Seismologs: Tuvākajos 50 gados Latvijā iespējamas dabiskas zemes svārstības



2009. gads iegājis Latvijas vēsturē ar to, ka togad pirmo reizi valstī tika fiksēta zemestrīce. Zinātnieki šobrīd noskaidrojuši zemestrīces iemeslus un izvirzījuši pieņēmumus, ka turpmāko 50 gadu laikā Latvija varētu piedzīvot arvien vairāk zemes svārstību, šorīt vēsta LNT raidījums "900 sekundes".

Zemes drebināšanos pirms sešiem gadiem varēja piedzīvot Kurzemes ziemeļrietumu daļā – Dundagā, Kolkā un Mazirbē. 27. jūlijā pulksten 19:48 Slīteres seismoloģiskā stacija fiksēja 3,4 balles stipru zemestrīci.

Valsts galvenais seismologs un šīs jomas entuziasts Valērijs Ņikuļins norāda, ka citas Baltijas reģiona stacijas to nefiksēja. Izrādās, ka zemes vibrēšanu izraisīja lidmašīna, tāpēc to sauc par tehnogēnu seismisku notikumu. Nav zināms, vai tā bijusi neparastāka lidmašīna un kādā augstumā tā lidojusi.

"Nelielas zemestrīces jeb zemes virsmas vibrācijas notiek gandrīz katru dienu," norāda ģeologs Ģirts Stinkulis, skaidrojot, ka mazas kustības ir ikdienišķa parādība un to cilvēki praktiski nejūt.

Pieredzējušais seismologs Valērijs Ņikuļins to skaidro, piemēram, ar spridzināšanas darbiem karjeros, ko bieži vien arī fiksē seismoloģiskās mēriekārtas. Lai arī mūsu valstī lielāku zemestrīci par 5 ballēm teorētiski nevar piedzīvot, ir izveidota karte, kurā ieskicēts, ka tuvākajos 50 gados Latvijā ir iespējamas dabiskas zemes svārstības.

"Ar desmit procentu varbūtību satricinājumu līmenis pārsniedz desmit vai divpadsmit centimetru par kvadtrātsekunžu tādas pilsētas kā Siguldā, Olainē, Rīgā, Aizkrauklē, Cēsīs...," stāsta Ņikuļins.

Uz jautājumu, vai klimata pārmaiņas nav saistāmas ar iespējamo zemestrīču biežumu, Dabas muzeja ģeoloģe Sanita Lielbārde skaidro, ka šīs abas parādības nav cieši saistītas.

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress