Odzes aktivizējas saulē un siltumā

Šomēnes slimnīcā nonākuši četri čūsku sakosti cilvēki, bet kopš maija – 27, no kuriem pieci bijuši bērni un pusaudži.


Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi šovasar saņēmuši 30 izsaukumus pie čūsku sakostajiem, bet visi uz slimnīcu nav vesti. Kaut arī pēdējos gadus odzes inde sakostajiem nav bijusi nāvējoša, septiņu cilvēku dzīvība šovasar bijusi apdraudēta – viņiem iestājies anafilaktiskais šoks, saka NMPD pārstāve Ilze Bukša.


Latvijas mežos un purvos mīt tikai viena indīga čūska – odze, taču arī zalkša zobi var iecirsties ļoti sāpīgi. Un satraukumā var būt grūti noteikt, ar kādu rāpuli ceļi krustojušies. I. Bukša stāsta, ka ik gadu mediķi saņem apmēram 60 izsaukumu pie čūsku sakostiem cilvēkiem. Nevarētu teikt, ka šogad izsaukumu bijis vairāk nekā iepriekš.


Rudenī cilvēki ģērbjas biezākās drēbēs un uzvelk zābakus, bet vasarā bizo apkārt plikiem stilbiem, un tad nu čūskas arī kož – visbiežāk kājās. Kādai meža zemeņu lasītājai odze zobus iecirtusi arī plaukstā. Aizvadītajā nedēļā slimnīcā nogādāti divi cilvēki, kurus mežā sakodušas čūskas. Savukārt kādam vidzemniekam odze iekampusi pirkstā, kad viņš rāpuli paņēmis rokā un nesis prom no mājas. Arī sešus gadus veca meitenīte pagalmā spēlējusies, kad viņai iekoda čūska. Acīmredzot odze bija atceļojusi no meža, kad tika atvesta un pagalmā izkrauta malka.


Čūskām patīk siltums, tāpēc tās labprāt sildās saulītē. Ja rudens būs sauss un silts, tad sēņotāji un ogotāji mežā pat samērā ilgi varēs sastapt šos rāpuļus.


***


UZZIŅAI


Slimnīcās ar čūsku kodumiem nogādāti:


2012. gadā – 52 cilvēki, 2013. gadā līdz 17. jūlijam – 27 cilvēki, no kuriem pieci – bērni un pusaudži, dzīvību apdraudošas, smagas alerģiskas reakcijas iestājušās septiņiem cilvēkiem, visvairāk čūsku upuru bijis Vidzemē un Latgalē.


Uzmanību – čūska!


Čūskai nevajag tuvoties un aiztikt to. Drošības dēļ mežā ejiet smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes, jo čūskām nepatīk vibrācija.


Mežā, kā arī piemājas teritorijā, kur ir nekoptas, nomaļas vietas, ieteicams staigāt zābakos vai apavos un vilnas zeķēs, jo siltā laikā odzes var aizlīst tālu no ierastajām dzīvesvietām.


Ja iekodusi čūska, koduma vietā būs sāpes un redzams pietūkums. Smagākos gadījumos būs nopietni sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja.


Nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz tālruni 113.


Cietušais jānogulda, jācenšas nekustināt un neberzēt sakosto ķermeņa daļu, lai inde strauji neizplatītos. Jādod pastiprināti dzert. Koduma vieta jānovieto augstāk par pārējo ķermeņa daļu. Uz koduma vietas var uzlikt kaut ko aukstu. Nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu. Nedrīkst dot nekādus medikamentus!


Avots: NMPD


Avots: nra.lv /Antra Gabre


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress