Šadurskis: Solidaritātes nodoklis ir pagaidu pasākumsTā dēvētais solidaritātes nodoklis, ko iecerēts piemērot algām virs četriem tūkstošiem eiro, ir pagaidu pasākums, otrdien intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" pauda Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis (V).

Viņaprāt ir tikai taisnīgi, ja lielo algu saņēmēji maksās procentuāli tikpat lielus nodokļus, cik mazo algu saņēmēji.

Vienlaikus gan politiķis uzsver, ka šis nodoklis ir pagaidu pasākums un tas varētu strādāt tikai vienu gadu.

Viņš atklāja, ka valsts nodokļu politika virzas uz progresīvā ienākumu nodokļa ieviešanu, taču to nevar izdarīt tūlīt, jo izmaiņas jāveic arī citos normatīvos.

"Šobrīd ir skaidri izkristalizējies, ka mēs tomēr ejam uz algas nodokļu progresivitāti. Un pret to būtu grūti vērsties Satversmes tiesā. Lielākajā daļā ES valstu ir progresīvais iedzīvotāju ienākumu nodoklis. Un arī Latvijā, acīmredzami, šī progresivitāte būs, bet to nevar ieviest tūlīt," sacīja Šadurskis.

Jau vēstīts, ka 22.septembrī valdība atbalstījusi Solidaritātes nodokļa likumu, kura mērķis ir mazināt darbaspēka nodokļu regresivitāti.

Sākot ar 2016. gadu, solidaritātes nodoklis būs jāmaksā tikai par tiem nodarbinātajiem, kuru atalgojums pārsniegs valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) “griestus” (2015. gadā tie ir virs 48 600 eiro). Šobrīd šī summa ir darba algas ienākumu “griesti”, virs kuras netiek maksāta VSAOI. Tikai pēc šī sliekšņa sasniegšanas aptuveni 4,7 tūkstošiem no visiem 0,8 miljoniem strādājošo tiks piemērots solidaritātes nodoklis. Tas līdzvērtīgi VSAOI likmei darba ņēmēja daļai būs 10,5% apmērā un darba devēja daļai - 23,59% apmērā.

Līdz šim šie darba ņēmēji nākamajā gadā no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras saņēma VSAOI atmaksu 10,5% apmērā no summas, kas pārsniedza 48 600 eiro atalgojumu. Ar jauno sistēmu turpmāk šīs atmaksas vairs netiks veiktas. Līdz ar to ik mēnesi šie darba ņēmēji neizjutīs nekādas izmaiņas, salīdzinot ar šo gadu, bet nesaņems VSAOI atmaksu.

Savukārt darba devējam pēc solidaritātes nodokļa ieviešanas būs jāmaksā vienlīdzīga VSAOI par visiem saviem darbiniekiem. Solidaritātes nodoklis veicinās taisnīgumu un dos papildu ieņēmumus budžetā sociālo problēmu risināšanai.

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress