Rīt, 21. novembrī, apritēs divi gadi kopš Zolitūdes traģēdijas, kas kļuvusi par lielāko atjaunotās Latvijas vēsturē, taču joprojām nav skaidrs, vai traģēdijā cietušie saņem nepieciešamo palīdzību un informāciju, tostarp par Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesas procesu, kas sāksies jau 8. decembrī, ziņo LTV raidījums "Rīta Panorāma".
Zolitūdes traģēdija ir pamudinājusi cilvēkus vairāk domāt par to, kas notiek būvniecības un drošības nozarēs, valstī kopumā un svarīgākais - pārskatīt cilvēku attiecības ar valsti. Veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka, diemžēl, tikai katrs desmitais aptaujas dalībnieks tic, ka Zolitūdes lietai būs taisnīgs spriedums.
"Galvenais, par ko šobrīd jādomā valdībai, ir cilvēku uzticība varai - par varas spēju pārliecināt cilvēkus, ka viņi šajā valstī var dzīvot civilizētu, eiropeisku dzīvi," atklāj biedrības “Zolitūde 21.11” vadītāja Regīna Ločmele-Luņova.
Liela Latvijas sabiedrības daļa uzskata, ka pie šī traģiskā notikuma ir vainojama korupcija, naudaskāre un likumi, kas būvniekiem ļauj celt ātrāk, pelnīt vairāk, nedomājot par uzcelto ēku drošību.
Krimināllietas iztiesāšana, domājams, neprasīs ne desmit, ne septiņus gadus, taču prakse rāda, ka būs nepieciešami aptuveni pieci gadi lietas pilnīgai izskatīšanai. Divu gadu laikā kopš Zolitūdes traģēdijas, nesagaidot tiesas spriedumu, vecuma dēļ miruši trīs par cietušiem atzīti cilvēki.
"Daudziem par cietušajiem atzītajiem šobrīd ir jau vairāk nekā 60 gadu, un viņiem ir bažas, ka tiesas spriedumu krimināllietā var nesagaidīt," tā Luņova.
Paredzēts, ka Zolitūdes traģēdijas krimināllietas skatīšanu vadīs tiesnesis Erlens Ernstsons. Tiesas kolēģijā strādās arī tiesneses Dzintra Zemitāne un Aiga Freimane. Savukārt par ceturto jeb tā dēvēto rezerves tiesnesi nozīmēta Elīna Leitāne.
Jau vēstīts, ka Zolitūdes “Maxima” traģēdija atņēma dzīvību 54 cilvēkiem, tai skaitā 3 glābējiem, ievainoja vēl vairākus desmitus cilvēku, 23 bērni palika bez kāda no vecākiem, bet vairāki simti zaudēja savus tuviniekus.