda;
3. keramikas;
4. moduļu!

Kad skurstenis iztīrīts, pārbaudi, vai tam tuvumā neatrodas viegli uzliesmojošas lietas, piemēram, kartona kastes, drēbes, malka un aerosola pudelītes. Kā paredz mūsu valsts likums, intervālam no dūmvada iekšējās virsmas līdz viegli uzliesmojošai konstrukcijai ir jābūt vismaz:

1. 380 mm, ja dūmvadam pievienotās apkures ierīces darbības laiks ir līdz 3h;
2. 510 mm, ja apkures ierīces darbības laiks ir ilgāks par 3h.

Ja ar skursteni viss ir kārtībā, tad kā ar pašu apkures ierīci?

Krāsns - galvenais siltuma avots privātmājā


Senākās lauku privātmājās ir saglabājušās gadiem vecas plītis un lielās maizes krāsnis ar mūrīšiem. Šādas apkures ierīces mājai piešķir senlaicīgu šarmu, taču ar laiku kļūst ugunsbīstamas:

● sāk drupt;
● salūzt durtiņas;
● kāds stūris iesēžas;
● izdeg cepeškrāsns, kā rezultātā dzirksteles var viegli izkļūt un radīt ugunsnelaimi.

Šādām plītīm ir nepieciešama periodiska atjaunošana, akurāti novēršot radušos bojājumus. Papildu drošībai iegādājies dūmu detektoru!

Dūmu detektori privātmājās

Iegādājies un uzstādi dūmu detektoru, kas var kalpot kā Tavas ģimenes glābējs, ar spalgu signālu paziņojot, ka telpā radušies bīstami dūmi. Kā uzskata ugunsdrošības eksperti, ir nepieciešams:

● vismaz viens dūmu detektors uz 60 kvadrātmetru lielu platību;
● viens dūmu detektors katrā telpā, piemēram, istabā, virtuvē, koridorā u.tml.;
● izvietot dūmu detektorus telpas vidū vai arī ne tuvāk par 10 cm no sienas.

Noskaties īsu video pamācību, kā pareizi uzstādīt dūmu detektoru, kā arī pirms to iegādes konsultējies ar ugunsdrošības ekspertiem!Gatavojoties ziemas sezonai, laikus padomā arī par kurināmā iegādi! Lielākoties privātmājas tiek apsildītas ar:

● malku;
● granulām;
● briketēm;
● šķeldu u.c.

Vai šādam kurināmajam esi paredzējis drošu un sausu vietu?

Šķūnītis drošai kurināmā uzglabāšanai

Gudrs saimnieks jau laikus padomā par izdevīgāku kurināmā iegādi un parasti to nopērk ja ne visai aukstai sezonai, tad vismaz diviem vai trim mēnešiem uz priekšu. Lai arī ar kādu kurināmo tiek apsildīta Tava māja, tam noteikti jāierīko sausa un labi vēdināma vieta uzglabāšanai.

Ja plāno malkas šķūnīti izgatavot pats, noskaties šo video, kā ātri un vienkārši uzcelt nelielu nojumi no paletēm!Ja papildus ierastajam kurināmajam esi nolēmis iegādāties arī sildītāju, izvēlies piemērotāko:

● eļļas radiatori - ilgi uztur siltumu telpā, taču lēni uzkarst. Modernākajām ierīcēm ir iestrādāti arī taimeri un automātiskā izslēgšanās sistēma;
● konvektori - vizuāli estētiski un labi izstaro siltumu, kā arī nesausina gaisu. Mūsdienīgākajiem konvektoriem ir pieejama arī tālvadība, taimeris un LCD skārienekrāni;
● termoventilatori - ļoti ātri uzsilda gaisu un ir maciņam draudzīga sildierīce, tomēr tā ievērojami sausina gaisu. Ieslēdzot termoventilatoru, parādīsies neliela smaka, kas rodas gaisā esošo putekļu sadegšanas dēļ;
● infrasarkanie sildītāji - jūtams siltums jau pēc pāris sekundēm, tos ērti var piestiprināt arī pie sienas vai novietot uz statīva, tādējādi ietaupot telpā vietu un ļaujot siltumam vienmērīgi izplatīties pa visu telpu;
● industriālie sildītāji - piemēroti ražošanas ēku, noliktavu, garāžu u.tml. telpu pagaidu apsildei, nodrošinot efektīvu siltuma izdali un ērtu sildītāja pārvadāšanu.

Šobrīd veikalos ir iegādājamas dažādas sildierīces, tāpēc rūpīgi izpēti, cik plašai telpai attiecīgais sildītājs ir piemērots! Savukārt rūpējoties par drošību, izsauc elektriķi, kurš pārbaudīs, vai mājokļa elektrosistēma ir darba kārtībā!

Lūk, cik plašs ir darāmo darbu saraksts, kas saistīts ar apkuri vien! Tomēr tas nav vienīgais pienākums, kas jāveic pirms ziemas iestāšanās.

Vai mājas piebraucamais ceļš ir sakārtots?

Tie, kuri dzīvo meža ielokā vai patālu no ceļa, ko uztur pašvaldība, ik gadu cīnās ar aizputinātiem ceļiem bargā ziemā un dubļainām bedrēm vēlu rudenī un pavasarī. Lai no tā izvairītos, sakārto piebraucamo ceļu!

● Uzber dolomīta šķembas;
● Ieklāj bruģi;
● Noblietē esošo segumu.

Ja lietus un atkušņa laikā piebraucamais ceļš mēdz applūst, parūpējies par pietiekami dziļiem grāvjiem un ūdens novadīšanas sistēmu! Piebraucamā ceļa sakārtošana var būt visai dārga, taču, ieguldot kvalitatīvu materiālu iegādē, tas ilgtermiņā atmaksāsies un ļaus nokļūt no mājas pagalma līdz lauku ceļam bez liekām galvassāpēm.

Ja esi iecerējis atjaunot piebraucamā ceļa segumu, Tev var noderēt Credit24 aizdevums, kuru atmaksājot 60 dienās, nav jāmaksā procenti.

Ziemā ir vēl kāds būtisks darbs veicams, lai pavasarī braukšana ar automašīnu būtu droša un komfortabla.

Parūpējies par sava automobiļa riepām!

Vai kvalitatīvas auto ziemas riepas jau iegādātas un domā, kā uzglabāt vasaras riepas? Ņem vērā, ka nepiemērota vide būtiski ietekmē riepu kvalitāti. Atrodoties, piemēram, pārlieku lielā mitrumā vai telpā, kur ir augsta gaisa temperatūra, riepu gumijas struktūra var būtiski izmainīties pat dažu mēnešu laikā.

Kā pareizi uzglabāt vasaras riepas bez diskiem?

Rūpīgi notīri uz riepām esošos dubļus un citus netīrumus, kas var ne tikai ietekmēt riepas kvalitāti, bet arī radīt grūtības noteikt bojājumus.
Novieto riepas vēsā, tumšā vietā, kas pasargās riepas no atslāņošanās. Vispiemērotākais būs pagrabs vai saimniecības ēka, kur nav tik krasu temperatūras svārstību. Ja garāžu periodiski mēdz apsildīt ar elektriskajiem sildītājiem, šī tomēr nebūs piemērota vieta riepu uzglabāšanai.
Uzglabā riepas vertikālā stāvoklī, nevis sakrautu tornī vienu virs otras. Tādējādi riepas nedeformēsies un būs vieglāk montējamas.
Periodiski maini riepu novietojumu, lai izvairītos no vienas puses deformēšanās.
Iepako riepas plastmasas konteineru maisā, lai riepai nepiekļūtu gaiss un nenosēstos putekļi.

Kā pareizi uzglabāt uz diskiem montētas vasaras riepas?

Speciālisti iesaka, ka visdrošākais veids riepu uzglabāšanai ir to glabāšana ar uzmontētiem diskiem, taču tad nepieciešami maiņas diski.

Noglabā riepas sakrautas tornī vienu virs otras vai arī pakārtas pie sienas, kas neradīs deformāciju.
Regulāri grozi riepas, lai netiktu bojāts karkass. Tiek rekomendēts, ka riepas ik mēnesi jāpagriež pa ¼ no riepas apkārtmēra.

Kāpēc pēc ziemas ieteicams vasaras riepas montēt auto servisā, nevis darīt to pašam mājas apstākļos? Jo mehāniķi ātri vien konstatēs, ja riepām radies kāds bojājums, kā arī noteiks protektora dziļumu.

Kad par automašīnu un citām tehniskām niansēm esi parūpējies, padomā arī par savu veselību!

Ar ko stiprināt imūnsistēmu ziemā?

Ziemā lieti noder vasarā un rudenī ievāktās dārza un meža veltes. Ja arī jūsmājās ir savāktas dažādas zāļu tējas, uzzini, kādu ietekmi tās atstāj uz Tavu veselību!

Piparmētru tēja - noderēs, lai atjaunotu enerģiju un mazinātu zobu, kakla un vēdera sāpes, kā arī sliktu dūšu. Piparmētru tēju var izmantot arī ārīgi kā kompreses, lai remdētu sāpes.
Liepziedu tēja - piemērota saaukstēšanās, klepus, galvassāpju, gremošanas traucējumu un bezmiega gadījumā. Tiek uzskatīts, ka ievāktu liepziedu tēju var uzglabāt līdz diviem gadiem, jo pēc tam tā zaudē savas vērtīgās vielas.
Raspodiņu tēja - sekmē bronhu dziedzeru darbību, gremošanu, uzlabo vielmaiņu un tiek uzskatīta par sieviešu tēju, jo palīdz mazināt menstruālās sāpes.
Gaiļpiešu tēja - satur A, C un E vitamīnus, kā arī stiprina imunitāti un sniedz krietnu devu vitamīnu. Gaiļpiešu tēja noder arī galvas reiboņu un migrēnas gadījumos, kā arī klepus, aizsmakuma un elpošanas ceļu ārstēšanai.
Kumelīšu tēja - palīdzēs pret bezmiegu, iedarbojoties kā nomierinošs līdzeklis. Tā palīdzēs arī tad, ja sāp galva vai ir aizcietējumi. Kumelīšu tēju kā kompreses iesaka lietot pret iekaisumiem un skaistumkopšanā, piemēram, lai noņemtu zem acīm pelēkos riņķus.
Vīgriežu tēja - pielietojama tiem, kuriem ir paātrināta sirdsdarbība un paaugstināts asinsspiediens, kā arī cieš no bezmiega. Šo tēju var lietot arī caurejas, urīnpūšļa problēmu un reimatisma gadījumos.
Āboliņa tēja - sarkanā āboliņa tēja uzlabo asinsvadu sieniņu elastību un palīdz pret klepu. Savukārt baltais āboliņš piemērots dažādām ginekoloģiskām problēmām.

Neaizmirsti, ka zāļu tējas nevar pilnībā novērst radušās kaites, tādēļ, ja esi apaukstējies vai jūti sāpes, nekavējoties apmeklē ārstu! Veselībai jābūt pirmajā vietā, jo tā ir Tavas ikdienas labklājības galvenais stūrakmens.

Gadījumos, kad jādodas pie ārsta, bet nepietiek līdzekļu, Tev var noderēt Credit24 ātrais kredīts. Kādas ir tā priekšrocības?

Aizdevums internetā ziemīgiem izdevumiem

Ikvienam mēdz gadīties situācijas, kad nepieciešami papildu līdzekļi. Tādos brīžos var palīdzēt Credit24 aizdevums, kas ļauj aizņemties līdz pat 4000 eiro plānotu un neplānotu tēriņu segšanai.

Parocīga kredītlīnija

Kredītlīnija noderēs lielāku izdevumu segšanai, kad kopējos izdevumus nespēj paredzēt, piemēram, piebraucamā ceļa uzlabošanai. Kredītlīnija būs atbilstošs risinājums arī:

● kanalizācijas sistēmas ierīkošanai;
● logu nomaiņai;
● pirts vai saimniecības ēku būvei;
● dārza tehnikas iegādei u.c.

Aizņemies atbildīgi, izvērtējot savu maksātspēju segt aizdevumu līgumā norādītā grafika ietvaros! Neļauj, lai ziema Tevi pārsteidz nesagatavotu - veic visus saimnieciskos darbus, pirms uzsnidzis sniegs!

 
Padalies
Pievienot komentāru

Please enter your name

(nepieciešams)

Please enter a valid email address

(netiks publicēts, nepieciešams)

Please enter your message

laukudzive.lv © 2019 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress