Eiro ieviešanas smagums gulstas uz uzņēmēju pleciem

Latvijas iedzīvotāji eiro klātieni sajuta jau uzreiz pēc gadu mijas, jo pirmā eiro banknote tika izņemta pulksten 0.03 no SEB bankas bankomāta Rīgā – pat agrāk, nekā to svinīgā ceremonijā izdarīja Latvijas premjers Valdis Dombrovskis, finanšu ministrs Andris Vilks, Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs un Igaunijas premjers Andruss Ansips.

Tā kā maksājumu karšu darbībā nebija tikpat kā nekādu pārrāvumu, jau mirkli pēc pusnakts jaunā gada sagaidītāji izmantoja iespēju maksāt par pirkumu ar kartēm. Pirmajā stundā pēc eiro ieviešanas Latvijā Swedbank bankomātos veiktas 963 transakcijas un 157 maksājumi ar norēķinu kartēm. Pirmais maksājums ar Swedbank norēķinu karti tika veikts četras minūtes pēc pusnakts klubā Četri balti krekli.

Atveroties veikaliem, pie kasēm veidojās rindas, jo lielākā daļa pircēju norēķinājās latos un tikai dažs maksāja ar karti vai jau ar eiro. Ieraugot uz kases monitora nepierasti augsto cenu, dažs pircējs pat pirmajā brīdī apstulba un tikai pēc tam saprata, ka cena ir eiro.

Daļa iedzīvotāju jau vakar ar nepacietību gaidīja atveramies Latvijas Bankas kases un Swedbank, SEB bankas vai Nordea bankas filiāles, lai savus skaidrās naudas uzkrājumus pārvērstu eiro. SEB bankas filiāles atvēršanu Vecrīgā gaidīja aptuveni 20 cilvēku, tikpat daudz drūzmējās arī pie Swedbank filiāles Vecrīgā. Savukārt Latvijas Bankas kasēs eiro gribētāju rinda dienas vidū bija aptuveni divas reizes lielāka.

Swedbank filiālēs vakar latus pret eiro samainīja 430 iedzīvotāju par kopējo summu 356 000 eiro, savukārt no Swedbank bankomātiem vakar līdz pulksten 16 kopumā tika izņemti 1,768 miljoni eiro.

SEB bankas filiālēs vakar tika veikti 522 darījumi, no kuriem 86% gadījumu bija valūtas maiņa, kopumā samainot 274 000 latu pret 389 870 eiro. Vislielākais cilvēku pieplūdums bijis Jelgavas, Daugavpils un Āgenskalna filiālēs. Savukārt no SEB bankomātiem vakar līdz pulksten 16 tika izņemti 779 885 eiro.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms stāstīja, ka gadu mijā Latvijas banku kontos bezskaidrā naudā atradās aptuveni seši miljardi latu, kas pusnaktī pēc oficiālā kursa tika konvertēti un pārtapa par 8,5 miljardiem eiro. Savukārt skaidrā naudā bija aptuveni 630,8 miljoni latu. Viņš cer, ka līdz 14. janvārim skaidras naudas atlikums Latvijā būs sarucis uz pusi, bet pēc trim mēnešiem nesamainīti pret eiro būs palikuši vien 10–20% no pašreiz apgrozībā esošajiem skaidras naudas latiem.

Avots: nra.lv /Ilze Šteinfelde
Padalies

laukudzive.lv © 2020 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress