Lielas rindas uz padomju augstskolu diplomu pielīdzināšanu

Padomju laikā iegūto augstskolas diplomu pielīdzināšanas maksimālais pieļaujamais termiņš tagad ir četri mēneši, bet Akadēmiskās informācijas centra (AIC) eksperti ar darba apjomu nespēj tikt galā. Šobrīd tiek izskatītas 9. maijā iesniegtās lietas.


Kad tikšot galā ar maijā iesniegtajiem dokumentiem, tad darbs veiksies raitāk.


Izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa nesen iegūtā Spīdolas balva ekonomikā mudinājusi portālu pietiek.com noskaidrot ministra paveiktos darbus, ko varētu uzskatīt par pamatojumu balvai. Izglītības un zinātnes ministrijas Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta skaidrojumā kā viens no 15 labajiem darbiem minēta arī iespējapielīdzināt iepriekš iegūtu augstāko izglītību mūsdienu standartiem. Vismaz pašlaik šim mērķim ir piešķirts nepietiekams finansējums, jo normatīvajos aktos noteiktos termiņus ievērot nav iespējams.


AIC direktore Baiba Ramiņa neslēpj, ka eksperti pat gribēdami nespēj iekļauties sākotnēji noteiktajos termiņos. Lēmums par grādu un kvalifikāciju pielīdzināšanu AIC būtu jāsagatavo mēneša laikā. Daudzi augstskolu beidzēji vienkārši pakļāvās ažiotāžai – ja kaut kādu iespēju dod, tā ir jāizmanto. Tāpēc drīz vien pēc saņemtā milzīgā iesniegumu skaita AIC bija spiests paziņot, ka ierobežotā finansējuma dēļ termiņš tiek pagarināts līdz četriem mēnešiem visiem tiem iesniegumiem, kas saņemti pēc 2012. gada 5. marta. Realitātē tiem cilvēkiem, kuri vieni no pirmajiem iesniedza iesniegumus, atbildi vajadzēs gaidīt pusgadu.


B. Ramiņa skaidro, ka aprīlī un maijā dienā atnesti pat 500 iesniegumu. Taču trīs eksperti vienā dienā var izskatīt tikai 100 lēmumu. «Neviens papildu divdesmit cilvēkiem uz sešiem mēnešiem mums naudu nedos,» viņa vērtē. Pagaidām ir izskatīti martā un aprīlī iesniegtie dokumenti, eksperti pagājušās nedēļas nogalē bija «tikuši līdz devītajam maijam», atzina AIC direktore. Kopumā ir saņemti apmēram 25 000 iesniegumu. Viņa prognozē, ka AIC ekspertiem darba būs daudz vēl visu nākamo gadu, jo cilvēki turpina iesniegt dokumentus, tiesa, vairs ne tik aktīvi kā pavasarī.


«Lielai daļai to pielīdzināto diplomu nevajag uzreiz, jo tas neko nemaina ne viņa darbā, ne kvalifikācijā. Viņiem nav svarīgi, vai diplomu saņem pēc diviem vai pēc sešiem mēnešiem. Mēs cilvēcīgi nākam pretī un, ja cilvēks saka – viņam jāpiedalās konkursā un [pielīdzināto] diplomu vajag, cenšamies palīdzēt. Bet ir tādi, kuriem tik ļoti vajadzēja diplomu, bet kas tagad mēnešiem nenāk pakaļ. Tad sūtām pa pastu, kas mums ir papildu izdevumi,» stāsta B. Ramiņa.


AIC direktore saka – AIC atsaka pielīdzināt diplomus, bet atteikumi nav attiecināmi uz padomju laikā iegūto augstāko izglītību un kvalifikāciju.


Atteikumi vairāk attiecas uz laiku pēc 1991. gada un visbiežākā kļūda – dokumentu iesniedzējs nav izlasījis noteikumus vai tos izpratis. «Ne jau katrs ir jurists un var saprast. Izlasa, ka ir tādi noteikumi un ka pienākas diploma pielīdzināšana, un skrien,» viņa piebilst.


***


UZZIŅAI


2012. gada 2. martā stājas spēkā Ministru kabineta noteikumi


Grādu un profesionālo kvalifikāciju pielīdzināšanas kārtība


• Persona, kas vēlas pielīdzināt savu iepriekš iegūto izglītību, iesniedz Akadēmiskās informācijas centrā (AIC) iesniegumu(to var rakstīt brīvā formā vai izmantot paraugu mājaslapā www.aic.lv) un uzrāda (personīgi vai trešā persona) diploma un sekmju izraksta oriģinālu, iesniegumam pievienojot diploma un sekmju izraksta kopiju.


• Ja personai šobrīd ir cits vārds vai uzvārds nekā diplomā, tad iesniegumam jāpievieno tā dokumenta kopija, kas apliecina vārda vai uzvārda maiņu.


• Oriģināli AIC nav jāatstāj!


Avots: nra.lv /Aisma Orupe


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress