Dūklavs: ES līdz septembrim jāizstrādā piena ražotāju atbalsta saņemšanas kritēriji

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu ekspertu komisijai līdz septembrim ir jāizstrādā kritēriji 350 miljonu eiro vērtā atbalsta saņemšanai piena nozarē, no kuriem Latvijai pienākas 9,76 miljoni eiro, ceturtdien Latvijas Radio raidījumā «Krustpunktā» teica zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Viņš atgādināja, ka Eiropas Komisijas (EK) kopējais iedalītais finansējums ES dalībvalstu piensaimniekiem ir 500 miljoni eiro, no kuriem 150 miljoni eiro paredzēti piena ražošanas samazināšanai (saimniecībām atbalstam būs jāpiesakās caur speciālu šim nolūkam EK izstrādātu shēmu). Savukārt 350 miljoni eiro paredzēti piena ražošanas apmēra nepalielināšanai un strukturāliem pasākumiem - konkrētus attiecīgā atbalsta saņemšanas kritērijus ES dalībvalstu ekspertu komisijai uzdots izstrādāt līdz septembrim.

Zemkopības ministrs pastāstīja, ka starp ES dalībvalstīm plānotas diezgan lielas diskusijas par atbalsta 350 miljonu eiro apmērā sadali. Dūklavs arī pastāstīja, ka EK ir atļāvusi katrai ES dalībvalstij no nacionālā budžeta līdzekļiem izmaksāt savas valsts piensaimniekiem analogu summu - Latvijas gadījumā 9,76 miljonus eiro, ja konkrētās dalībvalsts budžets to pieļauj. Vienlaikus ministrs piebilda, ka pagaidām nevar pateikt, vai Latvijas valdība no budžeta līdzekļiem varētu šādu summu piešķirt. «Nesmu runājis ne ar finanšu ministri, ne ar premjeru. Zinu, ka ar budžetu nav vienkārši, gribu teikt - sarežģīti, un, vai tas būs iespējams vai nē, to mēs pārrunāsim, kad tiksimies,» pauda Dūklavs.

Savukārt par saimniecību pārprofilēšanos uz citu uzņēmējdarbības veidu EK nav plānojusi maksāt atbalstu, viņš piebilda.

Dūklavs atzīmēja, ka šobrīd piena nozarē Latvijā cieš ne tikai vidējie un mazie zemnieki, bet arī lielie uzņēmumi, kas ir ņēmuši kredītus, būvējuši lielas kūtis. Zemkopības ministrs nevarēja pateikt, cik daudz Latvijas piena lopkopības saimniecību šogad varētu izlemt par likvidāciju, taču ieteica saimniecībām rūpīgi apsvērt šādu soli pirms to veikt, jo šāds lēmums ietekmēs arī nākotni, piemēram, uz šādas zemes vairs nedrīkstēs saimniekot.

Jau vēstīts, ka EK pirmdien pieņēma 500 miljonu eiro vērtu pasākumu paketi lauksaimnieku, jo īpaši piensaimnieku , atbalstam pašreizējo tirgus grūtību pārvarēšanai, Latvijas piensaimnieku un citu lopkopju atbalstam atvēlot 9 760 362 eiro. Katrai valstij piešķirtās summas aprēķinā ņemti vērā dažādi faktori, tostarp ražošana, tirgus cenas un mazo lauksaimnieku īpatsvars.

No kopumā ES lauksaimniekiem piešķirtajiem līdzekļiem 150 miljoni eiro paredzēti piena ražošanas samazinājuma plāna īstenošanai, bet 350 miljoni eiro, kuriem dalībvalstis var pievienot savu finansējumu - dažādiem tehniskiem pasākumiem, lai sniegtu sektoram elastīgumu, piemēram, skaidras naudas plūsmas atvieglošanai, drošības instrumentu pastiprināšanai, tostarp piena pulvera uzglabāšanas programmas paplašināšanai.

Precīzas programmas detaļas tiks izstrādātas dažu tuvāko nedēļu laikā, konsultējoties ar dalībvalstu ekspertiem.
Padalies

laukudzive.lv © 2023 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress