Kāda prognozējama šīs ziemas laika apstākļu ietekme uz kartupeļu ražu?

Atbildi sniedz AS Latfood agroservisa direktors Ilgvars Krūmiņš

Ziemas periodā kartupeļi, kas paredzēti stādīšanai gaidāmajā sezonā, tiek uzglabāti noliktavās tiem piemērotā vidē – atbilstošā mitruma līmenī, gaisa temperatūrā un iepakojumā, kas nodrošina piemērotus apstākļus neatkarīgi no ziemas untumiem. Līdz ar to atšķirībā no ziemāju kultūrām, laika apstākļi kartupeļus tiešā veidā neietekmē.

Kartupeļu stādīšanai lielāka nozīme ir laika apstākļiem ziemas noslēgumā un pavasarī, kas nosaka to, cik ātri var uzsākt pavasara lauka darbus. Kartupeļiem labvēlīgāka ir irdena augsne, tādēļ vēlams, lai ziemā zeme ir sasalusi, jo tad pavasarī, augsnei atkūstot, zeme ir irdenāka, vieglāk apstrādājama un sagatavojama. Savukārt, ja ziemā gaisa temperatūra nav pietiekami zema, tad pārlieku liela mitruma ietekmē tā sablīvējas un pavasara periodā lēnāk žūst, kas padara to grūtāk apstrādājamu.

AS Latfood sadarbojas ar zemnieku saimniecībām visā Latvijā, un šobrīd vērtējam, ka bažām par novēloti iestājušos ziemu nav pamata. Gluži tāpat kā pērn, daudz lielāka ietekme uz kartupeļu un citu kultūru ražām būs pavasara laika apstākļiem. Protams, Latvijas reģionos laika apstākļi var atšķirties, piemēram, Kurzemē sniegs un sals parasti ir mazāks nekā Latgalē vai Vidzemē, tomēr ievērojamas atšķirības un līdz ar to ietekme uz ražu nav prognozējama.
Padalies

laukudzive.lv © 2022 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress