Reirs: VM pienācis laiks izturēties kā atbildīgam saimniekamPašreizējā situācija Stradiņa slimnīcā ir spilgts nekvalitatīvas finanšu plūsmas pārvaldības piemērs. Veselības ministrija (VM) lūdz valdībai zaudējumus segt no kopējiem valsts budžeta līdzekļiem, kas nav taisnīgi pret citām nozarēm, uzskata Finanšu ministrija (FM).

Veselības ministrija no valsts budžeta neparedzētiem gadījumiem lūdz piešķirt 6 miljonus eiro. Tā ir daļa no 66 miljonus eiro lielā valsts galvotā aizņēmuma, kas tika paredzēts slimnīcas jaunā korpusa būvniecības procesa nodrošināšanai. Ņemot vērā, ka izdevumu segšanai paredzētais aizņēmums tika piešķirts ātrāk, kā nepieciešams, slimnīca to ieguldīja Latvijas Krājbankā.

“Ir nepieņemami, ka Stradiņa slimnīcas valde, pieņemot 2015. gada budžetu, nav paredzējusi risku, ka Latvijas Krājbankā ieguldītos līdzekļus varētu neatgūt. Tā vietā dažus mēnešus pēc budžeta pieņemšanas atzīts, ka līdzekļi jārod no valsts budžeta neparedzētiem gadījumiem,” norāda finanšu ministrs Jānis Reirs.

Šajā gadījumā izdevumi jāsamazina citām būtiskām nozarēm. Ja budžeta sagatavošanas gaitā neizdodas saņemt visu nepieciešamo finansējumu, slimnīcas kā kapitālsabiedrības var aizņemties no kredītiestādēm un veikt izdevumus no šī budžeta. Arī šajā gadījumā palielinās budžeta deficīts un problēma skar visas nozares.

Jau kopš 2013. gada Finanšu ministrija nemitīgi ir norādījusi VM uz pastāvošajiem riskiem, lūdzot nozares ministriju aktīvi sekot līdzi slimnīcu finansiālajam stāvoklim. Diemžēl no ministrijas kā no kapitāldaļu turētāja puses neseko skaidra rīcība.

Zaudējumi jāsedz no veselības nozarei paredzētā finansējuma. Nav pieļaujams, ka jau gada sākumā tiek nodarīti miljoniem eiro lieli zaudējumi valsts budžetam. VM iesniegtie veselības aprūpes iestāžu finanšu pārskati jau vairākus gadus pēc kārtas liecina, ka slimnīcas varētu nespēt pildīt savas saistības savlaicīgi un pilnā apmērā. Ir pienācis laiks ministrijai uzņemties atbildību un risināt radušos situāciju kā atbildīgam un rūpīgam saimniekam, norāda FM.

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress