Šogad arbūzu raža nav iepriecinoša

1140-six-things-about-watermelon-new-promo.imgcache.rev192644f75650a20737415e5fa403ccaa.web

Slikto laikapstākļu dēļ Latvijas arbūzu audzētāji šogad ar ražu lielīties nevarēs. Viens no nosacījumiem, lai arbūzi augtu, naktī nepieciešami vismaz +16 grādi, kas šajā vasarā novēroti vien retos gadījumos.

„Saimniecība audzēju arbūzus siltumnīcā, ar ko ar skaidrojams tas, ka saimniecībai būs neliela raža. Tomēr kaimiņiem, kas audzē arbūzus uz lauka, ražas šogad nebūšot vispār,” stāsta Dundagas saimniecības "Amaļi" īpašniece Edīte Seipule.

Tomēr arbūzu audzētājiem vēl ir cerība uz turpmākajām nedēļām. Ja saglabāsies līdzšinējais siltums,  izdzīvojušie arbūzi nobriedīs, taču kopumā šogad vēsās naktis vērtējamas ļoti negatīvi.

"Vietām arbūzi ir aizmetušies, bet to attīstība ir atkarība no turpmākajiem laika apstākļiem. Ja siltums ir iekavējies par mēnesi un sekos aukstuma viļņi, salnas, tad būs bēdīgi," turpina Seipule.

Kā informē audzētāji, šobrīd raža izskatās tāpat kā citus gadus jūnija mēnesī.

"Arbūzi sāk attīsties, ja naktī ir +15 grādi. Tagad - jūlija beigas, augusts - ir labvēlīgi arbūzu augšanai. Cerams, ka šogad tomēr izdosies ievākt ražu. Arbūzu raža būs tad, ja reizi divās dienās būs saule, nebūs liels vējš un lietusgāzes. Naktī temperatūrai jābūt 13-15 grādiem,” norāda arbūzu audzētāja Tatjana Ābeltiņa no Gulbenes.

Tomēr ir arī veiksmes stāsts no Rucavas novada. Audzētājs Artis Ķūsis stāsta, ka saimniecībai ir paveicies un raža būs. Ļoti daudz darba arī paveikts, lai saglabātu arbūzus. Šogad varētu izdoties ievākt 5-6 tonnas arbūzu, kas ir vairāk nekā pērn, kad bija sliktāki apstākļi. Šogad jūlija otrā puse un beigas bija siltākas un arbūzi saņēmās.

Ķūsis gan atzīst, ka arbūzu stādi ir attīstījušies diezgan nevienmērīgi. Lai arī saimniecībā daži arbūzi šobrīd sasnieguši pat divu kilogramu lielumu, ir arī mazāki. Pagaidām neviens no tiem vēl nav pilnībā nogatavojies. Tā kā daļa arbūzu tikai tagad sāk briest, tos būs jānovāc pa daļām. Daļu varēs novākt ātrāk, bet citus tikai septembra otrajā pusē, oktobrī.
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress