Vecākiem jāņem talkā kalkulators

Saeima līdz 6. novembrim atlikusi lemšanu par vērienīgajām izmaiņām pabalstu jomā, taču var teikt, ka būtiskākās vienošanās ir panāktas, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā izskatot vairākus variantus vecāku pabalsta jeb tā sauktās māmiņalgas un bērna kopšanas pabalsta izmaksā no nākamā gada.

Visticamāk, ar jaunajiem piedāvājumiem pilnībā nav apmierināts neviens, taču izstrādāt pilnvērtīgu, saprātīgu risinājumu diemžēl traucēja steiga, kādā grozījumi bija jāizstrādā un jāpieņem (to noteica fakts, ka tie jāpieņem līdz nākamā gada budžeta likuma apstiprināšanai Saeimā), kā arī tas, ka politiķiem ir dažādi uzskati par to, kādai jābūt pabalstu sistēmai. Piemēram, vai jāstimulē vecākam ilgāk palikt mājās ar bērnu vai, gluži otrādi, jādara viss, lai vecāks atgrieztos darbā un nezaudētu profesionālās iemaņas.

Diskusijas par izmaiņām pabalstu jomā aizsākās līdz ar pagājušā gada parakstīto demogrāfijas vienošanos, kuru tagad katrs traktē, kā izdevīgāk. Runājot par pabalstiem, apņemšanās bija gana skaidra: no 2014. gada bērnu kopšanas pabalsta un vecāku pabalsta minimālo apmēru mēnesī palielināt no pašreizējiem 100 latiem līdz 140 latiem, bet vecāku pabalsta izmaksas periodu pagarināt līdz bērna pusotra gada vecumam. Dokumentā arī fiksēta ideja tomēr ļaut vecāku pabalstu saņemt arī strādājot, nekonkretizējot, vai un ar kādiem ierobežojumiem (piemēram, daļu pabalsta vai pusslodzi strādājot). Kad Labklājības ministrija pirms pāris mēnešiem Demogrāfisko lietu padomei (tā darbojas valdības paspārnē) stāstīja par prioritātēm, viena no tām bija celt bērna kopšanas pabalstu līdz 140 latiem.

Tiklīdz kā sākās sarunas par nākamā gada budžetu, aktualizējās jautājums: kādu tad politiķi redz atbalsta sistēmu ģimenēm. Valdība vispirms nolēma piešķirt tā saukto aukļu pabalstu, kas vairāk ir kā pakalpojuma nodrošināšana, ja no bērna 1,5 gada vecuma nav iespējams bērnam nodrošināt vietu bērnudārzā. Taču tālāk sekoja visasākās diskusijas par pabalstu apmēru. Nacionālā apvienība (NA) uzstāja, ka jāpilda vienošanās un viens no galvenajiem punktiem – jāpagarina vecāku pabalsta saņemšanas laiks līdz bērna 1,5 gadu vecumam, un šādu variantu deputātu grupa no Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas arī piedāvāja, savukārt Labklājības ministrija izstrādāja grozījumus, kuri paredzēja piemaksu 100 latu apmērā, ja vecāks atgriežas darbā vai mācās, jo uzskatīja, ka tāds piedāvājums, ka pilnu pabalstu var saņemt tikai tad, ja mājās ar bērnu ir līdz pat 1,5 gadiem, neveicina vecāku konkurētspēju darba tirgū.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai šonedēļ bija jāvienojas, kādas izmaiņas virzīt tālāk. Savu un kolēģu priekšlikumus aizstāvēja deputāts Imants Parādnieks (NA) un Inga Bite (RP). Alternatīvos priekšlikumus, kas būtībā saturēja LM pozīciju, deputāte Lolita Čigāne (Vienotība). Būtiskākais, par ko vienojās deputāti, ir tas, ka bērna kopšanas pabalstu no nākamā gada izmaksās visiem vecākiem neatkarīgi no nodarbinātības un veiktajām sociālajām iemaksām. Tā apmērs būs 120 latu. Nozīmīgākās izmaiņas skars vecāku pabalstu – vecāki varēs izvēlēties, vai to saņemt gadu 60 procentu apmērā vai pusotru gadu 43,75 procentu apmērā no bruto algas. Skeptiķi jau norādījuši, ka vecāku pabalsta apmērs līdz ar to samazināsies. Tā ir taisnība, taču grozījumu autori norāda, ka to kompensēs 120 latu pabalsts, ko saņems papildus vecāku pabalstam. Ja vecāki izvēlēsies saņemt pabalstu ilgāk – kopējā pabalsta summa nemainīsies, tas vienkārši būs izstiepts uz 1,5 gadiem. Pēc aprēķiniem, zaudētāji mēneša griezumā varētu būt arī cilvēki, kuru algas ir lielākas par 1000 latiem, taču jāņem vērā, ka vēl visu nākamo gadu spēkā ir pabalstu ierobežojumi.

Pašlaik strādāt un saņemt vecāku pabalstu nevar, taču nākamgad to plānots mainīt. Ja vecāks vēlēsies atgriezties darbā, viņš varēs saņemt 30 procentus no vecāku pabalsta, kā arī 120 latu bērna kopšanas pabalstu. Lai nenobiedētu jaunos vecākus, kuri jau pašlaik gaida ģimenes pieaugumu, izmaiņas stāsies spēkā tikai oktobrī, izņemot palielināto bērna kopšanas pabalstu, ko varēs saņemt jau no nākamā gada sākuma.

***

Plānotās izmaiņas pabalstu jomā

PAŠLAIK

Līdz bērna gada vecumam. No bērna gada līdz 1,5 gadu vecumam

Vecāks, kas nav maksājis sociālās iemaksas. Bērna kopšanas pabalsts 100 lati

Vecāks, kas maksā sociālās iemaksas. Vecāku pabalsts 70% no bruto algas

Bērna kopšanas pabalsts 100 lati, var strādāt

NO 2014. GADA 1. JANVĀRA*

Visiem vecākiem bērna kopšanas pabalsts 120 latu apmērā līdz bērna 1,5 gadu vecumam (pabalstu var saņemt arī, ja dodas strādāt)

Vecākam, kas maksājis sociālās iemaksas.

Vecāku pabalsts 70% apmērā no bruto algas līdz bērna gada vecumam (ja nolemj strādāt, var saņemt bērna kopšanas pabalstu 120 latus vecāku pabalsta vietā)

NO 2014. GADA 1. OKTOBRA*

Visiem vecākiem bērna kopšanas pabalsts 120 latu apmērā līdz bērna 1,5 gadu vecumam (pabalstu var saņemt arī, ja strādā)

Vecākam, kas maksāji sociālās iemaksas, JĀIZVĒLAS Vecāku pabalsts 60% apmērā no bruto algas līdz bērna gada vecumam VAI Vecāku pabalsts 43,75% apmērā no bruto algas līdz bērna 1,5 gadu vecumam. Ja strādā, tad vecāku pabalstu izmaksā 30% apmērā

Avots: nra.lv /Inga Paparde
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress