Zemes kredītiem tagad likumīgs pamats

Zemnieki, kas vēlas paplašināt apsaimniekotās teritorijas, tagad var būt pavisam droši – pie valsts dotajiem kredītiem viņi tiks. Valdība beidzot apstiprinājusi noteikumus, kas reglamentēs lauksaimniecības zemes iegādes kreditēšanas programmu, un, domājams, šodien, pēc publikācijas Latvijas Vēstnesī, tie stājas spēkā.

Latvijas Hipotēku un zemes bankā tikmēr jau sākusies lauksaimnieku pieteikumu apstrāde. Kā Neatkarīgo informē kredītiestādes pārstāve Santa Kaijaka, zemnieku aktivitāte vērtējama kā vidēji augsta. Pirmajā pieteikšanās dienā katrā klientu apkalpošanas vietā pieteicās vidēji 4 līdz 8 interesenti. Augstāka aktivitāte ir Zemgalē, kur auglīgās zemes dēļ lauksaimniecība ir vēsturiski labi attīstīta nozare. Arī Latgales reģionā ir salīdzinoši liela interese par lēto kredītu. Savukārt Kurzemes pusē tā esot mazāka. Steigas gan nav – aizdevumus zemes iegādei piešķirs līdz pat nākamā gada beigām. Valdība tiem rezervējusi 10 miljonus latu.

Saņemtos iesniegumus banka izvērtēs 30 dienu laikā, tad nodos dokumentus valsts uzņēmumam Lauku attīstības fonds, kas savukārt 10 darbdienu laikā pieņems lēmumu par aizdevuma piešķiršanu vai atteikumu. Paredzams, ka pirmos naudas pārvedumus uz zemnieku norādītajiem kontiem fonds varētu veikt jūlija beigās.

Jāpiebilst, ka šķietami pievilcīgā kredīta likme 4% un iegādājamā zeme kā 100% ķīla tomēr negarantē pilnas pirkumam nepieciešamās summas saņemšanu. Līdztekus citiem dokumentiem banka prasa arī oficiālu zemes novērtējumu, un tas var atšķirties no tirgus cenas. Zemkopības ministrija skaidro, ka šāda prasība ir objektīvi nepieciešama, lai zemnieki nepārvērtētu savas iespējas atdot aizņemto naudu.

Neatkarīgā jau rakstīja, ka pēc provizoriskām aplēsēm savus īpašumus ar valsts piešķirtā kredīta palīdzību paplašināt varētu 200 līdz 400 mazo un vidējo zemnieku, kā arī jauni cilvēki, kas lauksaimniecībā sāk darboties no nulles. Sākotnēji cerēts, ka programma tiks iedarbināta jau gada sākumā, tad starta termiņš pārcelts uz pavasari, un arī pēdējā brīdī radās problēmas, jo atklājās, ka Latvijas Hipotēku un zemes banka tieši nedrīkst piedalīties kreditēšanā. Tas attiecīgi ir sadārdzinājis kredītu, jo Lauku attīstības fondam kā vēl vienam starpniekam pienākas administratīvo un riska izmaksu piecenojums – 1,25 procenti.

Avots: nra.lv /Imants Vīksne
Padalies

laukudzive.lv © 2020 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress