Pētījumi liecina, ka 25 – 30% (uSwitch) siltumenerģijas tiek zaudēti caur jumtu, tāpēc viens no ērtākajiem un vienkāršākajiem veidiem, kā samazināt siltuma zudumus un oglekļa emisijas izmešus, uzlabot mājas energoefektivitāti, palielināt mājas vērtību, kā arī ievērojami samazināt apkures rēķinus ir jumta un bēniņu siltināšana. Turklāt nosiltinātam jumtam un bēniņiem ir savas priekšrocības arī vasaras sezonā, jo tas pasargā iekštelpas no sakaršanas.
Jumta un bēniņu siltināšana lielā mērā ir atkarīga no jumta tipa. Ja mājai ir lēzens vai plakans jumts, to nosiltināt ir sarežģītāk, jo nereti bēniņu telpa ir ļoti maza un tai ir apgrūtināta piekļūšana. Savukārt mājām ar slīpu jumtu, atkarībā no tā, vai vēlaties siltus vai aukstus bēniņus, ir plašākas izvēles iespējas. Izmaksu ziņā ir pieejamas dažādas jumta siltināšanas iespējas, no kurām dažas iespējams veikt paša spēkiem, bet citām nepieciešamas speciālas iekārtas un augsti kvalificēti profesionāļi.
Aukstie vai siltie bēniņi?
Visvienkāršākais un lētākais bēniņu siltināšanas risinājums ir tā sauktie aukstie bēniņi. Izvēloties šo siltināšanas veidu, izolācijas materiāls tiek ieklāts tieši starp dzīvojamo telpu augšējā stāvā griestiem un bēniņu grīdu, tādējādi neļaujot siltumam no mājas nokļūt bēniņu telpā. Izvēloties šo metodi, tiek siltināts tikai bēniņu pārsegums un iespējams izmantot jebkuru siltumizolācijas materiālu. Ja bēniņus paredzēts izmantot kā dzīvojamo platību vai mantu uzglabāšanai, pareizākais risinājums ir jumta siltināšana, kas paredz izolācijas materiāla ieklāšanu, zem jumta. Šī metode ir līdzīga koka karkasa māju siltināšanas metodēm, jo izolācijas materiāls tiek iestrādāts starp jumta kopnēm. Šī ir nedaudz dārgāka izvēle, taču palīdzēs uzturēt bēniņu telpā normālu un mājīgu gaisa temperatūru.
Siltināšanas materiāli un tehnoloģijas
Pastāv dažādi jumta un bēniņu siltināšanas materiāli, no kuriem izvēlēties. Siltumizolācijas materiālu izvēle pēdējos gados ir ļoti plaša, bet galvenais, lai izvēlētie materiāli atbilst konkrētās mājas konstrukcijai un ekspluatācijai paredzētajiem apstākļiem.
Minerālvates loksnes
Minerālvate, iespējams, ir viens no izplatītākajiem siltumizolācijas veidiem, ko plaši izmanto ne tikai grīdas un sienu siltināšanai, bet arī kā jumta un bēniņu siltināšanas materiālu. Minerālvate sastāv no mākslīgi izgatavotām šķiedrām, kas veidotas no kausēta silikāta un parasti satur nelielu daudzumu sintētisko sveķu, ūdeni atgrūdošas vielas un dažādas rafinētas minerāleļļas putekļu samazināšanai. Tiek ražotas dažādas minerālvates (stikla vate, akmens vate, izdedžu jeb sārņu vate) ar atšķirīgām specifiskām īpašībām, bet līdzīgām siltumizolācijas spējām. Minerālvates produkti ir ugunsdroši un tie nepūst, taču arī neabsorbē mitrumu un nav noturīgi pret baktēriju un pelējuma sēnīšu rašanos. Minerālvates loksnes ir ļoti izturīgs materiāls ar zemu siltumvadītspēju un augstu skaņas izolāciju.
Beramā izolācija
Lēzeno jumtu un bēniņu siltināšanai vispiemērotākie ir beramās izolācijas materiāli – tādi kā beramā ekovate vai beramā minerālvate, jo tie, veido ļoti blīvu izolācijas slāni, salīdzinājumā ar ruļļu vai plākšņu materiāliem. Beramā izolācija ir ekonomiski izdevīgs materiāls, jo tiek ieklāta, izmantojot sausās pūšanas metodi, tādējādi, neradot materiāla atgriezumus un samazinot ieklāšanas izmaksas par aptuveni 30%. Turklāt pateicoties sausās pūšanas metodei, tiek aizpildītas visas spraugas.
Polistirola plāksnes
Polistirola plāksnes, tautā pazīstamas ar nosaukumu – putuplasts, ir materiāls ar augstu siltumizolāciju attiecībā pret tā biezumu. Visbiežāk šadu materiālu izmanto sienu siltināšanai, bet arī iespējams siltināt jumtu.Polistirola plāksnes ir viegls materiāls un neprasa sarežģītu uzstādīšanu. Viena no polistirola plākšņu lielākajām priekšrocībām ir izturība pret pelējuma sēnīti.
Poliuretāna putas
Poliuretāna putas jeb (PPU) ir viena no jaunākajām siltumizolācijas metodēm, bet nebūt tā lētākā. Pateicoties poliuretāna putu augstajai trokšņu izolācija, zemajai siltumvadītspēja un tvaika caurlaidībai pēdējos gados tas ir ļoti iecienīts siltināšanas materiāls. Viena no vislielākajām priekšrocībām, izmantojot poliuretāna putas jumta siltināšanā, ir tā, ka nav nepieciešams demontēt veco jumtu, jo ieklāšanai tiek izmantota mitrā izsmidzināšanas metode un putas viegli apņem visu formu virsmas un aizpilda plaisas un spraugas veidojot vienmērīgu pārklājumu bez šuvēm. Šī ir ideāli piemērota metode, ja tiek siltināts vecas ēkas jumts, taču jārēķinās, ka līdzīgi kā ar beramo vati šo darbu nav iespējams veikt paša spēkiem, un ir nepieciešams speciālas iekārtas un profesionāli amata meistari.
FREIMANS, vadošais jumta kopņu ražotājs Latvijā
Tālruņi: 29482103, 25560167
E-pasts: info@freimans.com