Latvijā šodien notiek izglītības un zinātnes darbinieku streiksŠodien, 27. novembrī, vairāk nekā 24 500 izglītības un zinātnes darbinieku piedalīsies Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) brīdinājuma streikā, lai panāktu to, ka jau ar 2016. gadu uzlabotos situācija tiem izglītības un zinātnes darbiniekiem, kuri vēl joprojām saņem neadekvāti zemu samaksu par savu profesionālo darbu, lai gan valstī ir vērojama ekonomiskā izaugsme un krīzes gadi ir beigušies.

LIZDA norāda, ka brīdinājuma streiks ir spēcīgs signāls nozares ministrijai un valdībai, par izglītības un zinātnes darbinieku pastāvošo neapmierinātību saistībā ar pārmaiņu politiku attiecībā uz pedagogu darba samaksas jauno atalgojuma modeli un nihilistisko attieksmi, jau gadiem turpinot nepildīt valstī pieņemtos normatīvos aktus.

LIZDA cer, ka valdība reaģēs uz šo brīdinājumu un ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nepieļaus situāciju, kurā no 2016. gada vairāki pedagogi saskarsies ar pilnīgi nepamatotu algas samazinājumu, bet būs gatava turpināt darbu pie pedagogu darba samaksas reformas, vairāk ieklausoties un ņemot vērā sociālo partneru iebildumus.

LIZDA uzskata, ka IZM ir jāiestājas par pārstāvētās nozares darbiniekiem. Nav pieļaujams, ka gadiem netiek pildīts Augstskolu likums un Zinātniskās darbības likums. Tas jau ir radījis būtiskus kaitējumus – zinātniskie institūti un augstskolas, trūkstošā finansējuma dēļ, nespēj nodrošināt modernizētu materiālo resursu bāzi, kas atbilstu mūsdienu prasībām. Pat neskatoties uz tik augstām ambīcijām, realitāte ir tāda, ka nereti zinātniskajos institūtos tiek taupīts uz apkuri, lai spētu nodrošināt patstāvīgu atalgojumu darbiniekiem. To nevar uzskatīt par konkurētspējīgu vidi. Lielākoties mūsu jaunie talanti aizbrauc uz ārzemēm, bet tie kas paliek, pamazām izsmeļ entuziasmu, jo nav jūtams novērtējums.

"Lai nodrošinātu, saglabātu un veicinātu kvalitāti, nevar pieļaut, ka 24 577 izglītības un zinātnes darbinieki netiek sadzirdēti. Pozitīvām pārmaiņām jābūt tūlītējām, ilgtspējīgām pārmaiņām jābūt pārdomātām, saskaņotām un atbilstoši finansētām," norāda arodbiedrība.

Latvijas valsts prezidents Raimonds Vējonis ir paudis savu viedokli: “Streiks ir novērtējums valdības darbam un tas nozīmē, ka tā nav strādājusi pietiekami apmierinoši.”

LIZDA izsaka lielu pateicību ikvienam izglītības un zinātnes darbiniekam, kuri šodien ir vienoti un atbalsta savus kolēģus, kā arī tic arodbiedrības misijai iestāties par ikviena izglītībā un zinātnē strādājošā profesionāļa labklājību.

Tāpat arī LIZDA izsaka pateicību par atbalstu un izpratni no skolēnu vecāku puses un pašvaldībām, kuras nav mēģinājušas ietekmēt izglītības darbinieku lēmumu par dalību streikā, turklāt mēģinājušas rast risinājumus, lai neciestu pedagogu darba alga streika dienā.

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress