Zemenes

Dārza zemene (Fragaria ananassa) – daudzgadīgs lakstaugs, kurš pieder Zemeņu ģintij un Rožu dzimtai.

Dārza zemene savvaļa neeksistē. Pirmo reizi parādījās Holandē XVIII gadsimtā, Virdžīnijas un Čīles zemeņu hibridizācijas rezultātā. Un ir viena no izplatītākajām kultūrām pasaulē.

Ko veselīgu satur zemenes?

Dārza zemene – maz kaloriju produkts, kurš satur tikai 30 kkal/100g. Viņa satur 4-10% cukurus, organiskās skābes, minerālvielas un bioloģiski aktīvas vielas. 100g dārza zemeņu satur aptuveni 14 mg kalcija; 0,4 mg dzelzs; 10 mg magnija; 19 mg fosfora; 27 mg kālija; 0,7 mg selēna; 29 mg mangāna; A, C, B1, B2, B6, P, PP vitamīnus; folskābi. Lai pieaugušam cilvēkam nodrošinātu sienas C vitamīna devu, ir jāapēd 100g dārza zemeņu. Savukārt bērnam 6-12 gadu vecumā, lai nodrošinātu nepieciešamo C vitamīnu dienā, nepieciešams apēst tikai 8 vidēja izmēra ogas.

Bez zināmā antioksidanta – selēna, dārza zemene satur arī organiskās vielas, kuras saista un neitralizē kancerogēnās vielas, kā arī un neļauj tām saistīties ar šūnas DNS.

Šķirnes.

Dārza zemeņu šķirnes var nosacīti iedalīt trīs grupās: parastās (vai jūnija, kuras ražo augļus tikai vienu reizi gadā un īsā laika periodā dod šo ražu), remontantā un neitrālās dienas zemene.

Divu pēdējo grupu zemenēm ogas ir parasti mazākas, nekā pirmās grupas zemenēm, kura paspēj saražot visu ražu dažu nedēļu laikā. Parastās dārza zemene šķirnes iedala pēc ogu ražas nogatavošanās – agrās, vidējās un vēlās.

Remontantajai zemenei sezonas laikā, atkarībā no klimata, laika apstākļiem un agrotehnikas var būt vairāki (līdz pat trijiem) ziedēšanas un augļu ražošanas periodi. Parasti šādām šķirnes veido maz stīgas. Mūsu klimatā pie intensīvas agrotehnikas un, kad ir laba vasara, var iegūt otro ražu, taču tā ir ievērojami mazākā nekā pirmā. Taču mēdz būt arī tā, ka pēc otrās ražas augs nepaspēj kā nākas sagatavoties ziemas periodam

Neitrālās dienas zemenes zied un dod ražu visas sezonas laikā. Parasti šādām zemenēm ir nepieciešama laba kopšana un regulāras papildmēslošanas. Bez tam šādu zemeni bieži izmanto tikai dekoratīvos nolūkos.

Tālāk es došu dažu zemeņu šķirņu piemērus, kurus vai nu var atrast jau pārdošanā vai arī tiem ir tikai laba perspektīva turpmākā audzēšanā.

Elsanta

Selekcija: Holandes selekcijas šķirne, 1975. gada (“Gorella”x “Holiday”), IVT , vēlāk pārdēvēta kā Plant Research International B.V.

Ražas ienākšanās laiks: diezgan agrs, vēlāks kā “Elvira”, bet agrāks kā “Bogota”.

Ražība: ļoti augsta, ar lielu pirmšķirīgas produkcijas kvalitātes procentu.

Auga raksturojums: krūms ir spēcīgs, diezgan plašs, ar garām un spēcīgiem dzinumiem.

Ogas: lielas, vienādas formas, blīvas, sulīgas, ar labu garšu un spēcīgu aromātu.

Izturība pret slimībām: šķirne ir vidēji noturīga pret miltrasu un pelēko puvi, pat drīzāk ir uzņēmīga pret sakņu puvi un slimībām, kurās izraisa Colletotrichum, un ļoti uzņēmīga pret novīšanu.

Ziemcietība: ne pārāk liela.

Īpatnības: ideāla kā amatieru, kā arī profesionālajā audzēšanā, jo piemīt augsta produktivitāte un ir droša. Šādās šķirnes plantācija pie labas kopšanas pārsteidzoši ilgi priekš šīs kultūras, saglabā savas īpašības.

Sonata

Pilnīgi jauna šķirne, kura kā uzskata, var aizstāt rūpnieciskajās plantācijās daudzus gadus jau līdera lomu ieņēmušo šķirni Elsanta.

Selekcija: dāņu selekcijas šķirne, (“Elsanta”x “Polka”), Plant Research International P.R.I. Aprobēta dažādās ģeogrāfiskās zonās – no Francijas dienvidiem līdz Somijai un no Lielbritānijas līdz Ungārijai.

Šķirņu krustošanu veica 1990. gadā, bet 1997 gadā tika pieņemts, ka šķirni izmēģinās (novērtēs) nacionālā līmenī. Šķirnes aprobācijas rezultāti no 1998 – 2003 gadam parādīja šīs šķirnes perspektīvu. Tad jau tika piedāvāts, lai Sonata kļūst par jaunu rūpniecisku standartu dārza zemeņu audzēšana. Šķirnei piemita nelielas, bet pilnīgs acīm redzamas priekšrocības nekā šķirnei Elsanta. Galvenās šķirnes Sonata priekšrocības salīdzinot ar Elsanta, ir labāka ogu forma un viņu labāks novietojums uz auga. Ja Elsanta veido daudz augļus ar nestandarta formu, tad šķirnei Sonata šī trūkuma nav.

Bez tam, Sonata kauslapa ir liela izmēra, un oga „sēž” viņā dziļāk. Pašām ogām piemīt daudz gaišāka nokrāsa.

Tāpat arī ziediņu skaits ir lielāks kā Elsanta, un no pašas ziedēšanas sākuma viņi ir pilni ar putekšņiem, nekā stipri atšķirīgajai Elsanta.

Ražība ir ļoti auksta ar lielu pirmšķirīgu produkcijas procentu, principā līdzīga Elsanta. Piedāvā, ka pielietojot dažādas audzēšanas metodēs, var viņu palielināt.

Droši vien rūpnieciskās ražošanas šķirnes ražība ir noteicošs faktors, bet ne pats svarīgākais. Viens no svarīgākajiem rādītājiem – audzēšanas darbietilpība. Tā kā no krūmiem ir veģetācijas laikā jānovāc ne tikai labās ogas, bet arī sapelējušās ogas, un ogas ar nestandarta formu, tad jebkurš uzlabojums, kurš palielina novākšanas ātrumu ir ļoti svarīgs. Tāpēc ziednešu labāks izkārtojums ir Sonata, un ir ļoti svarīgs rūpnieciskajā izmantošanā.

Vēl viens svarīgs raksturojums – tā ir ogas garša. Praktiski visas sezonas laikā Sonata ir saldāka un sulīgāka nekā Elsanta.

Audzējot uz lauka, ar iesēšanu augustā, Sonata parādīja augstāku ražīgumu, labāku formu un ogu lielumu, kā arī lielāku daudzumu pirmšķirīgas produkcijas. Ražas novākšanas termiņš ir tāds pats kā Elsanta. Bez tam Sonata ir vairāk ziemcietīgāka. Pavasarī veģetācijas periods sākas diezgan vēlu, taču tiek kompensēts ar ātru un bagātīgu lapu klāja veidošanos.

Izmēģinājumi, kurus veica 2003. gadā parādīja, ka Sonata ir ļoti izturīga karstā un sausā laikā, tāpat arī izturīga pret lietus gāzēm. Pat šādos apstākļos nenotika ogu saplaisāšana. Bez tam, kad augļu ražošanas laiks iet uz beigām, ogu lielums nesamazinās tik ļoti kritiski kā Elsanta. Vizuāli viņas izskatās tāda pat izmēra kā ogas, no pirmā novākuma ogas.

Audzēšana apsegtā platībā parādīja ļoti labus rezultātus, neskatoties uz to, ka izmēģinājumi tika veikti tikai dažās saimniecībās. Piemēram, viena saimniecība 2000 – 2001. gados sāka ar dažām dobītēm Sonata, bet 2005 – 2006. gada sezonā praktiski pilnībā pārgāja uz šo šķirni. Tika konstatēts, ka Sonata nepieciešams lielāks mitruma daudzums veģetācijas laikā un nepieciešams lielāks daudzums kālija ražas novākšanas laikā. Pie tam, vienkārši izmērāmais Brix indekss (cukuru koncentrācija) visas veģetācijas laikā bija lielāks kā Elsanta.

Izturība pret slimībām: pat reiz vēl ir agri izdarīt galīgos secinājumus, bet šķiet, ka šķirne ir noturīgāka pret miltrasu nekā Elsanta. Lai gan var būt tā, ka miltrasas ierosinātāji var nākotnē adaptēties šai jaunajai šķirnei. Pret citām slimībām izturība ir tāda pati kā Elsanta.

Šī materiāla ieguvei par doto šķirni tika izmantota saita www.agriworld.nl informācija.

Kokinskaja raņņaja

Selekcija: tika izdalīta Kokinas dārzkopības centrā („Кетскилл” х „Ранняя Махерауха”)

Nogatavošanās laiks: agrs nogatavošanās laiks.

Ražība: ne pārāk augsta.

Auga raksturojums: krūms nav liels. Ziedkopas – mazziedu. Ziediņi - divdzimumu. Veido daudzas rozetes. Ziedneši īsi, novietoti zem lapu līmeņa.

Ogas: lielas, vidējais svars 12-15 g, koniskas formas. Sēkliņu ir daudz, vāji iespiestas mīkstumā. Mīkstums ir tumši sarkans, blīva, ar patīkamu aromātu. Garša – salda.

Noturība pret slimībām: pelēkā puve viņas ietekmē maz. Noturība pret zemeņu ērci ir vāja.

Ziemcietība: mērena.

Pegasus

Selekcija: 1990.gada angļu selekcijas šķirne („Redgauntlet” x „Gorella”), East Malling Research UK.

Nogatavošanās laiks: diezgan vēlu nogatavojās.

Ražība: augsts ražīgums.

Auga raksturojums: diezgan spēcīgs, ogu novietojums uz krūma – ērts ogu ražas novākšanai.

Ogas: diezgan lielas, ļoti laba garša, labi pārcieš transportēšanu, taču nedaudz sliktāks kā Elsanta.

Noturība pret slimībām: šķirne ir diezgan noturīga pret kaitēkļiem un slimībām, piemēram, pret vīšanu (Verticillium dahliae) un augļu puvi (Phytophthora cactorum), diezgan noturīgs pret sakņu puves (Phytophthora fragariae), salīdzinoši uzņēmīgs pret miltrasu (Sphaerotheca macularis).

Ziemcietība: ne pārāk augsta.

Agrotehnikas īpatnības: labākus rezultātus šķirne dod uz vidējām vai smagām augsnēm.

Uzdevums: deserta šķirne.

Bounty

Selekcija: Kanādas selekcijas šķirne.

Nogatavošanās laiks: vēlu nobriest.

Ražīgums: ļoti ražīga.

Ogas: lielas, vidēja blīvums, krāsa: no vidēji sarkanas līdz tumši sarkanai, lieliska garša. Pakāpeniski visā augļu nešanas laikā ogu izmērs strauji samazinās.

Noturība pret slimībām: pakļaujas novīšanai.

Кorona

Nogatavošanās laiks: agri nogatavojās.

Ražīgums: augsti ražīga.

Ogas: diezgan lielas, ar labu un saldu garšu. Ne īpaši labi neder transportēšanai un uzglabāšanai.

Honeoye

Selekcija: Amerikāņu selekcijas šķirne, New York State Agriculture Experimental Station, (“Tomalla” x “Induka”).

Nogatavošanās laiks: agri nogatavojās, raža agrāka nekā Elsanta.

Ražīgums: augsti ražīga, bet par 20-30% mazāk bagātīga nekā Elsanta.

Ogas: vidēja lieluma, konusveida forma. Pēc garšas augļi ir skābeni, labos laika apstākļos ir nedaudz saldāki augļi. Krāsa – tumši sarkana, un var ilgstoši izglabāt ledusskapī.

Noturība pret slimībām: noturīgs pret miltrasu, bet pakļauts ir novīšanai.

Polka

Selekcija: Holandes selekcijas šķirne.

Nogatavošanās laiks: nogatavojās vēlu.

Ražīgums: augsti ražīga.

Ogas: vidēja lieluma, vienādas formas, kura saglabājas visu augļu ražošanas laiku. Pēc garšas – lieliskas, sulīgas, ar labu aromātu.

Zefyr

Šķirne, kurai ir garšīgas, saldas un slikti transportējamas ogas.

Теnirа

Holandiešu šķirne ar garšīgām, smaržīgām un spēcīgām ogām. Nav tik ražīgas un ir vidēji ziemcietīgas.

Avots: www.lejkanna.lv
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress