Kā baudīt dabas enerģijas dzērienu?



Dzirdēts, ka Kurzemes pusē jau šonedēļ sācies sulu tecināšanas laiks. Zinātāji teic, ka šobrīd ir pietiekami silts, lai tecinātu kļavu sulu, bet pavisam drīz sāksies arī bērzu sulu laiks. Kā pareizi, nekaitējot kokam, iegūt šo dabas enerģijas dzērienu? Kā izvēlēties īsto sulu koku? Atgādinām doktora Alberta Kristiņa padomus – viņa pieredze sulu tecināšanā ir vairāk kā 60 gadi, un šo arodu A.Kristiņš mantojis no saviem senčiem.

1. Izvēlies īsto bērzu un pareizo urbi!
Bērza diametrs nedrīkst būt mazāks par 30 cm, savukārt urbim jābūt ne lielākam par 20 mm un ar ļoti asiem asmeņiem. Ja asmens būs truls, caurums veidosies plūksnains.

2. Izgatavo piemērotu renīti!
Renītes pagatavošanai būtu jāizvēlas sauss lapu koka materiāls Renītei jābūt ap 20-30 cm garai un apmēram par 5 mm lielākai par pašu caurumu, bet izurbtajā caurumā iestiprināmajai daļa jābūt koniskai. Konusa mazākajam diametram jābūt par 3-4 mm mazākam par pašu caurumu un ap 4-5 cm garam. Koniskā daļa ir rūpīgi jāapstrādā un jāveido apaļa, citādi renīte pietiekoši blīvi nepiegulēs izurbtajam caurumam un daļa sulas tecēs garām. Lai tā nenotiktu, var izmantot arī elastīgu santehnikas lenti.

3. Izurb caurumu pareizi!
Urbuma vietu ieteicams izvēlēties koka slīpuma apakšējā pusē, piemērotā augstumā – jo augstāk atradīsies urbums, jo saldākas būs sulas, taču to daudzums būs mazāks. Urbuma vietā bērza miza uzmanīgi jānolīdzina ar cirvīti vai lielu nazi (diametrā ~ 50 -60 mm), uzmanot, lai līdzinot urbuma vietu, nazis neizietu cauri mizas korķa daļai! Tad veic urbumu – ap 6-10 cm dziļu caurumu ar slīpumu uz leju. Kad tas izdarīts, caurums rūpīgi jāiztīra no skaidrām un tajā jāievieto renīte, viegli ar koka āmuru vai vālīti to iesitot caurumā līdz atdurei. Ja viss izdarīts pareizi, sula tecēs tikai pa renīti un nekas nesūksies garām!

4. Aizdari izurbto caurumu!
Pēc sulu tecināšanas beigām ļoti svarīgi ir aizdarīt ieurbto caurumu tā, lai kokam netiktu nodarīts pāri. Kā pareizi aizdarīt izurbto caurumu? To aizsardzībai jālieto dārza tepe vai arī nav jādara nekas. Ja caurums ir izurbts pareizi, ir iztīrīts no skaidām un tajā nevar sakrāties ūdens, tad koks ātri vien pats tiek ar problēmu galā, gan saviem spēkiem dezinficējot caurumu, gan aizaudzējot to. Mūsu senčiem nebija pieejama dārza tepe mūsdienu izpratnē, bet tie prata nepieciešamības gadījumā dezinficēt koku brūces. Lūk, viena recepte: izkausētiem priedes sveķiem jāpievieno koka pelni (15 līdz 20% no sveķu masas), ar koka lāpstiņu rūpīgi jāsajauc, tad pēc 15 – 20 minūtēm jānoņem no uguns.

Avots: mammadaba.lv

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress