“Zaļie” aptur Talsu jaunās slimnīcas būvniecību

Organizācijas Latvijas Zaļā kustība uzsāktās tiesvedības dēļ no ceturtdienas apstādināti Talsu jaunās slimnīcas būvniecības darbi.


Latvijas Zaļās kustības līderis Jānis Matulis saprot, ka, ar Administratīvās rajona tiesas palīdzību panākot Talsu novada būvvaldes izdotās būvatļaujas atcelšanu, Talsos jaunas slimnīcas nebūs vispār. Viņš Neatkarīgajai pauda uzskatu, ka esošā slimnīcas ēka nemaz nav tik sliktā stāvoklī un tajā var turpināt pacientu ārstēšanu.


Ēkas kritiskā stāvoklī


J. Matulim kategoriski nepiekrīt Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāles apmēram 100 darbinieku un arī daudzi pacienti, kuri ir spiesti ārstēties nolaistās padomju laiku telpās, kur 30 slimnieku iet vienā dušā un vienā tualetē. Gandrīz ik dienu slimnīcā plīst kāds ūdensvads vai notiek cita ķibele. Arī slimnīcas valdes priekšsēdētāja Egija Širova atgādina, ka pašlaik Talsu slimnīca atrodas ēkās, kuras ir kritiskā stāvoklī. Viens no slimnīcas korpusiem ir izvietots pat vairāk nekā 100 gadu vecā ēkā. Ekspertu izpēte liecināja, ka esošās ēkas ir tik fiziski nolietojušās, ka to rekonstrukcija vairs nav iespējama. E. Širova norāda, ka Talsu slimnīca ir vienīgā Latvijā, kurā praktiski nemaz nav veikti būtiski rekonstrukcijas darbi. Atbilstoši valstī spēkā esošajām veselības aprūpes prasībām vecajās telpās slimnīca atrasties vairs nevarēs. Jau 2000. gada sākumā ēkas iekšējo inženierkomunikāciju nolietojums bija 70%, bet pamatu nolietojums – 80%. Tagad situācija ir vēl sliktāka.


Ņemot vērā katastrofālos apstākļus, visi priecājās, ka šoruden beidzot uzsākta jaunās slimnīcas ēkas būvniecība Stendes ielā 1. Taču nu šim sapnim var tikt pārvilkts krusts. Pašlaik par vietas izvēli diskutēt vairs nevarot, jo projekts ir izstrādāts konkrētajai vietai un tā realizācijai ir strikti noteikti ES fondu atbalstītā projekta termiņi. Ja slimnīca nebūs Stendes ielā, tā Talsos nebūs vispār.


Aizskartas sabiedrības intereses


Tomēr Zaļā kustība ir apņēmusies panākt, lai tiktu atcelta Talsu novada būvvaldes būvatļauja slimnīcas būvniecībai Stendes ielā 1. Savā pieteikumā Administratīvajai rajona tiesai Zaļā kustība norāda, ka tikušas aizskartas sabiedrības intereses, proti, sākotnēji slimnīcu bija plānots celt citā vietā, Ezera ielā, un par jauno vietu novada dome nav rīkojusi sabiedrisko apspriešanu. Tāpat nav bijis izstrādāts detālais plānojums. «Mēs cīnāmies, lai tiktu ievērots tiesiskums, mēs necīnāmies pret slimnīcu,» uzsver J. Matulis. Organizācija vēlas panākt, lai jauno slimnīcu būvē Ezeru ielā, ko esot par labu atzinuši iedzīvotāji un Zaļā kustība. Tomēr apzinoties, ka to vairs nav iespējams panākt un arī Stendes ielā projekts apdraudēts, vismaz tikšot panākts tiesiskums. «Novada domi brīdinājām, ka tā būs, ja prasības ignorēs,» komentē J. Matulis.


Dome ievērojusi likumu


Talsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Dedzis akcentē, ka dome ir ievērojusi visus likumā noteiktos normatīvos aktus un nav rīkojusies pretēji iedzīvotāju interesēm. Šo faktu ir apstiprinājusi arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Pašvaldība esot mēģinājusi rast kompromisu, personiski tiekoties ar J. Matuli, bet viņš paudis nelokāmu nostāju, ka darīs visu, lai slimnīca Stendes ielā netiktu uzcelta.


Pieteikumā Zaļā kustība atsaucas uz Vides aizsardzības likuma pantu, kas nosaka, ka ikvienai privātpersonai un personu apvienībām ir tiesības prasīt, lai valsts iestādes un pašvaldības, amatpersonas vai privātpersonas izbeidz tādu darbību vai bezdarbību, kas «kaitē cilvēku veselībai vai apdraud viņu dzīvību». «Sanāk, ka Zaļā kustība ir nonākusi pretrunās un tagad pati ir gatava kaitēt cilvēku veselībai un apdraudēt viņu dzīvību, jo Talsos vairs nebūs, kur šīs dzīvības glābt,» neizpratnē ir Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāles vadītāja Kristīna Bidzāne.


Avots: nra.lv /Kristīne Klauze


 

Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress