Maksa par pārmērībām: paģiras

Kad vecā gada pavadīšanas un jaunā gada sagaidīšanas pasākumi pārāk ievilkušies garumā un alkohols lietots bagātīgi, bet dažkārt nemaz ne tik daudz, mēdz sekot paģiras.


Tas ir vesels simptomu kopums: sausums mutē, galvassāpes, drebuļi, apsārtušas acis, slikta dūša, vājums, asinsspiediena lēkāšana, paaugstināta jutība pret gaismu un skaņām, cilvēks var kļūt ļoti aizkaitināms vai, gluži otrādi, apātisks un nomākts. Kuram tā ir gadījies, tas zina, cik nepatīkamas un daudzveidīgas var būt paģiru izpausmes. Kuram šādas pieredzes nav, tas lai labāk to uz savas ādas arī neizbauda.


Paģiras tiek skaidrotas ar acetaldehīda toksisko iedarbību, tas rodas, spirtam oksidējoties, un ir toksiskāks par pašu spirtu, traucē organismam normāli pārstrādāt uzturvielas, kas uzkrājas un rada vēl lielāku saindēšanos. Alkohols pastiprināti izvada no cilvēka organisma magniju, bet magnija deficīta izpausmes ir galvassāpes, nervozitāte, muskuļu vājums, krampji, sirds kūleņošana u. c.


Nevajadzētu lāpīties


Visiem zināmais tautas paņēmiens ir paģiru mazināšanai iedzert nedaudz tāda paša alkohola, kāds ticis lietots iepriekšējā dienā. Tomēr labāk to nedarīt, saka speciālisti. Simptomi gan it kā mazinās, taču novājinātajam organismam nākas atkal uzņemt un neitralizēt jaunu indes devu, kā arī var rasties vēlme turpināt dzeršanu, un cilvēks galu galā var nonākt līdz plostam. Labāk sākt organisma attīrīšanu, lietojot aktīvo ogli, smektu vai citus bez receptes nopērkamus preparātus, kuri no zarnu trakta uzsūc kaitīgās vielas, kas vēl nav nonākušas asinīs. Noderīgi šādā reizē var izrādīties arī magnija preparāti, bet, ja tādu nav, var apēst sauju riekstu vai sēkliņu, kas bagātas ar magniju, apēst nedaudz skābētu kāpostu, gurķu vai tomātu. Par ļaunu nenāks arī jūras kāposti, jo tajos ir magnijs un kālijs, turklāt jūras kāpostiem piemīt adaptogēnas īpašības: spēja palīdzēt organismam labāk tikt galā ar nelabvēlīgiem apstākļiem. Zaudētās minerālvielas palīdz atgūt arī minerālūdeņi, kas piedevām stimulē žults sekrēciju un zarnu trakta darbību, kā arī diurēzi, lai visus alkohola sadalīšanās produktus ātrāk izvadītu no organisma. Aplama nav arī tautas metode – izdzert nepilnu glāzi skābētu kāpostu sulas vai uz pusēm ar ūdeni atšķaidītu gurķu sālījumu (nejaukt ar marinādi!). Tā kā alkohols veicina organisma atūdeņošanos, uzņemt pietiekami daudz šķidruma ir svarīgi. Aprēķināts, ka paģiru māktajam cilvēkam trūkst 1,5–2 litri ūdens, bet likvidēt šo deficītu vajag pamazām, vispirms izdzerot divas glāzes minerālūdens, aptuveni pēc 20 minūtēm – pusotru glāzi, vēl pēc 20 minūtēm – vienu glāzi utt. Tas ne tikai palīdz izvadīt toksiskās vielas, bet arī mazināt to koncentrāciju.


Kas varētu atvieglot


Situāciju paģiru gadījumā palīdz atvieglot kārtīga izgulēšanās, miegs sekmē detoksikāciju un dabiskā līdzsvara atjaunošanos organismā. Cilvēkam, kuram kopumā ir normāla veselība, bet šoreiz vienkārši gadījies iedzīvoties paģirās, var nākt par labu mērena fiziska aktivitāte, jo tā intensificē vielmaiņu, kaitīgās vielas tiek aktīvāk izvadītas ar sviedriem un urīnu, mazinās tūska. Fiziski netrenētiem cilvēkiem gan šāda slodze nav ieteicama. Ātrāk atgūt normālu pašsajūtu pēc vieglām paģirām palīdz arī vienkārša pastaiga svaigā gaisā, kuras laikā turklāt nevajadzētu smēķēt. Pirms pastaigas var izdzert glāzi mežrozīšu tējas vai arī tikko spiestas augļu vai dārzeņu sulas. Tās efektīvi attīra organismu un ļauj uzņemt vitamīnus un minerālvielas labi uzņemamā formā. Var lietot burkānu, tomātu, gurķu, kartupeļu, kāpostu, ābolu u. c. sulas. Ja jūtami paģiru simptomi, nav vēlams ieturēt sātīgu maltīti, kas rada papildu slodzi aknām.


Ievērot mēru un svinēt gudri


Labs namatēvs un namamāte, gaidot ciemiņus, domā par to, lai dzeršana un ēšana viesībās nebūtu vienīgā nodarbe. Ja viesi ik pa laikam pieceļas no galda, dejo, iet rotaļās, iziet svaigā gaisā – tas palīdz saglabāt skaidrāku galvu. Ja kāds alkoholu nevēlas lietot, pārējie nedrīkst viņam to uzspiest, apcelt un pierunāt, bet saimniekiem ir jārūpējas, lai galdā netrūktu arī bezalkoholisku dzērienu. Alkoholam, kuru ceļ galdā, jābūt kvalitatīvam un legāli iegādātam, jo apšaubāmas izcelsmes dzērienu lietošana var beigties bēdīgi, reizēm pat ar nāvi.


Daži paģiru ēdieni (tautas receptes)


Aukstā soļanka. Ņem vienādās devās svaigus un skābētus gurķus, sarīvē ar sakņu rīvi, pievieno sīki sagrieztu vārītu jaunlopu gaļu un ripiņās sagrieztas melnās vai zaļās olīvas, pārlej ar atšķaidītu gurķu sālījumu, apmaisa.


Kefīrs ar skābētiem gurķiem. Vienu vidēji lielu skābētu gurķi sarīvē pēc iespējas smalkāk, pievieno puslitru kefīra, pieber nedaudz maltu melno un sarkano piparu, labi samaisa. Izdzer pamazām stundas laikā, maziem malciņiem. Pēc tam vismaz stundu neko neēd un nelieto nekādu šķidrumu.


Tomātu sulas kokteilis. Divas paipalu oliņas pāršķeļ, uzmanīgi atdala dzeltenumus, liek glāzē ar tomātu sulu un tūlīt izdzer.


Vistu zupa. Katlā lej puslitru vistu buljona, pievieno sīki sagrieztu nelielu sīpolu, 200 g saldētu dārzeņu maisījuma, kas domāts zupai, nedaudz bazilika, majorāna un melno piparu, kā arī divas vistas filejas (bez ādas), kas sagrieztas sīkos gabaliņos. Uzvāra, pievieno sauju makaronu, vāra 10 minūšu, pieliek trīs ēdamkarotes tomātu biezeņa un vēlreiz uzvāra.


Brūnie rīsi ar pupiņām un kukurūzu. Izvāra 100 g brūno rīsu. Sagriež gabaliņos vienu sīpolu un vienu sarkano papriku, izsautē uz pannas kopā ar vienu ēdamkaroti kukurūzas eļļas, pievieno ēdamkaroti asās tomātu mērces, 200 g konservētu pupiņu un tikpat konservētas kukurūzas. Pievieno vienu tējkaroti sīki sakapātu čili piparu, sajauc, uzkaisa 100 g rīvēta siera.


Citi varianti.


Tiek apgalvots, ka atgūties no paģirām palīdz arī skābētu kāpostu zupa, jogurts un dažādi citi skābpiena produkti, zaļā tēja, auzu pārslu biezputra, glāze piena ar vienu saspaidītu banānu un karotīti medus, spināti, stipra melna kafija ar sāli, galerts, pamatīgi savārīta zupa no liellopu kājām, dabisks dzīvais kvass.


Avots: nra.lv /Aisma Orupe, Zenta Sokolova


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress