Veikals pelna, ražotājs tukšā. Kur paliek starpība starp ietirgoto piena produkciju?

c39b69642cdea118f5739cc35dd9ffcb

Kā informē Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) Piena grupas vadītājs Guntis Gūtmanis, lai gan veikalos dažu piena produktu cenas pēdējos mēnešos ir gandrīz vai dubultojušās, piena ražotāju ienākumu pieaugums nav jūtams.

"Piena ražotāji uzskata, ka par saražoto produkciju jāsaņem pienācīga samaksa. Šī brīža piena iepirkumu cenas svārstās ražošanas pašizmaksas robežās. Ja veikalā redzam kāda piena produkta cenas kāpumu dubultā, tad gribētos redzēt arī iepirkuma cenas kāpumu, taču tas nenotiek," pauž Gūtmanis.

Vai tiešām mēs gribam uzturā lietot piena pulvera produkciju?

Gūtmanis piebilst, ka pircējiem jāsaprot, ka ne jau piena ražotāji nosaka cenas veikala plauktos, jo piena iepirkuma cenas nav dubultojušās.

„Diemžēl piena pircēji un ražotāji ir tie, kas vismazāk spēj ietekmēt cenu veikala plauktā. Ražotājs joprojām knapi savelk galus - tāpēc šajā situācijā ļoti gribētos redzēt, cik par vienu piena litru pelna pārstrādātājs un veikals," stāsta LOSP Piena grupas vadītājs.

Varbūt tikai ar tūkstošiem traktoru ielās, kā pirms pāris gadiem protestēja zemnieki Briselē, ir iespējams panākt vienlīdzīgu attieksmi un lauksaimniecības nozares izdzīvošanu.

Kā ziņots, atbilstoši Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra aplēsēm šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā pirmo ceturksni Latvijā augšas piena produktu cenas. Piemēram, skābajam krējumam ar tauku saturu 25% cenas minētajā periodā palielinājušās par 11% - no 2,7 eiro līdz trim eiro kilogramā, savukārt biezpienam ar tauku saturu 9%, sviestam ar tauku saturu 82-82,5%, kā arī saldajam krējumam "Kārums" ar tauku saturu 10% cena pieaugusi par 10%. Taču tiek prognozēts, ka atsevišķiem produktiem cenu kāpums vēl ir tikai gaidāms.

Savukārt piena iepirkuma cena 2017.gada jūnijā provizoriski bijusi 291,46 eiro par tonnu, kas ir par 1,1% vairāk nekā maijā.
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress