Starpstāvu pārsegums – kā izvēlēties īsto?Pastāv dažādi starpstāvu pārseguma veidi – koka pārseguma kopnes, Ibeam pārseguma sijas, koka pārseguma sijas, dzelzsbetona paneļu pārsegums, kā arī citi risinājumi. Bet kuru izvēlēties?

Kas ir koka pārseguma kopnes?

Koka kopnes, ko izmanto starpstāvu pārsegumam, ir konstrukcija, kurā tiek izmantoti koka elementi, kas savienoti ar metāla savienotāju plāksnēm, jeb sistēma, kas veidota, izmantojot taisnstūra formas rāmi ar trīsstūrveida režģojumu, lai izveidotu struktūru, kas spētu noturēt pārseguma slodzi un visu, kas atrodas iekšpusē. Pārseguma kopnes ar lieliem laidumiem (līdz 9m) starp atbalsta sienām, dod iespēju izveidot plašas telpas bez starpsienām. Pārseguma kopnes tiek ražotas no egles C24 kokmateriāla. To ražošanai tiek izmantoti datorizēti zāģi un preses, kas nodrošina ļoti precīzu un ātru izgatavošanu.

Priekšrocības:

  • Zemākas kopējās izmaksas

  • Īss montāžas laiks

  • Komunikāciju ievilkšanai nav nepieciešams veikt urbumus

  • Ļoti viegli pielāgojamas individuāliem projektiem

  • Izturīgs un ekoloģisks būvmateriāls

  • Galvenā priekšrocība, izmantojot koka kopnes kā starpstāvu pārseguma veidu ir tā, ka kopņu sistēmām nav vajadzīgs papildu strukturālais balsts, kas kopumā samazina būvniecības izmaksas.


Otrs noteicošais faktors ir pārseguma kopņu augstā kvalitāte un precizitāte, jo tās tiek ražotas rūpnieciski un katram projektam tiek izgatavotas pēc individuāla pasūtījuma, tādējādi samazinot kļūdas risku līdz minimumam. Koka pārseguma kopņu režģojums nodrošina ērtu santehnikas, kanalizācijas, gaisa vadu un elektroinstalāciju uzstādīšanu un apkopi, jo nav nepieciešams urbt caurumus komunikāciju ierīkošanai tādēļ santehnikas, apkures, ventilācijas un elektrības darbuzņēmēji mīl strādāt ar starpstāvu pārseguma koka kopnēm. Kopņu lielā izturība pret to svaru ļauj ar tām veidot lielus laidumus un tām ir lielāka elastība pārsegumos.

Koka pārseguma kopnes salīdzinājumā ar koka pārseguma sijām un Ibeam pārsegumu

Koka pārseguma sijas līdz šim ir bijušas teju izplatītākais, tradicionālākais un arī lētākais starpstāvu pārseguma veids, taču tās ir ierobežotas laidumā. Tādēļ izvēloties šo starpstāvu pārsegumu nepieciešams papildus uzstādīt balstu vai nesošās sienas. Turklāt komunikāciju tīkla ierīkošana būs daudz sarežģītāks, ilgstošāks un dārgāks process.

Līdzīga situācija ir ar Ibeam pārseguma sijām, kam būs jāiegulda papildu darbs komunikāciju ierīkošanai.

Starpstāvu pārseguma koka kopņu izmaksas lielākoties ir nedaudz dārgākas, bet trīsstūra iekšējais režģojums nodrošina lielāku izturību nekā Ibeam pārseguma sijas, kas nozīmē, ka starpstāvu pārsegums būs izturīgāks pret tādām izplatītām problēmām kā konstrukcijas nobīde vai čīkstoša grīda, un tām nav vajadzības pēc papildu strukturālā atbalsta, nemaz nerunājot par ērto komunikāciju uzstādīšanu.

Siju un dzelzsbetona paneļu pārsegums

Izvēloties šo pārseguma metodi, materiālu izmaksas ir salīdzinoši augstas, taču siju un dzelzsbetona paneļu pārsegumu ir viegli uzstādīt, ievērojami ietaupot līdzekļus, kas tiek patērēti, algojot darbaspēku.

Standarta dzelzsbetona sijas parasti sniedzas līdz 6 m, retāk 12 m, bez papildus balsta. Ražotāji piedāvā izgatavot sijas pēc individuāla projekta. Siju un dzelzsbetona pārsegums nedeformējas, un šīs sistēmas galvenā priekšrocība ir lielā izturība, kas ļoti piemērota augstceltnēm.

Jāņem vērā, ka šī sistēma ir neizdevīgs risinājums, ja apbūvējamais objekts ir mazāks par 50m2, jo uzstādīšanai nepieciešama speciāla tehnika, tāpēc šis risinājums visvairāk ir piemērots lieliem projektiem un jaunbūvēm.

Faktori, kas jāņem vērā, izvēloties starpstāvu pārseguma konstrukciju

Izmaksas un uzstādīšana. Visbiežāk lielāko lomu lēmuma pieņemšanā nosaka tieši projekta kopējās izmaksas un ieguldītais laiks. Neskatoties uz to, ka koka pārsegumu kopņu sistēmas izmaksas ir salīdzinoši dārgākas nekā koka pārseguma sijas un Ibeam pārseguma sijas, pārseguma koka kopnēm ir ievērojami lielāks montāžas ātrums, ņemot vēra komunikāciju ievilkšanu un citus saistītos darbu, tādējādi kopējās projekta izmaksas, ir ekonomiski izdevīgākas.

Komunikāciju ierīkošana. Svarīgi, laikus izvērtēt, kā un kur tiks ierīkotas visas komunikācijas (kabeļi, caurules utt.), un kurš pārseguma veids komunikāciju ierīkošanai būs piemērotākais.

FREIMANS, vadošais jumta kopņu ražotājs Latvijā
Tālruņi: 29482103, 25560167
E-pasts: info@freimans.com

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress