Palsmanē iedzīvotājiem uzbrūk traks mednis

Divus gadus Smiltenes novada Palsmanes pagasta centrā ticis manīts pastaigājamies medņu gailis. Šogad 9.aprīļa rītā jau trešo reizi līdzīga ziņa - pagasta centrā uzdarbojas "traks" mednis, ziņo portāls Ziemeļlatvija.lv.

Saņemta ziņa, ka aptracis mednis Palsmanes centrā uzbrūk cilvēkam, kas devies pēc bērzu sulām. Mīlas cīņu apdullinātais putns pat esot saplēsis spaini. „Trakais" mednis riesta vietai bija izvēlējies dendroloģisko stādījumu „Palsmanes muižas parks". Šī īpaši aizsargājamā dabas teritorija atrodas Palsmanes muižas pils apkārtnē.

Nonākot notikuma vietā, mednis ilgi nebija jāmeklē. Tiklīdz tuvojos cīņas vietai, mednis nolaidās no koka zara un, izpletis asti un spārnus, atkal sāka aizstāvēt savu teritoriju pret iebrucējiem. Pēc īsas foto un video sesijas tika sameklēta tumša sega medņa sagūstītšanai. To noķert izdevās ļoti saudzīgi jau ar pirmo mēģinājumu.

Tālāk tas tika aizvests līdz tuvējam mikroliegumam, kas izveidots tieši medņu aizsardzībai. Tur uz meža ceļa jau varēja manīt cita medņu gaiļa klātbūtnes pēdas. Uz plānās sniega kārtas bija pēdu nospiedumi un gar zemi strīķēto spārnu vieglas švīkas.

Jāsaka liels paldies lielajam draugu un atbalstītāju pulkam, kas palīdzēja gan noķert, gan aizgādāt medni atpakaļ mājās.

Mednis Tetrao urogallus ir īpaši aizsargājama putnu suga. To tipiska dzīves vieta jeb biotops ir vecs, labi pārredzams priežu mežs. Šo lielo vistveidīgo putnu skaits Latvijā dažādu faktoru ietekmē pēdējā laikā samazinās. Piemēram, intensīvas mežu izciršanas dēļ. Iespējams, ka tas sekmē arī tā saukto „trako" medņu skaita palielināšanos, kad cilvēki dažādās Latvijas vietās ziņo par neierastās vietās - ciemu centros, māju pagalmos -sastaptu medni.

Tā kā putns ir liels, tad viņš nemēdz lidot tālu prom no savas riesta vietas un dzīves vides. Taču, samazinoties piemēroto dzīves vietu platībām, medņi spiesti meklēt citas līdzīgas vietas. Tas var izskaidrot šo putnu parādīšanos tādās vietās kā lauku parki.


Padalies

laukudzive.lv © 2022 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress