Vairākums Latvijas iedzīvotāju – nemainīgi pret eiro

Latvijas pievienošanos eirozonai neatbalsta 61% Latvijas iedzīvotāju – liecina pētījumu centra SKDS jaunākā socioloģiskā aptauja.


Pat aktīvā «eirozombēšana» nav spējusi mainīt Latvijas iedzīvotāju izteikti skeptisko noskaņojumu pret eiro – SKDS pētījumā atzīts, ka sabiedrības attieksme pret pievienošanos eirozonai tiek pētīta jau kopš 2003. gada un atbalsts eiro ieviešanai samazinājies tieši pēdējos trijos gados.


Šā gada janvārī izteikti kritiski pret eiro ieviešanu ir bijuši arī Latvijas Republikas pilsoņi (tātad – vēlētāji), kas ir nopietns mājiens politiķiem, – 59,1% pilsoņu balsotu pret eiro. Savukārt pilnīgu atbalstu eiro ieviešanai pauduši tikai 8,8% no balsstiesīgajiem Latvijas iedzīvotājiem.


Arī pārējie pētījuma rezultāti nav labvēlīgi eiro ieviesējiem un viņu propagandistiem. Absolūtais vairākums (72%) aptaujāto pilsoņu pauduši, ka viņiem ir svarīgi, kāda ir Latvijas valsts nacionālā valūta – lats vai eiro. Turklāt trešdaļai SKDS respondentu šis jautājums ir «ļoti svarīgs». No tiem aptaujātajiem, kuriem ir «ļoti svarīgi», kāda ir Latvijas nacionālā valūta, absolūtais vairākums (83%) ir pret eiro ieviešanu. Savukārt atbalstu eiro ieviešanai visvairāk pauduši tie, kuriem oficiālā valūta «drīzāk nav svarīga».


SKDS pētījumā arī noskaidrota attieksme pret eiro ieviešanu atkarībā no pilsoņu politiskajām simpātijām («elektorālās izvēles»). Kā jau bija gaidāms, vispozitīvāki pret eiro ieviešanu ir Vienotības (atbalsta 54% ) un Reformu partijas (atbalsta 51%) vēlētāji, bet krietni kritiskāki ir ZZS (par – 34%) un Nacionālās apvienības (par – 31%) atbalstītāji. Viskritiskāk uz eiro ieviešanu raugās Saskaņas centra vēlētāji – tikai 18% ir par.


Neskatoties uz «eirozombēšanas» propagandistu pūliņiem, eiro pretiniekiem sabiedrībā joprojām ir pozitīvs tēls. Proti, lūgti raksturot, kāpēc, viņuprāt, vairāki Latvijas politiķi ir pret eiro ieviešanu Latvijā, visvairāk (trešdaļa) no aptaujātajiem atbalstījuši viedokli, ka «šie politiķi aizstāv tautas un valsts intereses». Personīgi vai politiski savtīgas intereses šo politiķu rīcībā saskatījuši krietni mazāk SKDS respondentu.


Aptaujā galvenie uzdotie jautājumi bija: «Cik jums personīgi ir svarīgi tas, vai Latvijā oficiālā valūta ir lati vai eiro?» un «Vai jūs atbalstāt Latvijas pievienošanos eirozonai, t. i., lai šobrīd Latvijas teritorijā lietotie lati tiktu aizstāti ar eiro naudas vienībām?» Aptauja veikta «eirozombēšanas» kampaņas pašā karstumā – no 12. janvāra līdz 27. janvārim. Tomēr, kā liecina «Eiro ieviešanas komunikācijas stratēģija Latvijā», šis ir tikai «komunikācijas pasākumu» «sagatavošanās periods». «Intensīvais periods» sāksies šovasar, sešus mēnešus pirms paredzētās eiro ieviešanas 2014. gada 1. janvārī. Tad tiks organizēti «bažu mazināšanas pasākumi» – semināri, lekcijas un «publiskās domas veidošana».


***


Uzziņai


Atbalsts eiro ieviešanai Latvijā, %


Pilnībā atbalstāt 8,8


Drīzāk atbalstāt 20,5


Drīzāk neatbalstāt 25,9


Pilnībā neatbalstāt 33,2


Grūti pateikt 11,7


Cik Jums personīgi ir svarīgi tas, vai Latvijā oficiālā valūta ir LATI vai EIRO, %


Ļoti svarīgi 33,4


Drīzāk svarīgi 38,4


Drīzāk nav svarīgi 14,7


Nemaz nav svarīgi 6,4


Grūti pateikt 7,1


2013. gada janvāra dati


Avots: SKDS


Avots: nra.lv /Uldis Dreiblats, Ritums Rozenbergs


 

Padalies

laukudzive.lv © 2020 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress