Vairāk nekā pusei pedagogu draud algu samazinājums, brīdina LIZDAJaunā atalgojuma modeļa ieviešana draud ar to, ka vairāk nekā pusei skolu pedagogu nāksies samazināt algas, aprēķinājusi Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība(LIZDA).

Arodbiedrība norāda, ka salīdzinot finansējuma apmēru šī brīža finansēšanas modelī un jaunajā atalgojuma modelī vispārizglītojošajām izglītības iestādēm redzams, ka 46 pašvaldībās skolu pedagogiem vidējā darba alga par likmi tikai samazināsies un nevienā skolā nav gaidāms vidējās algas pieaugums. 26 pašvaldībās situācija kopumā vairāk pasliktinātos – starp to pārziņā esošajām skolām pārsvarā ir tādas, kurās vidējais darba algas apjoms skolotājiem samazinātos nekā tās, kurās darba samaksa paaugstinātos. No visām 119 pašvaldībām ir tikai 8, kuru skolas pēc jaunā modeļa ieviešanas saskartos vienīgi ar finansējuma pieaugumu un nevienā skolā vidējais atalgojums par likmi netiktu samazināts.

Pēc LIZDA aprēķiniem, zaudējumi pašvaldību skolās, ko varētu radīt šobrīd izstrādātais pedagogu darba samaksas modelis bez vērā ņemtiem LIZDA priekšlikumiem un papildus finansējuma, mērojami līdz pat 350,00 eiro no vidējās skolotāju algas par likmi, savukārt vidējās algas pieaugums robežojās no pāris eiro centiem līdz aptuveni 220 eiro.

LIZDA vēlreiz uzsver, ka nav pieļaujama situācija, kurā atalgojuma modelis pasliktina situāciju izglītības nozarē strādājošajiem. Līdz ar algu reformu daudz tiek runāts arī par izglītības kvalitāti, nereti uzsverot, ka tā būtu jāuzlabo, taču nav saprotams, kā tieši tiek plānota izglītības kvalitātes veicināšana, ja vairāk kā pusei no pašvaldībām nāksies saskarties ar atalgojuma samazinājumu skolotājiem.

Arodbiedrība norāda, ka jau tagad vairākas pašvaldības piemaksā noteiktus procentus, lai kompensētu atalgojumu tiem pedagogiem, kuriem tas ir nepietiekošs, uzdodot jautājumu, vai pašvaldības ir gatavas kompensēt arī to algu samazinājumu, kuru radītu jaunā reforma?

"Ieviešot šādu atalgojuma modeli tiks turpināta nevienlīdzības veicināšana, jo par vienlīdzīgu attieksmi nevar runāt, ja kādam tiek samazināta alga, pieliekot to kādam citam par tādu pašu paveikto darbu," norāda arodbiedrība.

Jau vēstīts, ka plānots, ka algu reforma notiks no nākošā gada pirmā septembra. Jaunā atalgojuma modeļa ieviešanai nepieciešami papildu 10 miljoniem eiro nākošajam gadam un aptuveni 30 miljoni eiro 2017. gadam – šī naudas summa valsts budžetā ir jau iezīmēta.

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress